Wybierz region

Wybierz miasto

  Z trzeciej strony: Może pracował dla kraju?

  Autor: Jerzy Witaszczyk

  2006-11-17, Aktualizacja: 2006-11-17 06:17 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Ważą się losy Edwarda Mazura, podejrzewanego o zlecenie egzekucji na Marku Papale. Dotychczas mówiło się o jego kontaktach z PRL-owskimi służbami specjalnymi. Czynnym agentem polskiego kontrwywiadu był do 1990 roku.

  Ważą się losy Edwarda Mazura, podejrzewanego o zlecenie egzekucji na Marku Papale. Dotychczas mówiło się o jego kontaktach z PRL-owskimi służbami specjalnymi. Czynnym agentem polskiego kontrwywiadu był do 1990 roku. Zbierał w Stanach Zjednoczonych informacje gospodarcze. Według kryteriów przyjętych w III/IV RP, wszelkie współdziałanie z PRL-owskimi służbami jest obecnie wielce naganne. Nawet jeśli taki osobnik nie kablował na porządnych ludzi i innych konspiratorów.

  Z Mazurem jednak sprawa się komplikuje. Okazuje się, że w latach 80. współpracował też z amerykańskim wywiadem. Pewnie bardziej niż z polskimi służbami. Na razie wiadomo o FBI. Co dalej? Może się okazać, że nie odmawiał też CIA.

  W tej sytuacji nikogo nie trzeba przekonywać, że, według kryteriów obowiązujących w III/IV RP, praca dla amerykańskiego wywiadu, zwłaszcza w czasach PRL, nie jest dla Polaka hańbą, ale wręcz przeciwnie - powodem do chwały. A przecież Mazur przysłużył się Polsce nie tylko tym. Właśnie jego żona ujawniła, że miał on zasługi w sprzedaży do Polski samolotów F-16, z których każdy Polak jest dumny, bo mimo awarii jednak po kilku dniach doleciały do nas przez ocean. Że to wyczyn, pokazał kapitan Stanisław Skarżyński, który w 1933 roku też przeleciał przez Atlantyk w ciągu 20 godzin.

  Jakie ponadto Mazur miał zasługi, to się jeszcze okaże. Jedno jest jednak pewne: jeśli pracował usilnie dla Stanów Zjednoczonych na różnych polach, to udowodnił, że jest prawdziwym polskim patriotą. Tak więc nie można wykluczyć, że ostatecznie Edward Mazur okaże się naszym bohaterem narodowym, a nie gościem z szemranego towarzystwa.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)