- We wrześniu ten teren zamieni się w plac budowy - zapowiada Arkadiusz Gaik, prezes TBS

- We wrześniu ten teren zamieni się w plac budowy - zapowiada Arkadiusz Gaik, prezes TBS (© Jacek Drożdż)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Będzie więcej nowych mieszkań socjalnych. Już na nie czeka kolejka potrzebujących.

Mieszkań socjalnych nigdy dość. Na szczęście w Radomsku przybędą kolejne. Magistrat właśnie otrzymał dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na remont i przebudowę kolejnego zrujnowanego budynku, w którym znajdą się takie mieszkania. W imieniu miasta przeprowadzeniem tych prac zajmie się Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W Radomsku na mieszkania socjalne oczekuje ponad 100 rodzin. I choć tego typu mieszkań co rok przybywa, to kolejka od kilku lat nie maleje. Powodów tej sytuacji jest kilka.
- Nie potrafię powiedzieć, ile mieszkań socjalnych było, gdy rozpocząłem pracę w TBS. Ale wiem, że na pewno wiele problemów udało się nam rozwiązać, wiele osób przydziały dostało. W Radomsku mamy, niestety, wysokie bezrobocie, sytuacja ekonomiczna wielu rodzin jest więc trudna - mówi Arkadiusz Gaik, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Inny problem wynika z faktu, że rodziny wielopokoleniowe korzystają już z przywileju zajmowania mieszkania socjalnego. Takie mieszkania mają być przydzielane w trudnych sytuacjach, na czas określony. Mamy jednak przypadki, które temu przeczą.

Dom na ul. Miłej ma być nie tylko przebudowany, ale i rozbudowany. Kiedyś znajdowały się już tam mieszkania socjalne. Jednak stan techniczny budowli spowodował, że lokatorów trzeba było wysiedlić, a obiekt zamknąć. Okazało się, że w fatalnym stanie są tam m.in. stropy. Teraz budynek ma zmienić się całkowicie. Dobudowane zostanie jedno piętro oraz dodatkowe skrzydło. Ma tam powstać 17 mieszkań socjalnych, o powierzchni od 30 do 60 mkw. W każdym będzie instalacja c.o., gazowa, łazienka.

Inwestycja, według wstępnego kosztorysu, ma kosztować nieco ponad 2,1 mln zł. BGK udzieli magistratowi pożyczki w wysokości 650 tys. zł, pozostałą część z własnej kasy wyłoży miasto. Przetarg już został ogłoszony, oferty będą otwarte w połowie przyszłego tygodnia, wówczas okaże się, ile inwestycja będzie rzeczywiście kosztować. Prace powinny ruszyć na przełomie sierpnia i września.
- Umowa z bankiem zostanie podpisana pod koniec lipca. Liczę, że do tego czasu wykonawca zostanie już wyłoniony - dodaje Arkadiusz Gaik.

Nie są to pierwsze działania TBS zmierzające do tworzenia mieszkań socjalnych w zaniedbanych budynkach. W ubiegłym roku spółka wyremontowała kamienicę przy ul. Bugaj. Przygotowano tam 12 mieszkań socjalnych. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln zł, wykonano ją również dzięki kredytowi z BGK. Dofinansowanie wyniosło ponad 300 tys. zł. Jeszcze wcześniej, już za własne pieniądze, miasto przeprowadziło remont kamienicy na ul. św. Rozalii. Tam też znalazły się mieszkania socjalne.

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jrifrjjgkjy (gość) (??? - nik)

Jak to gdzie w kieszeni tych co rządzą tym ohydnym miastem,ile jest ludzi w ciężkiej sytuacji,a oni tylko 12 mieszkań postawią,żenada

Rysio (gość)

Nareszcie będzie miło na Miłej,a więc program będzie wykonany.Ale elektorat trochę marny.Chyba że za 2 lata dostanie na parapetówkę przed wyborami.

??? - nik (gość)

Dziwna ta kalkulacja kosztów. Za 1 milion zł udało się uzyskać 12 mieszkań a za 2,1 mln będzie ich tylko 17. To gdzie jest reszta - powiedzmy 4 szt. , biorąc pod uwagę ewentualny wzrost cen materiałów budowlanych i usług?

jegomość (gość)

no i bedzie miała gdzie patologia winiawki popijać i wietrzyć p...y i f...y pod drzewami

gghjkji (gość)

ciekawe kto te mieszkania dostanie,w radomsku jest dużo ludzi w trudnej sytuacji,a jednak szukając pomocy się jej nie otrzymuje.