Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na cmentarzu w Zgierzu stanie kolumbarium?

Marcin Bereszczyński
Coraz więcej osób decyduje się na pochówek w urnie
Coraz więcej osób decyduje się na pochówek w urnie Pawel Relikowsk
Czy na cmentarzu w Zgierzu stanie ściana, w której znajdą się urny z prochami zmarłych? Z inicjatywą budowy kolumbarium wystąpił w imieniu mieszkańców Zgierza miejscowy radny Marek Hiliński. Złożył w tej sprawie interpelację do Iwony Wieczorek, prezydenta Zgierza. Pytał, jakie są szanse na tę inwestycję.

Zgierzanie zdają sobie sprawę, że zaczyna brakować miejsc pochówku na miejscowej nekropolii, a poza tym przekonali się, że kremacja jest tańsza niż tradycyjny pogrzeb.

- Chcemy zbudować kolumbarium na cmentarzu komunalnym - odpowiada Tomasz Zgierski, asystent Iwony Wieczorek. - Szukamy sposobów na pozyskanie pieniędzy na ten cel. To dość drogie przedsięwzięcie.

Cmentarzem komunalnym w Zgierzu opiekuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Ta spółka miejska też szuka pieniędzy na budowę ściany do pochówku urn z prochami zmarłych.

Kolumbaria są już na łódzkim cmentarzu Doły i w Skierniewicach. To na Dołach kosztowało blisko 400 tys. zł. Jest przeznaczone na 142 urny. Pochówki odbywają się regularnie.

- Coraz więcej osób decyduje się na pochówek bliskich w urnie, bo na cmentarzach zaczyna brakować miejsc, a ponadto od marca zmniejszono zasiłek pogrzebowy z 6,4 do 4 tysięcy złotych - mówi Rafał Cichewicz, dyrektor krematorium przy ulicy Solec w Łodzi. - Pod koniec roku zamierzam uruchomić drugi piec. Ten, który jest od trzech lat, pracuje non stop. Dziennie mamy ponad dziesięć kremacji, a w pierwszym roku działalności były ledwie trzy lub cztery. Obsługujemy nie tylko mieszkańców Łodzi i okolic, ale również Torunia i Włocławka.

W Łodzi są dwa krematoria. Łatwy dostęp do kremacji powoduje, że w Łodzi 70 procent pogrzebów odbywa się tradycyjnie, a pozostałe 30 procent to kremacje. W całym kraju odsetek ten wynosi 11 procent. Jednak co roku liczba kremacji rośnie o jeden procent.

- Tradycyjny, najtańszy pogrzeb kosztuje od 1,2 do 1,5 tysięcy złotych. Do tego trzeba zapłacić drugie tyle firmie pogrzebowej i wydać pieniądze na opłaty cmentarne, czyli wykopanie grobu i miejsce na nekropolii. Pochówek w urnie kosztuje 1,6 tysiąca złotych. To o blisko 2 tysiące złotych mniej od kosztów tradycyjnego pogrzebu - wylicza Rafał Cichewicz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto