Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Legalna migracja..." czyli o pracownikach z Ukrainy na sympozjum w Radomsku [ZDJĘCIA+FILM]

mk
"Legalna migracja..." czyli o pracownikach z Ukrainy na sympozjum w Radomsku
"Legalna migracja..." czyli o pracownikach z Ukrainy na sympozjum w Radomsku fot. M. Kulka
24 listopada w hotelu Porto w Radomsku odbyło się sympozjum pt. „Legalna migracja – szansą i wyzwaniem dla polskiego rynku pracy...

24 listopada w hotelu Porto w Radomsku odbyło się sympozjum pt. „Legalna migracja – szansą i wyzwaniem dla polskiego rynku pracy. Nowelizacja przepisów dotyczących ruchu osobowego i legalizacji pobytu obywateli Ukrainy w Polsce”. Spotkanie przedsiębiorców i specjalistów z zakresu zatrudniania obcokrajowców zostało zorganizowane przez Fundację Iustus, Polish-Ukrainian Chamber of Commerce oraz Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Radomsku przy wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Pomysł na organizację sympozjum wypłynął z konieczności. Okazuje się, że pracodawcy mają coraz większy problem z zatrudnianiem nowych pracowników i muszą ich szukać poza granicami. Sam fakt, że mamy ponad 100 uczestników sympozjum wskazuje, na to, że takie rozmowy są potrzebne - mówi Andrzej Kędra, wiceprezes RIPH w Radomsku.

O rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników z Ukrainy i procedurach związanych z ich zatrudnianiem opowiedział Artur Balawender, koordynator procesów rekrutacji w spółce Personalis. Z roku na rok pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem osób chętnych do wykonywania prostych prac. Liczba zatrudnianych obcokrajowców roście w bardzo dużym tempie. W 2014 roku w Polsce zarejestrowano 43,6 tys. zezwoleń na pracę obcokrajowców, rok później było ich już 65,7 tys., a tylko w I półroczu 2016 roku - 51,5 tys. Znaczna większość pracowników pochodzi właśnie z Ukrainy.

Tendencja odnosi się także do lokalnego rynku pracy. Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku wynika, iż tylko w III pierwszych kwartałach tego roku zarejestrowano aż 520 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. Przez cały 2015 rok było ich 329. Dla porównania - w 2014 roku liczba ta wynosiła 74. Zdecydowana większość oświadczeń dotyczy obywateli Ukrainy.

O tym, jakie warunki trzeba spełnić i jakie formalności załatwić, by zatrudnić Ukraińca, zebranym na sympozjum opowiedziała Nina Skórska-Książek, prawniczka z Kancelarii Prawnej Tywoniuk & Partners. Specjaliści rozmawiali też procedurach związanych z uzyskaniem pobytu w Polsce, o działaniu urzędów pracy przed i po nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach pracy oraz o prawnych aspektach prowadzenia kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców.

Czytaj więcej w tygodniku "Co Nowego" 2 grudnia z "Dziennikiem Łódzkim".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto