Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-PITy 2013: elektroniczne rozliczanie coraz bardziej popularne

[email protected]
Do rozliczenia ze "skarbówką" zostały 3 tygodnie. W Nowym Sączu elektroniczne rozliczanie (E-PIT) staje się coraz bardziej popularne.
Do rozliczenia ze "skarbówką" zostały 3 tygodnie. W Nowym Sączu elektroniczne rozliczanie (E-PIT) staje się coraz bardziej popularne. fot. Wit L. Leśniewicz
E-PITy 2013. Około 76 tysięcy osób złożyło dotąd w sądeckim urzędzie skarbowym zeznania podatkowe za 2012 rok. Do końca kwietnia powinno wpłynąć w sumie 120 tys. wypełnionych PIT-ów, zatem wciąż spory tłum podatników ma przed sobą formalności z rozliczeniem. Coraz bardziej popularne staje się rozliczanie elektroniczne.

E-PITy 2013rozliczanie bez wychodzenia z domu

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu Beata Orzeł-Ligęza zauważa, że rośnie grono osób, które rozlicza się z fiskusem bez wychodzenia z domu i stania w kolejce do okienka. Dotychczas przesłano około 12,5 tysiąca e-deklaracji. W ubiegłym roku wszystkich PIT-ów dostarczonych przez internet było 11 tysięcy.

- Ludzie przekonują się, że to oszczędność czasu, papieru i gwarancja szybszego otrzymania pieniędzy z ulg i odliczeń - podkreśla naczelniczka nowosądeckiej "skarbówki".

Dlaczego nadawcy e-dokumentów dostaną szybciej zwrot podatku?

To bonus za fatygę oszczędzoną urzędnikom. - Gdy trafia do nas e-deklaracja, wszystkie dane już są w systemie, urzędnik nie musi ich przepisywać, więc formalności są skrócone - wyjaśnia Beata Orzeł-Ligęza.

Jak zaznacza, nie trzeba bać się konsekwencji błędnie wypełnionych e-dokumentów, ani tego, że elektroniczna przesyłka z zeznaniem nie dotrze, a podatnik nie będzie o tym wiedział. Gdy ktoś zorientuje się, że popełnił błąd, można złożyć korektę zeznania - również elektroniczną. - Każdy otrzymuje mailem urzędowe potwierdzenie odbioru e-deklaracji - nadmienia naczelniczka.

Elektroniczne rozliczanie bezpieczniejsze?

Do najczęściej popełnianych błędów w papierowych PIT-ach wciąż należy brak podpisu oraz błędny numer identyfikacji podatkowej (podatnicy często wpisują NIP swojego pracodawcy). Ostatnie trzy tygodnie okresu rozliczeń podatkowych to czas największych "żniw" dla organizacji pożytku publicznego, którym można przekazywać 1 procent podatku. Dlaczego?

- Najwcześniej rozliczają się ci, którzy mają dużo ulg, odliczeń i jednocześnie niewielki jeden procent - zauważa Orzeł-Ligęza. - Podatnicy nie korzystający z odpisów, z wyższym podatkiem do zapłacenia przynoszą zeznania pod koniec kwietnia.

W ubiegłym roku z "jednoprocentowej" okazji do dobroczynności skorzystało 56 tys. sądeczan. Przekazali łącznie 2 mln 650 tys. złotych .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto