Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Happening "Radomszczański Charlie Checkpoint" z SKE "Młodzież dla Europy" [ZDJĘCIA]

mk
Happening "Radomszczański Charlie Checkpoint" z SKE "Młodzież dla Europy"
Happening "Radomszczański Charlie Checkpoint" z SKE "Młodzież dla Europy" fot. NM
Happeningiem "Radomszczański Charlie Checkpoint" uczniowie ZSG 7 w Radomsku zakończyli projekt realizowany dzięki dotacji z Fundacji Schumana.

Happeningiem ulicznym pod hasłem "Radomszczański Charlie Checkpoint" uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7 w Radomsku należący do Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy" zakończyli projekt realizowany dzięki dotacji z Fundacji Schumana.

We wtorek, 18 listopada, w różnych punktach Radomska (przy placu 3 Maja, Miejskim Domu Kultury, Urzędzie Miasta i I LO) utworzono jednostki kontroli granicznej na wzór berlińskiego Checkpoint Charlie. Młodzież zapraszała do przekraczania granicy, rozdawała specjalne gazetki i przypominała o wydarzeniach z przełomu lat 89/90. Każdy mógł się przyłączyć do happeningu.

– Na przygotowanych przez nas płytach ludzie mogli napisać albo narysować coś, co kojarzy im się z wolnością, co wolność dla nich oznacza – tłumaczy Gosia Malingiewicz, uczennica ZSG 7.
- Ludzie rysowali ptaki, motyle, klatki, pisali słowa związane z wolnością a nawet cytaty z piosenek – mówi jej kolega Jakub Kowalczyk.

Happening upamiętniający upadek Muru Berlińskiego zakończyło zbudowanie i zburzenie "symbolicznego" muru (z wcześniej przygotowanych „wolnościowych” tablic) dzielącego Radomsko na część wschodnią i zachodnią.
- Warto przypominać o takich ważnych wydarzeniach, by nasza wiedza na ich temat była coraz większa. Przy okazji naprawdę wiele się nauczyliśmy, ale i świetnie się bawiliśmy – przyznaje Karolina Derwisz z „siódemki”.
- Ludzie powinni wiedzieć, że kiedyś nie było tak jak teraz, nie było prawdziwej wolności. Dzisiaj powinniśmy się cieszyć z tego, że możemy żyć w wolnej Europie i doceniać to – dodaje Dominika Smyła.

Uczestnicy zgodnie uznali, że akcja się udała. – Wszyscy, którzy zgodzili się wziąć w nim udział naprawdę się zaangażowali, a dzięki temu mogli się czegoś nauczyć, podobnie jak my od nich – mówi Karolina.
- To chyba najbardziej udana z naszych akcji – twierdzą członkowie SKE „Młodzież dla Europy”

Przypomnijmy, pierwszym elementem projektu była debata "Co nam zostało z tamtych lat...". W dyskusji w MDK w udział wzięli m. in. uczniowie PG 3, 6, 7, II LO i ZSP 1. Wolontariuszka Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Vasylyna Bas opowiedziała o upadku Muru Berlińskiego i konsekwencjach tego zdarzenia dla współczesnej Europy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto