Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym skorupka za młodu... - Przewodnik po przedszkolach Radomska

Jacek Drożdż
Maluchy z przedszkola Pod Zielonym Ludkiem mają lekcje ekologii i uczą się zdrowego trybu życia
Maluchy z przedszkola Pod Zielonym Ludkiem mają lekcje ekologii i uczą się zdrowego trybu życia Jacek Drożdż
Czym kierować się przy wyborze przedszkola dla swojej pociechy? Uwrażliwiać je na przyrodę i środowisko czy uczyć języków? A może poszukać propozycji sportowych? Jeszcze tylko dwa tygodnie mają rodzice na znalezienie swojemu dziecku przedszkola. Przedstawiamy ofertę wszystkich radomszczańskich przedszkoli.

Od 1 września w miejskich placówkach przygotowano dla maluchów ok. 1100 miejsc.
- Niemal wszyscy rodzice, którzy chcą oddać dziecko do przedszkola, znajdą dla niego miejsce - zapewnia Zbigniew Solarik, naczelnik wydziału edukacji w magistracie.

Wygląda jednak, że wybór wcale nie będzie łatwy. Przedszkola kuszą dodatkowymi zajęciami, bazą, lokalizacją... Dawniej najważniejsza była bliskość placówki. A dzisiaj? - Rodzice zmądrzeli. Przedszkola organizują dni otwarte, opiekunowie mają możliwość porównania ofert - mówi Iwona Płyk, dyrektorka Publicznego Przedszkola nr 4. - Odległość przestała się liczyć, niemal każdy ma samochód, dziecko można więc dowieźć w dowolne miejsce.

Potwierdzają to inni dyrektorzy. - Mamy w przedszkolu dzieci praktycznie z całego miasta. Dzwonią nawet rodzice zamieszkujący sąsiednie gminy, pytając, czy są u nas wolne miejsce - przyznaje Krzysztof Janik, dyrektor PP nr 1.

- Większość rodziców patrzy rzeczywiście na to, żeby dojazd do przedszkola był najłatwiejszy - dodaje Mariola Wawryka z PP nr 3. - Ale są i tacy, którym nie przeszkadza odległość, a chcą, żeby dziecko dobrze czuło się w przedszkolu.

Jeżeli rodzice chcą, by maluch nabierał ogłady wśród innych dzieci, niekoniecznie musi trafić do przedszkola. Oddziały przedszkolne są również w szkołach. - Przyjmowane są do nich i pięciolatki, i sześciolatki. Mamy już zapisane ponad 270 dzieci - przypomina Zbigniew Solarik.
- To oznacza, że w trzech szkołach, Zespołach Szkolno-Gimnazjalnych nr 2, 5 i 7, zostaną utworzone po dwa takie oddziały.

Jeśli chodzi o starsze maluchy (w wieku 5 i 6 lat), rodzice mają znacznie więcej problemów. Sześciolatki mogą bowiem iść już do pierwszej klasy szkoły podstawowej (co stanie się obowiązkiem w przyszłym roku). Z takiego rozwiązania skorzystał co piąty z nich - w sumie wśród przyszłych pierwszaków już 71 sześciolatków.

W pszyszłym roku do miejskich szkół podstawowych naraz pójdą sześcio- i siedmiolatki

O sześciolatkach można powiedzieć jeszcze jedno - dokładnie połowa z nich wybrała oddziały przedszkolne w szkołach lub pierwsze klasy.
I jeszcze jedna uwaga. Zerowe szanse na znalezienie miejsca w miejskim przedszkolu publicznym mają dzieci spoza miasta.
- Wszystkie miejsca są pozajmowane przez nasze maluchy, które mają pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola - przypomina Solarik.

Na dzieci czeka niemało atrakcji: języki obce i tańce towarzyskie, zajęcia sportowe, kółka teatralne i recytatorskie, rodzinne festyny i uroczystości, konkursy plastyczne i wokalne, place zabaw i zabawki... Każde przedszkole ma swoją specyfikę, jest więc w czym wybierać.

Co oferują maluchom radomszczańskie przedszkola?

Radomszczańskie przedszkola szukają najróżniejszych sposobów na przyciągnięcie maluchów. Prawdziwe urwanie głowy mają teraz rodzice, którzy starają się zaplanować dzieciom najlepszy start w życie Decyzję trzeba podjąć do końca miesiąca. Czasu pozostało więc niewiele.

Od nowego roku szkolnego przedszkola przygotują około tysiąca miejsc dla maluchów. Rodzice mają więc w czym wybierać. Oferta przedszkoli jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś dla swojego dziecka. Konkursy, festiwale czy wycieczki to już standard. Przedszkola stawiają teraz na kreatywną naukę i zdobywanie umiejętności. Organizują festyny, spotkania, rodzinne imprezy... Swoimi osiągnięciami chwalą się, organizując dni otwarte.

Prezentujemy krótki przewodnik po radomszczańskich przedszkolach publicznych, przedstawiając to, czym może się pochwalić placówka.
• Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy

Jest organizatorem Festiwalu Piosenka dla Przedszkolaka, uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Przedszkoli im. J. Brzechwy pt. "Bohaterowie utworów J. Brzechwy w oczach dziecka". W tym roku dzieci z Radomska zdobyły kolejne wyróżnienie. Organizuje gale teatralne, podczas których nauczyciele wcielają się w postaci z bajek. Dzieci mogą przebywać w przedszkolu do godz. 17. Ogromny ogród przedszkolny z dala od ulicznego zgiełku to kolejna zaleta.

• Publiczne Przedszkole nr 2 im. Janusza Korczaka...
• Publiczne Przedszkole nr 2 im. Janusza Korczaka

Placówka bierze udział w międzynarodowym programie "Tchou-Tchou le Biblio-Train Europeen". Na razie na wymiany zagraniczne jeżdżą wychowawczynie, ale niewykluczone, że będą w nich brały udział również dzieci. Przedszkole stara się o certyfikat placówki promującej zdrowie. Co ważne - nauka języka angielskiego jest tu bezpłatna, a PP nr 2 organizuje od kilkunastu lat konkurs recytatorski w języku obcym.

Przedszkolanki z całej Europy odwiedziły Radomsko w ramach programu Comenius

• Publiczne Przedszkole nr 3

W przedszkolu zrobiono kilka poważnych remontów. Odnowiono toalety dla dzieci i kuchnię. Na placu zabaw został wymieniony sprzęt, zamontowano nowoczesne urządzenia, z atestami. Osobny plac zabaw mają maluchy. Dla dzieci przedszkole proponuje nietypowe zajęcia: m.in. karate, logorytmikę (nauka poprawnej wymowy przy muzyce). Działa tu również kółko szachowe. Przedszkole ma oddział dla maluchów, przyjmuje nawet 2,5-latków.

• Publiczne Przedszkole nr 4 Pod Zielonym Ludkiem

Realizuje swój autorski program ekologiczny, którego elementami są m.in. konkursy recytatorskie i plastyczne o tematyce ekologicznej. Edukacja ekologiczna obejmuje np. umiejętność segregowania odpadów, dzieci dowiadują się, co to jest recycling. Przedszkole promuje zdrowe jedzenie. Jeśli pojawiają się chipsy, to tylko owocowe. W przedszkolu działa teatrzyk "Zielone Ludki" dla dzieci uzdolnionych teatralnie. Wokół budynku jest dużo zieleni, a plac zabaw podzielony jest dla dzieci starszych i młodszych.

Dzieci z Przedszkola "Pod Zielonym Ludkiem" przywitały wiosnę

• Publiczne Przedszkole nr 5

Od 2007 roku w przedszkolu działa Klub Małych Poetów, rozwijający umiejętności literackie maluchów. Dzieci od chwili przyjścia do przedszkola są obserwowane, a uzdolnieni trafiają pod fachową opiekę. Bawią się słowami: w rymowanki, dopowiadania (jedno dziecko zaczyna opowieść, drugie kontynuuje itd.). Przedszkolny plac zabaw wyposażony jest w kolorowe, plastikowe zabawki.

• Publiczne Przedszkole nr 6 im. Marii Konopnickiej

Przedszkole jest organizatorem Festiwalu "Przyśpiewki, obrzędy i tańce", współpracuje z Przedszkolem Samorządowym nr 16 w Piotrkowie - wyjeżdża na Przeglądy Zespołów Teatralnych. Placówka współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną, np. sześciolatki otrzymują karty czytelnika.

"Brzydkie Kaczątko" zaprezentowały w biblitece dzieci z Publicznego Przedszkola nr 6

• Publiczne Przedszkole nr 9 im. Jasia i Małgosi

Przedszkole ma oddział dla dzieci dwuletnich, uczestniczy w międzynarodowym programie Comeniusa "Little global trotters", którego celem jest przybliżenie zabaw innych narodów. Placówka organizuje swój konkurs "Wiosenne malowanie", przeprowadzany z plenerze.

• Publiczne Przedszkole nr 10

Położone w środku osiedla, z dala od ulicznego ruchu, za to obok nowego placu zabaw. Od kilku lat chętnych do przyjęcia dzieci jest więcej niż miejsc.
Przedszkola nr 7 i 8 obecnie w Radomsku nie istnieją. Ofertę uzupełniają dwa przedszkola niepubliczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto