18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 lat temu bawił radomszczan Kabaret "Czarny Kot"

nm
fot. Archiwum prywatne
50 lat temu bawił radomszczan Kabaret "Czarny Kot". Wspomina Jan Nitecki.

Niedawno minęła 50. rocznica kabaretu "Czarny Kot", działającego przy Towarzystwie Wiedzy Powszechnej w Radomsku. Lat, gdy - jak pisała ówczesna prasa - "trzydziestotysięczne Radomsko pochwalić się mogło trzema kabaretami literacko-artystycznymi". A więc statystycznie licząc, jeden kabaret przypadał na 10 tysięcy mieszkańców, jak wspomina Jan Nitecki , ówczesny kierownik artystyczny "Czarnego Kota".

Kabaret ten na przełomie 1964 i 65 roku rywalizował o względy widzów z niewiele starszym kabaretem "Nietoperz". Był to czas, kiedy nie istniała powszechna telewizja i internet, a zapał młodych ludzi przedkładał się nad finansową interesowność. Dziś kilkoro z nich już odeszło w wieczność - na "artystyczną wartę"…
W tamtych trudnych czasach ich młodzieńczy entuzjazm wnosił w serca lokalnej społeczności okruchy radości i optymizmu.

Występy "Czarnego Kota" odbywały się nie tylko w Radomsku, ale także na terenie powiatu radomszczańskiego, w miejscowościach, w których istniały Uniwersytety Powszechne TWP. Łącznie, przez ponad rok, kabaret dał w swoich dwóch programach ("Chuligan - i - my" oraz "Dwie młodości") 25 publicznych występów, które obejrzało ponad 5 tysięcy widzów na terenie miasta i powiatu. Oprócz tekstów własnych członków kabaretu, podczas występów prezentowane były teksty m.in. Jerzego Kerna, Mariana Załuckiego, Andrzeja Jareckiego oraz piosenki z repertuaru Hanki Ordonównej i Agnieszki Osieckiej.

O działalności kabaretu pisała wielokrotnie ówczesna łódzka prasa; doczekał się on także nagrania w Polskim Radiu - w programie ,,Kultura pilnie poszukiwana".

W skład zespołu, który działał przy TWP, wchodzili następujący członkowie: Ryszard Banaszkiewicz (opracowanie muzyczne), Tadeusz Cielewicz (scenografia), Zdzisław Gebauer, Wiesława Krysiak, Zofia Kurkowska, Jadwiga Matras, Zofia Moś, Waldemar Mruklik, Jan Nitecki (kierownictwo artystyczne), Zdzisław Szewczyk, Elżbieta Wąsikiewicz. Ostatni program kabaretu pomagała oszlifować artystycznie Wanda Jabłońska - Sobiesiak, reżyserka z Łodzi.

W dniu 16 maja 1965 roku, na uroczystej akademii zorganizowanej z okazji Dnia Działacza Kultury, lokalne władze uhonorowały zespół kabaretu dyplomem uznania "za upowszechnianie kultury na terenie miasta i powiatu". Wśród zaproszonych gości na tej uroczystości znaleźli się m.in. prof. Henryk Fajt oraz prof. Stanisław Sankowski, którego imieniem cieszy się obecnie Muzeum Regionalne w Radomsku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto