Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak usunąć „zapach śmierci” – rozmowa z ekspertem

Materiał partnera

To pozornie proste pytanie po chwili namysłu okazuje się dotyczyć złożonego problemu. Co zrobić, jeśli w naszym mieszkaniu doszło do zgonu? Jak należy zapobiec rozwojowi bakterii, chorób i zakażeń, związanych z rozkładem? Jak wreszcie pozbyć się przykrego zapachu towarzyszącego rozkładowi? O to wszystko pytamy eksperta, pracującego w firmie Vector, świadczącej specjalistyczne usługi sprzątające.

Załóżmy prosty scenariusz: wynajmujemy komuś mieszkanie i w lokalu dochodzi do zgonu z przyczyn naturalnych. Co powinniśmy zrobić?

Przede wszystkim – skontaktować się z profesjonalną firmą. Takich firm jest w Polsce niewiele. Mniejsze firmy próbują przyciągnąć klienta niskimi cenami, ale szybko okazuje się, że po wykonaniu usługi – tanio i niestety nierzetelnie – znikają z pieniędzmi, a klient zostaje sam z niedokładnie wysprzątanym mieszkaniem. Wtedy taki klient z rozpaczą dzwoni do nas.

Na czym dokładnie polega usługa sprzątania miejsc śmierci?

Sprzątanie i jego poszczególne etapy zależą od czasu zgonu oraz od specyfiki miejsca. Czasami sprzątamy tylko miejsce śmierci, jeśli tak życzy sobie rodzina. Dobieramy środki i metody pracy do stopnia zanieczyszczenia. Czasem wystarczy mniej skomplikowana dezynfekcja, czasem niezbędne jest bardzo szczegółowe czyszczenie – zdarza się, że z mieszkania nic już nie da się uratować i wtedy trzeba je całkowicie opróżnić, włącznie ze zrywaniem podłóg i tapet, nie mówiąc o wyniesieniu wszystkich ruchomości.

Dlaczego?

Bo „zapach śmierci” przeszedł już wszędzie. Im później odkryto zwłoki, tym poważniejsze ryzyko skażenia. Zapach po zmarłym powstaje wskutek procesu gnilnego – po trzech dniach jest on już wyczuwalny w mieszkaniu. W upalne dni już po dwóch dniach nie da się wytrzymać, bo fetor jest nie do zniesienia. Jednak po śmierci ludzkie ciało wydziela nie tylko przykry zapach, ale także groźne związki, które mogą być przyczyną rozwoju poważnych zakażeń.

Jak można usunąć tak intensywny zapach – czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście, że tak – przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Wykonując czynność usuwania zapachu po zwłokach zawsze należy używać ozonatorów. Nie usuwają zapachu całkowicie, ale niwelują go w 50 procentach. Resztę zapachu usuwamy inną technologią – nie mogę opowiedzieć ze szczegółami, jak to robimy, ponieważ jest to nasza tajemnica zawodowa. Tylko klient, z którym mamy kontakt, otrzymuje niezbędne wyjaśnienia. Ozonowanie jest zresztą stosowane nie tylko w takich celach.

Pomaga usuwać także inne zapachy?

Tak, ozonowanie jest stosowane do naturalnego usuwania wielu zapachów. Co więcej, pozwala pozbyć się także wielu szkodliwych substancji – zarazków, alergenów. To dobra opcja, by pozbyć się z mieszkania na przykład zapachu dymu nikotynowego. Ozon nie wchodzi w reakcje chemiczne, więc nie niszczy pomieszczenia.

Wróćmy do sprzątania po zgonach. Czy pomieszczenia po sprzątaniu szybko nadają się znów do użytku?

Dzięki metodom, które stosujemy, z takiego pomieszczenia można korzystać już 24 godziny po zakończeniu wszystkich czynności.

Szczegółowe informacje na temat zakresu zastosowania metody ozonowania pomieszczeń oraz innych technik usuwania zapachów znajdą Państwo na stronie firmy: http://vector-uslugi.pl/usuwanie-zapachow-i-ozonowanie-mieszkan/. Firma Vector ma siedzibę w Łodzi, a swoje usługi świadczy w woj. łódzkim oraz na terenie całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto