Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy dojdzie do likwidacji Rejonu Energetycznego w Radomsku?

Przemysław Jafra
Andrzej Gała,  przew. zakładowej "S" przed  wejściem do RE w Radomsku
Andrzej Gała, przew. zakładowej "S" przed wejściem do RE w Radomsku Przemysław Jafra
Pracownicy radomszczańskiego Rejonu Energetycznego obawiają się, że w jeszcze w tym roku ich oddział zostanie zlikwidowany, a oni będą musieli szukać nowej pracy.

Rejon Energetyczny w Radomsku wchodzi w skład spółki PGE Dystrybucja Oddział Łódź - Teren S. A., zajmującej się dystrybucją energii elektrycznej. Okazałą siedzibę tej firmy przy ul. Berka Joselewicza zna chyba każdy radomszczanin.

Pod koniec ubiegłego roku wśród załogi pojawiły się pierwsze sygnały o możliwości likwidacji radomszczańskiego Rejonu. - Przed Świętami Bożego Narodzenia od dyrektora oddziału otrzymaliśmy informację, że w 2012 roku dojdzie u nas do restrukturyzacji - mówi Andrzej Gała przewodniczący zakładowej Solidarności w Radomsku.

Rejon Energetyczny w Radomsku ma zostać połączony z rejonem piotrkowskim. W Radomsku ma pozostać jedynie tzw. posterunek energetyczny. Ma on działać na tych samych zasadach jak ten, który obecnie funkcjonuje w Przedborzu. Zdaniem pracowników RE, połączenie dwóch oddziałów de facto będzie jednak oznaczało likwidacje placówki w Radomsku.

Załoga obawia się, że utworzenie niewielkiego "posterunku" będzie wiązało się ze zwolnieniami.
- W Posterunkach Energetycznych zatrudnienie waha się od 10-20 osób - tłumaczy Andrzej Gała. - Są to małe placówki, tymczasem obecnie w Rejonie Energetycznym Radomsko pracuje ponad 90 osób. Co prawda dyrekcja zapewnia, że zwolnień nie będzie, bo część osób zostanie w Radomsku a część znajdzie pracę w Piotrkowie. Ale co będzie naprawdę, przekonamy się jesienią.

Co stanie się z resztą pracowników?
Nie jest tajemnicą, że łódzkie władze spółki przygotowują plan dobrowolnych odejść dla pracowników.
Jak twierdzą pracownicy Zakładu Energetycznego, przekształcenie Rejonu w Posterunek może odbić się na jakości świadczonych usług. - W tej chwili mamy sprawną obsługę naszych klientów - podkreśla Andrzej Gała - ale przy mniejszym zatrudnieniu mogą pojawić się problemy.

Nie wiadomo czy po zmianach wszystkie awarie będzie można zgłaszać w Radomsku, czy trzeba będzie to robić w Piotrkowie. - Obecnie Pogotowie Energetyczne do usuwania awarii wyjeżdża z Radomska. Nie wiadomo jednak, jak będzie, jeśli u nas zostanie jedynie posterunek - mówi Andrzej Gała. - Dyrekcja zapewnia, że nic się nie zmieni. Skoro tak, to po co w ogóle robić jakiekolwiek zmiany?

Co na to władze spółki?
- W styczniu 2012 roku nasza firma przystąpiła do realizacji dwuletniego programu efektywnościowego "Optymalizacja pracy Rejonów i Posterunków Energetycznych" - wyjaśnia Bożena Matuszczak-Królak, specjalistka ds. komunikacji PGE Dystrybucja Oddział Łódź Teren. - Celem programu jest poprawa sprawności operacyjnej firmy, optymalizacja kosztów, przy utrzymaniu wysokich parametrów dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Władze spółki potwierdzają, że Rejon Energetyczny Radomsko zostanie strukturalnie połączony z Rejonem Energetycznym w Piotrkowie, zmieniając przy tym status na "posterunek". Nie zostanie jednak zlikwidowany. - Zadania Posterunku Energetycznego w Radomsku zostaną tylko w niewielkiej części zmodyfikowane, a sprawna obsługa odbiorców pozostanie nadal priorytetem działań. Posterunek, tak, jak dotąd będzie sprawnie obsługiwał klientów z Radomska i okolic - obiecuje Bożena Matuszczak-Królak.

Docelowa liczba osób pracujących w Posterunku Energetycznym Radomsko ma zostać określona przez tzw. zespół projektowy. - Nie można mówić o ustalonej "z automatu" liczbie pracowników. Właściwa jakość dostaw energii elektrycznej oraz bezpieczeństwo energetyczne na terenie Radomska i całego powiatu radomszczańskiego zostanie zachowane - twierdzi Bożena Matuszczak-Królak.
Władze spółki zapewniają, że nie ma zagrożenia spadku jakości usług świadczonych na terenie powiatu radomszczań-skiego. Ewentualne awarie mają być usuwane przez służby terenowe, usytuowanie w posterunkach. Nie powinno więc być problemów z wydłużeniem czasu usuwania awarii

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto