Wybierz region

Wybierz miasto

  Radni żegnają się z etatami

  Autor: (oby)

  2006-11-21, Aktualizacja: 2006-11-21 02:59 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Praca albo mandat radnego - przed takim dylematem stoi kilkoro dyrektorów i wizytatorów Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz co najmniej kilkunastu pracowników innych instytucji, wchodzących w skład korpusu służby cywilnej.

  Praca albo mandat radnego - przed takim dylematem stoi kilkoro dyrektorów i wizytatorów Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz co najmniej kilkunastu pracowników innych instytucji, wchodzących w skład korpusu służby cywilnej.

  Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o służbie cywilnej (zmiany obowiązują od końca października), jej pracownicy nie mogą łączyć zatrudnienia z mandatem radnego bez względu na szczebel samorządu.

  W naszym regionie dotyczy to między innymi Bronisława Brylskiego, dyrektora piotrkowskiej delegatury kuratorium, który - startując z listy Lewicy i Demokratów - ponownie zdobył mandat radnego miejskiego.

  - Będę musiał złożyć u kuratora rezygnację z posady i wystąpić o urlop bezpłatny na czas pełnienia mandatu (4 lata) - mówi Bronisław Brylski. - Mam więc zamkniętą drogę rozwoju, zostaję bez pracy. Mógłbym zrezygnować z mandatu, ale wówczas oszukałbym wyborców, którzy na mnie postawili. Myślę o posadzie w jakiejś miejskiej spółce, ale musi to być praca, na której się znam.

  Problem dotyczy też kilku innych pracowników kuratorium, w tym wizytatorów w Łodzi oraz Sieradzu.

  - Czekam do końca tego miesiąca na oświadczenia pracowników, którzy zdobyli mandaty w samorządach. Jeśli nawet wszyscy zrezygnują z pracy, to jest wielu chętnych na wizytatorów - mówi Marian Przybylski, p.o. łódzki kurator oświaty.

  - Idea jest bardzo słuszna, bo pracownicy służby cywilnej nie powinni być zaangażowani politycznie. To mają być fachowcy - uważa Krzysztof Gandziarski, dyrektor delegatury KO w Sieradzu, który czeka na decyzję Kazimiery Gotkowicz, wizytatora (dostała się do Rady Powiatu w Sieradzu).

  Wydział prawny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego ustala obecnie, ilu podległych urzędników może dotyczyć zakaz łączenia pracy z wykonywaniem mandatu w samorządzie. - Obawiam się, że może to być spora grupa, bo pracownicy wszystkich inspekcji to również służba cywilna - mówi Sławomir Przybyłowicz, rzecznik wojewody.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)