Uroczyste obchody rocznicy bitwy pod Ewiną odbyły się 8 września pod pomnikiem koło miejscowości Ewina.

Uroczyste obchody rocznicy bitwy pod Ewiną odbyły się 8 września pod pomnikiem koło miejscowości Ewina (gmina Gidle). Uroczystość rozpoczęła polowa msza św., później złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bitwę. Wystąpiła orkiestra dęta i zespół Kraszewianki. Tradycyjnie częstowano żołnierską grochówką.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (30)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

Czy to prawda jak ktoś napisał że Szymon Z obserwował zachowanie narodowców z krzaków.Co bał się aby policja nie spisała jego personali i wystawił te młode rozpalone głowy .Żenada.

Andrzej (gość)

Za socjalizmu przed uroczystościami to cały asfalt na drodze był poprawiony a teraz to poligon dla pojazdów wojskowych..Więcej tam moja noga nie postoi.Przy wyborach będę o tym pamiętał i odwdzięczę się przy głosowaniu.Wstyd na całą Polskę..Organizują uroczystości a drogi nie naprawią.Powinni za to dowozić ludzi samochodami terenowymi.Można urwać całe zawieszenie przy samochodzie osobowym i kto za to zwróci pieniądze.Wiele ludzi wiedząc o tym poligonie nie przyjechało a szkoda.

olek (gość)

Arek , co ten Zyberyng ze swoimi przydupasami pluli na Nas w NTL? i Olszewski też z nimi? - już nic nie rozumiem

kolega (gość)

Zyberyng był zabezpieczeniem prawnym dla "Narodowców", czy ich szefem?, a może jedno i drugie? . Narodowcy, jesli miesza Wam w głowie Zyberyng, to uważajcie. wykorzysta Was i oleje

czl Solidarności (gość)

Jak wyglądało tzw "wyzwolenie" przez Armię Czerwoną w Radomsku i całym PRLu przy poparciu PPR i Armii Ludowej z pod Ewiny dobrze to widać w dokumentach z IPN i w filmie pt "Czas Honoru". Po przejściu przez Radomsko Armii Radzieckiej, bolszewicy z NKWD- zbrodniarze z Katynia, Miednoje, Sybiru itp, rozpoczęli aresztowania żołnierzy AK, WiN, NSZ i SzSz. A po sfałszowaniu wyborów przez Bieruta, Minca, Stolzmana czyli agentów Stalina, rozpoczęto aresztowania i mordy na AK, PSLu. Nie godząc się z zależnością od ZSRR i sowieckim terrorem, wspieranym przez AL, milicję, ORMO i PPR a później PZPR, Stanisław Sojczyński i jego ludzie z AK po 1945r ponownie musieli powrócić do konspiracji w jakiej byli za okupacji niemieckiej. Na bazie Armii Krajowej, kap Sojczyński ps. "Warszyc" zorganizował największą podziemną organizację o nazwie Konspiracyjne Wojsko Polskie. KWP działało na terenie woj. łódzkiego, kieleckiego, śląskiego i poznańskiego walcząc komunistycznym bezprawiem. Warszyc wydał rozkaz określający zadania KWP do walki z przestępczą działalnością władz komunistycznych i ochrony społeczeństwa oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego przed terrorem bezpieki i NKWD. Po tzw wyzwoleniu w 1946r KWP, w brawurowej akcji na więzienie UB w Radomsku uwalnia 57 ludzi, w tym żołnierzy z AK i z NSZ. AKowcy w 1943r z tego samego więzienia gestapo w Radomsku, uwolnili także kilkudziesięciu patriotów więzionych i torturowanych przez nazistów z Niemiec.

marian (gość)

To przy Okrągłym Stole i w Magdalence dogadali się głównie Solidarnościowi agenci SB z Kiszczakiem i Jaruzelskim, aby PRL przepoczwarzyć w III RP i skompromitować rodzący się po 45 latach komuny system demokratyczny. Na tym grzbiecie POzornej demokracji do dziś żerują oni jak hieny, okradając polskie społeczeństwo z fabryk czyli miejsc pracy i tumaniąc je Wyborczą, NIE, TVNem, POlsatem i innymi WSI mediami.Przywracanie czci bohaterom Powstania Warszawskiego, Żołnierzom Wyklętym i odbieranie esbekom przywilejów z PRLu spotyka się zawsze ze zmasowanym atakiem frontu obrony UBeków. Ich główna przystań to SLD i Ruch Palikota. Jednoczenie się Kwaśniewskiego z Palikotem jest dobitnym przykładem chęci powrotu ubeckiej komuny do władzy. Także środowiska PSLu oraz dawnej tzw. lewicy podziemia solidarnościowego i liberałów z Unii Wolności i pewnej części Platformy Obywatelskiej wspierane przez Lecha Wałęsę legitymizują do dziś komunistów. Ci z PiS w Radzie Miasta Radomska co popierają SLD i ich spędy na Ewinie powinni być wyrzuceni przez Macierewicza a nie zawieszeni.

blady (gość)

Aby pogodzic wszystkich i skonczyc spory proponuje aby za rok Festiwal Zalewajki zrobic na Ewinie i zjesc ja zamiast wojkowej grochowki:-)

do konkwista 88 (gość) (KONKWISTA 88)

Panie władzo dobrze, że jeszcze nazwiska nie poszły w ruch. Narodowcy byli tak niebezpieczni, że musiało ich pilnować 5 radiowozów... Prawie taki sam kabaret jak na Ewinie.

czł Solidarności (gość) (Jacenty z PIS)

W wolnej Polsce PiS rządził tylko 2 lata a prezydenta Kaczyńskiego i jego ludzi zabito bo za wiele robił w sprawie wolności. Może teraz PiS wygra wybory i porządzi 10 lal jak SLD z Kwaśniewskim wspierany przez PSL, Unię Wolności, PO i Wałęsę. W tedy da się III RP uporządkować i wiele zmienić

emeryt (gość)

Ludzie Solidarności nie związani agenturą z Kiszczakiem oraz byli AKowcy, antykomuniści czyli patrioci w III RP żyją często w biedzie i zapomnieniu. Nierzadko są też ścigani przez komorników i Urzędy państwowe POd byle pretekstem. A kadrowi PZPR-owcy, Ubecy, sędziowie, prokuratorzy milicjanci, zlikwidowane jednostki wojskowe, emerytowani zomowcy, ormowcy i cała reszta swołoczy, których broni fron ubeków z Urbanem i Michnikiem na czele, dożywają dostatniej komuszej starości w tzw. wolnej Polsce Jareuzelskiego, Wałęsy, Kwaśniewskiego i Komorowskiego. Wielu komunistycznych oprawców z UB wyjechało z wielkimi emeryturami np. do Izraela Morel, do Szwecji Michnik, brat Adama z Wyborczej, do Wlk. Brytanii Wolińska itp. Dobrze, że już niektórzy zmarli i Polska nie musi im płacić. Ci co jednak żyją mają swoje spokojne i bogate życie w nagrodę za dokonywane zbrodnie na polskich patriotach z AK NSZ KWP i służbę sowietom. Środowisko PZPRowsko-UBeckio-Milicyjne i prokuratorsko-sędziowskie w PRL-u nie płaciło na dodatek nigdy składki ZUS, jak wszyscy inni uczciwie pracujący, a dziś ta swołocz pobiera największe emerytury i zżerają nasze biedne składki ZUS. Mój znajomy pracuje u takiego UBeka w firmie ochroniarskiej, co ma 7tyś emerytury za pałowanie opozycji z 68r i Solidarności w stanie wojennym. Firma dla zmyłki jest na SBeka żonę, która płaci im grosze. Wystarczy policzyć ile mają ubecy, a są ich setki tysięcy. I dlatego III RP to ciągle UBekistan!!!