Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Przedbórz: Międzynarodowy Dzień Pokoju w Dojo Stara Wieś. Ofiarowanie Słupa Pokoju [ZDJĘCIA, FILM]

mk
Międzynarodowy Dzień Pokoju w Dojo Stara Wieś. Ofiarowanie Słupa Pokoju
Międzynarodowy Dzień Pokoju w Dojo Stara Wieś. Ofiarowanie Słupa Pokoju M. Kulka
W poniedziałek, 24 września, w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” (gmina Przedbórz) zorganizowano obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju.

W poniedziałek, 24 września, w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” (gmina Przedbórz, powiat radomszczański) zorganizowano obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju. Ich głównym elementem było ofiarowanie Słupa Pokoju dla Dojo. To inicjatywa Fundacji Heiwa, ściśle współpracującej z Fundacją Pokoju Goi z Japonii. W programie uroczystości znalazł się ceremonialny strzał z łuku japońskiego, ofiarowanie herbaty w intencji pokoju, przesłanie intencji pokoju do wszystkich narodów świata oraz pokazy sztuk walki.

- To niewątpliwie niesamowity zaszczyt, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że Słup Pokoju został nam ofiarowany za działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży, za krzewienie wartości budo, które wynikają z treningu sztuk walki - mówi Paweł Krzywański, prezes Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego. - Sztuka walki to nie sztuka agresji, ale samoobrony, czyli odpowiedzi na akcję. Edukacja zgodnie z wartościami budo dąży do pokoju.

Ofiarowanie Słupa Pokoju to podziękowanie za wkład w budowanie pokoju na świecie. Do przyznania wyróżnienia przyczyniły się prowadzone w Dojo projekty edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, których celem było krzewienie ducha pokoju, tolerancji, szacunku, wrażliwości i odwagi. Dar jest również podziękowaniem za przeprowadzoną w 2011 roku akcję „Most Solidarności”, w ramach której Dojo przyjęło na wakacje 30 dzieci z terenów najbardziej zniszczonych po trzęsieniu ziemi i przejściu tsunami w Japonii oraz za akcję „DOJO w intencji pokoju”, kiedy wszystkie dzieci odwiedzające Dojo uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych na temat wartości utrzymania pokoju na świecie. W tej intencji składały z papieru żurawie, które zostały wysłane do Muzeum Pokoju w Hiroszimie.

Słupy Pokoju to pomniki pokoju, które popularyzują przesłanie „Niech będzie pokój na ziemi”. Ich ideą jest zbliżanie ludzi do siebie zarówno w wymiarze globalnym, jak i przez codzienną ludzką życzliwość i wzajemną tolerancję. Słupy Pokoju mają motywować do podejmowania działań podnoszących świadomość pokoju w społeczeństwie, szczególnie wśród młodego pokolenia.

Od 1976 roku umieszczane są na całym świecie na terenach uniwersytetów, urzędów państwowych i organizacji społecznych. Można je spotkać m. in. w siedzibie ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, czy w ogrodach watykańskich. Ofiarowane były także papieżowi Janowi Pawłowi II, Dalajlamie oraz Matce Teresie z Kalkuty.
- Nasze Dojo jest już marką znaną na świecie, a tak prestiżowe wyróżnienie jak podarowanie Słupa Pokoju jest tego potwierdzeniem - dodaje Paweł Krzywański.

W ramach poniedziałkowych uroczystości w Dojo przygotowano też warsztaty i prezentacje: budo i karate tradycyjnego, kyudo - japońskiego łucznictwa, chado - japońskiej ceremonii parzenia herbaty, kaligrafii, origami, sumi-e - japońskiego malarstwa tuszem oraz teatru japońskiego, a także koncert muzyki na tradycyjnych instrumentach japońskich.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto