Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy akta pracowników trafią do archiwum państwowego?

Jacek Drożdż
Marek Ciupiński przed drzwiami zamkniętej składnicy akt. - Tak jest od kilku miesięcy - mówi
Marek Ciupiński przed drzwiami zamkniętej składnicy akt. - Tak jest od kilku miesięcy - mówi Jacek Drożdż
Byli pracownicy nie mają dostępu do swoich akt. Składnicą akt Heban zajęła się prokuratura

- Do kogo mam się zwrócić, żeby otrzymać swoje dane z dokumentów złożonych w składnicy akt prowadzonej przez prywatną osobę? - pyta Marek Ciupiński z Radomska.

Nie on jeden ma taki problem. W podobnej sytuacji jest wielu mieszkańców całego regionu, którzy potrzebują złożyć w ZUS zaświadczenia o latach pracy lub zarobkach. Jest szansa, że wkrótce to wszystko się wyjaśni.

W Radomsku akta osobowe kilku zakładów pracy trafiły do spółki Heban, prowadzonej przez prywatną osobę. Przedsiębiorca zaprzestał jednak działalności. Pomieszczenia jego firmy są zamknięte. Właściciel firmy akt nikomu nie zwrócił, jest niedostępny dla petentów. Pan Marek od ubiegłego roku chce wyciągnąć swoje dokumenty, bo to umożliwiłoby mu staranie się o wyższą rentę inwalidzką. Jest bezsilny, podobnie jak inni byli pracownicy zakładów, których akta pracownicze znalazły się w Hebanie.

- Interweniowałem na policji, ale bezskutecznie. Już nie wiem, kogo prosić o pomoc. Zajmuję się tą sprawą, bo jako rencista mam trochę czasu i wiem, że problemy z tą firmą mają również inni - dodaje radomszczanin. - Kiedyś spotkałem przed składnicą akt panią ze Śląska. Przywiózł ją syn. Niestety, pocałowała klamkę, nic nie załatwiła. Była zrozpaczona. Bardzo żałuję, że tymi dokumentami nie zajęło się państwowe archiwum.

Rejestr tzw. przechowawców akt osobowych i płacowych prowadzony jest przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, jest to bowiem tzw. działalność regulowana. Urzędnicy przyznają jednak, że w tej sprawie niewiele mogą zrobić.

- Decydujemy jedynie, czy te osoby, które chcą prowadzić składnicę, spełniają odpowiednie warunki. W przypadku Radomska, po kontroli w 2007 roku, firma Heban została wykreślona z rejestru, gdyż nie spełniała warunków przechowywania akt - wyjaśnia Zbigniew Matusiak z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Jak się dowiedzieliśmy, sprawą zamkniętego archiwum zajęła się Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Pojawiła się nadzieja dla tych, którzy walczą z Hebanem.
- Prowadzimy postępowanie wyjaśniające, dotyczące spółki z o.o. Heban. Jego celem jest spowodowanie, by dokumentacja osobowo-płacowa przechowywana przez spółkę została przejęta przez Archiwum Państwowe lub archiwum wskazane przez naczelnego dyrektora archiwów państwowych - tłumaczy prokurator Sławomir Posmyk, naczelnik Wydziału II Postępowania Sądowego w Prokuraturze Okręgowej. - Z ustaleń wynika, że spółka Heban nie wywiązywała się z obowiązku przekazania dokumentacji uprawnionemu podmiotowi, mimo wykreślenia jej z rejestru przechowawców.

Prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia prokuratura wystąpi z wnioskiem, by sprawą zajął się Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia, w którym prowadzony jest Krajowy Rejestr Spółek (w nim zarejestrowany jest Heban).

Chodzi o to, by sąd wydał postanowienie stwierdzające, iż przedsiębiorca z Radomska nie ma pieniędzy na dalsze przechowywanie dokumentów. Na podstawie postanowienia sądu naczelny dyrektor archiwów państwowych będzie mógł wskazać archiwum, do którego akta zostaną przeniesione.

Marek Ciupiński liczy, że dzięki tym działaniom sytuacja akt przechowywanych w Radomsku wreszcie się zmieni.
- Myślę, że wreszcie pojawiła się jakaś nadzieja dla wszystkich, którzy mieli tu swoje dokumenty. Może do końca roku będziemy już mogli mieć dostęp do swoich akt - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto