Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hufiec ZHP Radomsko organizuje dla harcerzy szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Justyna Drzazga-Nowińska
Dzieci i młodzież należące do harcerstwa są narażone na ugryzienia kleszczy podczas biwaków
Dzieci i młodzież należące do harcerstwa są narażone na ugryzienia kleszczy podczas biwaków Archiwum
Radomszczańscy harcerze zakończyli właśnie zbieranie deklaracji od dzieci i młodzieży, które chciałyby zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Hufiec Radomsko przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Zaszczepiłem się, kleszcze mi niestraszne", skierowanej do młodzieży ze Związku Harcerstwa Polskiego w Polsce.

Profilaktyczne szczepienia będą praktycznie bezpłatne, mają kosztować złotówkę. W Radomsku znalazły one już wielu zwolenników. - Z naszego hufca szczepieniu podda się 150 osób - mówi instruktorka ZHP, pwd. Patrycja Borowik.

Jak podkreśla Patrycja Borowik, harcerze są grupą wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o możliwość zarażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.
- Wynika to z tego, że często podczas obozów i biwaków przebywamy w lasach, nad jeziorami, gdzie żyją kleszcze. Tymczasem wystarczy jedno ukąszenie najdrobniejszego kleszcza, by nabawić się choroby - mówi harcerka.

Szczepionka podana zostanie harcerzom w trzech dawkach. Pierwszą dawką zaszczepieni zostaną w najbliższych dniach. Drugą w kwietniu, trzecią zaś - w październiku.

Przedstawiciele hufca dodają, że jeśli ktoś, kto do tej pory nie zdecydował się na szczepienie, chciałby z niego skorzystać, może się jeszcze zapisać.
- To już ostatni dzwonek, ale wydaje nam się, że naprawdę warto - przypominają.

Również radomszczański magistrat stawia w tym roku na zdrowie i profilaktykę. Urząd miasta planuje wziąć udział w II edycji konkursu "Zdrowa Gmina", który został ogłoszony przez Polską Unię Onkologii. Jego celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne. Dzięki takim badaniom możliwe jest wcześniejsze wykrycie chorób nowotworowych.

- Wzorem lat ubiegłych finansujemy konsultacje onkologiczne, które dwa razy w miesiącu prowadzi lekarz Łukasz Rajchert - mówi Elżbieta Kurowska-Gierasimiuk z Urzędu Miasta Radomska.

Magistrat ogłosił też konkurs na szczepienia przeciwko meningokokom, którymi objęte mają być dzieci z rocznika 2001. - Planujemy także zorganizować badania wzroku dla sześciolatków i badania wad postawy dla uczniów czwartej klasy - dodaje Kurowska-Gierasimiuk.

Na ostatni weekend maja zaplanowano zaś Radomszczański Piknik Zdrowia. Wcześniej, bo 28 kwietnia, odbędzie się "Radomszczańska szpikomania". Lekarze będą wtedy zachęcać mieszkańców do oddawania szpiku kostego. Podczas majowego pikniku chętni będą mogli się już rejestrować jako przyszli dawcy.

Brak szczepionek na boreliozę

Borelioza jest przewlekłą infekcją bakteryjną, w czasie której zaatakowanych może zostać wiele narządów wewnętrznych, a także skóra. Do infekcji dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Niestety, szczepionka przeciw wszystkim postaciom boreliozy nie istnieje, można się tylko zaszczepić przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu.
Kleszcze żerują najczęściej od maja do października. Ulubione siedliska kleszczy to pogranicze lasów iglastych, liściastych i łąk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto