Wystartowały "Wspólne osiedla" czyli program zapewnienia pracy dla osób bezrobotnych, zainicjowany i prowadzony przez Komendę Powiatową Policji w Radomsku.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wystartowały "Wspólne osiedla" czyli program zapewnienia pracy dla osób bezrobotnych, zainicjowany i prowadzony przez Komendę Powiatową Policji w Radomsku.

Do pracy, w ramach programu, powołano patrole obywatelskie, wzorowane na angielskich doświadczeniach. Ich zadaniem będzie m.in. kontakt z zarządcami nieruchomości i spółdzielniami mieszkaniowymi, reagowanie na nieprawidłowości zgłaszane przez mieszkańców... Zatrudnieni, osiem kobiet i dwóch mężczyzn, będą razem z dzielnicowym patrolować ulice. Wszyscy przeszli szkolenia m.in. z zakresu prawa i psychologii, które przygotowały ich do pracy w patrolach.

- Uczulaliśmy nowych pracowników, na co mają zwracać uwagę podczas patroli ulic i jak dbać o zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa - wyjaśnia Aneta Komorowska z KPP w Radomsku. - Eksperci m.in. z sądu, prokuratury, opieki społecznej, straży pożarnej dzielili się swoimi doświadczeniami, praktyką i uwagami.

Adepci z patroli obywatelskich zapewniają, że nie mogli doczekać się, kiedy w końcu wspólnie z dzielnicowymi wyjdą na ulice Radomska. - Ta praca daje szansę na rozwój i kontakt z ludźmi - mówi Mariusz Kurowski, do niedawna bezrobotny, a dziś cywilny pracownik patroli obywatelskich. - Będę mógł pomagać ludziom. Cieszę się nie tylko dlatego, że mam etat, ale także dlatego, że mogę pracować dla naszego miasta.

- To moja pierwsza praca po skończeniu studiów, traktuję ją jako ciekawe doświadczenie zawodowe - dodaje Grażyna Szczepańska, także zatrudniona do patrolowania ulic.

Dla "cywilnej policjantki", pani Adrianny, udział w patrolach to po części spełnienie marzeń, bo zawsze chciała pracować w policji. - Mam nadzieję, że to jest początek mojej przygody z policją - mówi. - A nawet jeśli nie, to takie doświadczenie pozwoli mi później łatwiej znaleźć pracę.

Cywilni stróże prawa są ubrani w kamizelki odblaskowe z napisem "Patrol Obywatelski". Wyposażeni są w telefony komórkowe i latarki. Ich pensje opłaca urząd miasta, refunduje je Powiatowy Urząd Pracy. Umowy o pracę mają podpisane do połowy grudnia, ale jeśli będą pieniądze i program spotka się z aprobatą społeczeństwa, będzie kontynuowany.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!