Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internetowi oszuści nie próżnują - jak nie dać się oszukać?

me
Internetowi oszuści są groźni
Internetowi oszuści są groźni KPP Starogard
Działalność złodziei i oszustów wykracza poza ramy realnego świata. Coraz częściej policjanci ścigają złodziei wirtualnych rzeczy, które pochodzą ze świata gier internetowych. Policjanci przyjmują zgłoszenia dotyczące kradzieży statków kosmicznych, czołgów oraz przedmiotów i wyposażenia fikcyjnych postaci. Mimo, że utracone rzeczy istnieją wyłącznie w wirtualnym świecie, to jednak ich właściciele zainwestowali w nie prawdziwe pieniądze. Internetowi oszuści włamują się również na prywatne konta pocztowe i przejmują cyfrową tożsamość ich właścicieli.

Coraz częściej na policję zgłaszają się także osoby oszukane podczas zawierania internetowych transakcji. Nie od dziś wiadomo, że atrakcyjna oferta przyciąga wielu klientów. Fakt ten często wykorzystują internetowi oszuści, którzy zamieszczają na portalach z ogłoszeniami fikcyjne oferty sprzedaży. W trakcie zawierania takich transakcji sprzedawca utrzymuje z kupującym kontakt telefoniczny lub e-mailowy. Trwa on jednak do momentu przelania pieniędzy. Wówczas wszelkie próby negocjacji czy odzyskania pieniędzy stają się bezskuteczne.

Internetowi oszuści czyhają w sieci

- Pamiętajmy, że z internetu mogą korzystać również ludzie nieuczciwi, którzy wykorzystują naszą nieuwagę, pośpiech oraz podekscytowanie - mówi asp. Marcin Kunka, rzecznik prasowy starogardzkiej policji. - Ostrzegamy przed kradzieżami w internecie. Złodzieje coraz częściej czyhają na nasze pieniądze w sieci. Pomysły na internetowe oszustwa są różnorodne. Wszystkie te sztuczki wykorzystujące zaufanie ofiary mają ten sam cel: wyłudzenie od użytkowników pieniędzy. Przed kupnem towaru starajmy się sprawdzić aukcje, oraz wiarygodność ich właścicieli.

Nie otwieraj podejrzanych wiadomości

Aby nie stać się kolejną ofiarą cyfrowej przestępczości policja radzi, aby zachować zdrowy rozsądek, nie wierzyć w super okazje oraz dokładnie zweryfikować sprzedającego. Ponadto powinniśmy posiadać w swoim komputerze aktualny program antywirusowy, który ochroni nas od wirusów, robaków i trojanów. W żadnym wypadku nie otwierajmy linków lub załączników podanych w wiadomościach e-mail, które wzbudzają nasze wątpliwości, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie lub będą łączyły nas z fałszywymi adresami służącymi do wyłudzenia pieniędzy lub kradzieży tożsamości.

Internetowi oszuści nadal grasują w sieci

Wszelkich płatności bankowych dokonujmy z wykorzystaniem protokołu https (oznaczony ikoną w kształcie kłódki), który zapewnia bezpieczeństwo transmisji danych.

Trzeba zabezpieczyć dane

Gdy staniemy się ofiarą takiego oszusta pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć wszelkie możliwe informację na temat sprzedającego tj. adres strony internetowej, za pośrednictwem której działał przestępca, całą korespondencję, nr telefonu, a także dane i numer konta bankowego, na które przelaliśmy pieniądze. Informacje te umożliwią policji skuteczniejsze działanie i zatrzymanie internetowego przestępcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto