Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczył się przede wszystkim ciekawy pomysł

Redakcja
59 dofinansowanych projektów kulturalnych współorganizowanych z Łódzkim Domem Kultury kończy się w listopadzie

W połowie maja br. za pośrednictwem Łódzkiego Domu Kultury Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego po raz drugi przeznaczył dodatkowe środki na współorganizację projektów kulturalnych na terenie województwa. Program miał charakter konkursu, a pula pieniędzy wyniosła 500 000 zł. Projekty złożyło 100 instytucji kultury, z których 59 uzyskało finansowe wsparcie.

Ideą tego projektu była aktywizacja ośrodków w regionie do działań na rzecz lokalnej publiczności w zakresie kultury. W dużym stopniu skierowany był do mniejszych miejscowości, „Tam, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony, gdzie te środki od kilku do kilkunastu tysięcy złotych są jedyną szansą, by instytucje kultury mogły mieć propozycje, choćby dla dzieci i młodzieży” – mówił marszałek województwa Witold Stępień podczas podpisania umów.

Co trzeba było zrobić, by pieniądze otrzymać? Należało napisać projekt, przygotować kosztorys i w określonym terminie złożyć wniosek w Łódzkim Domu Kultury. „Przy wyborze wniosków kierowaliśmy się znaczeniem, jakie dane wydarzenie będzie miało dla lokalnej społeczności – liczyła się ilość uczestników, ale ważny był przede wszystkim ciekawy pomysł, którego realizacja zachęci do częstszego obcowania z kulturą_” – mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK. _„Staraliśmy się, by projekty, które uzyskają wsparcie były różnorodne, dlatego wśród dofinansowanych projektów znalazły się zarówno festiwale, konkursy plastyczne, wystawy, jak i publikacje czy cykle warsztatów”- dodaje.

Większość instytucji zamknęła już projekty, niektóre zbliżają się ku wielkim finałom. 17 października zakończył się mający miejsce w ciągu września i października projekt „Cztery kultury – jeden Zelów” realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy im. Adama Mickiewicza. Na projekt złożyły się wieczór szabasowy, wystawa pamiątek, koncert muzyki żydowskiej, wystawa zdjęć prezentująca sceny z życia codziennego mieszkańców z różnych okresów historii Zelowa, warsztaty tkackie, rękodzielnicze i kulinarne pod hasłem „Zelowskie tradycje”, występ zespołów, których repertuar inspirowany jest muzyką ludową i etniczną wielokulturowością. Na zakończenie zaprezentowano spektakl, napisany i wyreżyserowany przez Krystynę Mikołajczak, który ukazuje historię Zelowa w aspekcie czterech nacji zamieszkujących miasteczko. Motywem przewodnim jest nieustająca wędrówka ludzi przybywających do Zelowa i opuszczających swą małą ojczyznę. Na scenie spotkały się dwa zespoły aktorów- amatorów. Pierwszy składa się z nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Drugi – z młodzieży. Dwa pokolenia zelowian wspólnie zagłębiły w fascynującą historię miejsca, w którym żyją na co dzień.

Dodatkowe pieniądze to również wsparcie dla instytucji kultury z większych miast. Miejski Dom Kultury w Radomsku otrzymał wsparcie na realizację Latającego Domu Kultury – Moje Radomsko, który był wakacyjną propozycją dla dzieci spędzających czas letni w mieście. Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie mogło zrealizować program „Od dinozaurów do robotów. Atrakcje i Art:akcje 2014”, który stanowił uzupełnienie dla Ekspozycji PGE Giganty Mocy. W Konstantynowie Łódzkim dzięki możliwości współorganizacji projektów kulturalnych odbył się koncert „Piosenki z mojego podwórka” inspirowany twórczością Kapeli Podwórkowej „Konstantynowiacy”. Wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Łódź”, zespoły taneczne Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim (Active Movement i Dynamic Beat), uczestnicy warsztatów wokalnych (Magdalena Piszczatowska, Krzysztof Skowron, Jarosław Antczak, Natalia Siennicka) oraz tanecznych, Młodzieżowy Ludowy Zespół „Niesięcin". Przykłady zrealizowanych projektów wymieniać można by jeszcze długo.

Wzrost liczby instytucji zainteresowanych taką formą wsparcia wobec roku ubiegłego świadczy o tym, że to pomysł trafiony. Oddanie programu merytorycznego w ręce lokalnych instytucji kultury, które najlepiej znają potrzeby mieszkańców z ich regionu i wpieranie tych inicjatyw finansowo wydaje się dobrą możliwością do wspierania kultury na terenie województwa. Świadczy o tym także duże zaangażowanie publiczności. Do Łódzkiego Domu Kultury spływają sprawozdania z realizacji projektów.

Wiele z nich jeszcze trwa – mówi Jacek Sokalski - ale już teraz wiemy, że w 14 z nich udział wzięło ponad 10 000 osób. Miejmy nadzieję, że taka forma dofinansowania kultury w województwie łódzkim będzie kontynuowana w przyszłym roku"

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto