Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla kolekcjonerów

(jal)
Co pewien czas przed gmachami oddziałów Narodowego Banku Polskiego ustawiają się tasiemcowe kolejki. Karny wężyk ludzi zaczyna się tworzyć już kilka godzin przed otwarciem kas.

Co pewien czas przed gmachami oddziałów Narodowego Banku Polskiego ustawiają się tasiemcowe kolejki. Karny wężyk ludzi zaczyna się tworzyć już kilka godzin przed otwarciem kas. Powodem jest sprzedaż wyemitowanych przez NBP monet, przeznaczonych dla kolekcjonerów.

Monety kolekcjonerskie, wyprodukowane przez Mennicę Państwową SA w Warszawie mają wśród znawców znakomitą markę. Firma jest w stanie wypuścić wyroby, które stanowią potem wśród numizmatyków prawdziwe rarytasy. Oczywiście najwyższe ceny osiągają monety bite w niewielkich nakładach, ale bardzo poszukiwane są również te, wykonane z wielu materiałów.

Do najbardziej cenionych należą wyemitowane niedawno monety, gdzie oprócz metalu użyty został prawdziwy bursztyn. Wśród znawców zachwyt wzbudzają również monety wielobarwne. Ich produkcja to prawdziwy majstersztyk. Wykonać potrafią je tylko nieliczne mennice na całym świecie.

Przebojem ostatnich dni były w naszym kraju wprowadzone do obiegu 24 września 2003 roku monety kolekcjonerskie przedstawiające postać Jana Pawła II. Kupić można je było w trzech wersjach:

* 200 złotych - moneta wykonana była stemplem lustrzanym w złocie
* 20 złotych - wykonana stemplem lustrzanym w srebrze
* 2 złote - wykonana stemplem zwykłym w stopie miedzi i aluminium tzw. Nordic Gold.

Wszystkie monety kolekcjonerskie są oczywiście prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Prawdziwa to jednak rzadkość spotkać je w sklepowych kasach. Niektóre osiągają wartość wielokrotnie przewyższającą nominał. Najcenniejsze są oczywiście te wykonane ze złota. Wartość zależy również od nakładu. Złota moneta z Janem Pawłem II miała nakład w wysokości 4.900 sztuk. W katowickim oddziale NBP zabrakło ich już w pierwszej godzinie sprzedaży. O wiele więcej trafiło do obiegu monet srebrnych. Nakład tej monety wynosił 83 tysiące sztuk. Dostać ją można było w szklanej oprawie, która chroni ją przed zarysowaniami. Jak twierdzą specjaliści, w najbliższym czasie NBP zamierza wypuścić kilka monet, które również powinny cieszyć się dużym powodzeniem u kolekcjonerów. Chodzi na przykład o monety polskich regionów. Będzie ich 16, co oznacza, że swoją monetę będzie miało każde województwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto