Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz choleryczny w Radomsku w opłakanym stanie

mk
Między grobami na cmentarzu "cholerycznym"  w Radomsku rosną metrowe chwasty
Między grobami na cmentarzu "cholerycznym" w Radomsku rosną metrowe chwasty fot. Małgorzata Kulka
Zaniedbany cmentarz choleryczny w Radomsku stał się miejscem do picia. Czy groby doczekają się odpowiedniej opieki?

Awantury i pijaństwo na cmentarzu? Mieszkańcy alarmują, że cmentarz "choleryczny" w Radomsku, znajdujący się przy ul. Św. Rocha jest zaniedbany i regularnie bezczeszczony. Radna z Radomska apelowała już do władz miasta o uporządkowanie terenu cmentarza.

Cmentarz "choleryczny" jest miejscem pochówku mieszkańców Radomska, zmarłych w czasie epidemii cholery. Takie epidemie nawiedziły miasto w 1710, 1812, 1816 i 1824 roku. To podczas ostatniej powstał cmentarz przy ulicy św. Rocha. Wówczas był to wydzielony teren, który znajdował się na obrzeżach miasta.

Do tej pory o miejsce pochówku dbali mieszkańcy parafii św. Rocha w Stobiecku Miejskim. Uporządkowali cmentarz, wykonali ogrodzenie i ufundowali krzyż. Budowa obwodnicy utrudniła jednak dostęp do niego.
- Zlikwidowane oświetlenie i zarośnięte pobocza umożliwiają schadzki pijących alkohol. Ci krzyczą, awanturują się i załatwiają tam swoje potrzeby fizjologiczne, a to bezczeszczenie tego miejsca - mówi radna Jadwiga Łysik, która w imieniu mieszkańców zajęła się sprawą.

Dodaje, że parafii św. Rocha nie stać na doprowadzenie cmentarza do godnego stanu. Proboszcz ma pod swoją opieką zabytkowy kościół św. Rocha, św. Joachima i św. Anny oraz cmentarz parafialny.
- Renowacja zabytkowego kościoła oraz odnowienie tryptyku i ołtarzy pochłonęły ogromne sumy. Parafia nie jest w stanie wykonać wszystkiego z własnych dochodów. Nie otrzymała już dofinansowania na renowację ołtarza św. Barbary - mówi radna.

Przedstawicielka mieszkańców Stobiecka proponuje, by teren przyległy do obwodnicy w miejscu pochówku zmarłych na cholerę uporządkować i zaznaczyć jako miejsce pamięci. Należałoby np. położyć kostkę, ustawić krzyż i tablicę informacyjną. Według radnej, teren trzeba ogrodzić, żeby uniemożliwić wstęp zwierzętom.
- Nie będą to na pewno ogromne koszty dla miasta, a udowodnimy, że traktujemy poważnie miejsca pochówku radomszczan - podkreśla Jadwiga Łysik.

Urzędnicy radomszczańskiego magistratu nie odżegnują się od problemu zaniedbanego cmentarza.
- Teren koło cmentarza, znajdujący się w pasie drogowym budowanej obwodnicy, będzie sukcesywnie porządkowany, równocześnie z prowadzonymi robotami budowlanymi w tym rejonie - zapewnił Marek Błasiak, zastępca prezydenta Radomska.

Wiceprezydent zapowiada jednocześnie, że po zakończeniu budowy obwodnicy, miasto wróci do problemu i zaplanuje ewentualne działania mające na celu godne upamiętnienie radomszczan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto