Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa nowe murale nadadzą Wieluniowi kolorytu [FOTO]

Zbyszek Rybczyński
Zbyszek Rybczyński
W Wieluniu powstaną dwa nowe murale. Jeden, prezentujący panoramę miasta, pokryje mur klasztoru sióstr bernardynek. Drugi upamiętni społeczność żydowską Wielunia, która do wybuchu II wojny stanowiła 30 proc. ludności miasta.

Tematem graffiti na murze klasztoru zajął się Wieluński Dom Kultury. Wybrano już projektanta i wykonawcę malunku (Ariel Kula z Łukowa), który ma przedstawiać panoramę miasta w perspektywie trójwymiarowej.

- Szary klasztorny mur aż prosi się, aby go ożywić. Nasz zamysł jest taki, aby mural zachęcał wjeżdżających do Wielunia do odwiedzenia centrum miasta. Siostry nie widzą przeszkód - mówi Elżbieta Kalińska, dyrektor WDK.

Obecnie betonowy płot stanowi antywizytówkę miasta, bo jest pomazany kibicowskimi (i nie tylko) hasłami, w tym również wulgarnymi. Nie cały jednak mur zostanie pokryty graffiti. Zlecenie dotyczy fragmentu o długości 46,5 m, licząc od klasztornej bramy. Malowidło zostanie pokryte lakierem zabezpieczającym. - Chcemy, aby graffiti powstało bez zbędnej zwłoki, póki jest dobra pogoda. Może uda się do końca września - ma nadzieję dyrektor WDK Elżbieta Kalińska.

Jak już informowaliśmy, w okolicy klasztoru została ostatnio zamontowana kamera miejskiego monitoringu. Zrobiono to m.in. w celu ukrócenia bazgrania po murze. ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kolejna kamera miejskiego monitoringu w Wieluniu

Drugi mural, który powstanie w najbliższym czasie w Wieluniu, upamiętni społeczność żydowską, która przed wybuchu II wojny światowej stanowiła 30 proc. ludności miasta. Z inicjatywą wyszła działająca w II LO im. J. Korczaka grupa „Szlakiem wieluńskich Żydów”. Działania w tej sprawie, w które zaangażowano władze miasta, trwają od 2016 r. i właśnie nabierają ostatecznego kształtu. Wiadomo już, że mural wykonają Fundacja Młodzi Propagują Sztukę i wieluński grafik Maciej Łyskawa.

- Mural powstanie na wąskiej ścianie budynku przy ulicy Ewangelickiej, w pobliżu skrzyżowania ze Śląską. Finansowany będzie przez darczyńców z zewnątrz, którzy chcą zachować anonimowość - mówi Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO.

Od 2009 r. wieluńskich Żydów upamiętnia obelisk, który postawiono w miejscu zniszczonej synagogi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy mural w Wieluniu. Artysta odpowiada na problem społeczny[ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto