Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Test Słuchu także w Radomsku

nm
fot. Archiwum organizatora
Narodowy Test Słuchu także w Radomsku. Już w czwartek (3 sierpnia) przy miejskim targowisku stanie słuchobus.

Trzy miesiące bezpłatnych badań słuchu i specjalistycznych konsultacji w kilkudziesięciu miastach całej Polski, bez zapisów i formalności. Trwa Narodowy Test Słuchu 2017, siódma edycja największej w Polsce kampanii profilaktyki chorób słuchu. A skoro siódma edycja, to organizatorzy w trakcie kampanii chcą przestrzegać Polaków przed „7-ma grzechami głównymi wobec słuchu”.

- To efekt wywiadów z pacjentami w trakcie wszystkich poprzednich edycji, a przebadaliśmy dotąd 60 tysięcy Polaków – mówi Agnieszka Idelze-Gomulak, koordynatorka NTS 2017. – Wielu z nich cieszyłoby się nadal dobrym słuchem, ale z różnych przyczyn lekceważyli zagrożenie. W tym roku chcemy pokazać najczęstszych 7 przyczyn, które prowadzą do niedosłuchu – dlatego nazwaliśmy je grzechami.

Są to: (1) Ignorowanie pierwszych objawów ubytku słuchu; (2) Unikanie ciszy - życie w ciągłym hałasie; (3) Unikanie badań słuchu; (4) Ignorowanie ubytku słuchu u najbliższych; (5) Świadome bombardowanie uszu decybelami ze słuchawek wewnątrzusznych; (6) Unikanie ochronników słuchu, nie stosowanie ochronników słuchu w pracy; (7) Unikanie aparatów słuchowych.

Badania słuchu stają się koniecznością, ponieważ straciliśmy kontrolę nad hałasem. Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków. Szacuje się, że w aż 13 milionów mieszkańców naszego kraju zagrożonych jest hałasem. Badania mówią o 6 milionach seniorów z wadą słuchu1. Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 – 90 decybeli. Długotrwałe narażenie na taki hałas może powodować czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia. Jednak nie tylko. Badania przeprowadzane w Warszawie i Lublinie wykazały, że u osób mieszkających w rejonie hałasu powyżej 65 dB zauważono zmiany w układzie krążenia i zakłócenia równowagi emocjonalnej2. Potwierdzają to badania zagraniczne. Badania hałasu drogowego w Niemczech na poziomie 65 dB ujawniły jego wpływ na skurczowe ciśnienie krwi i czas jego krzepnięcia3. Duńscy naukowcy po przebadaniu ponad 50 tysięcy ludzi narażonych na hałas uliczny zaryzykowali tezę mówiącą, że 8% wszystkich przypadków udarów i 19% przypadków wśród osób powyżej 65 roku życia, można przypisać hałasowi drogowemu.4 - Polacy doceniają już rolę profilaktyki zdrowotnej. Systematycznie badają wzrok, serce, układ krążenia, poziom cukru we krwi etc. Wciąż jednak lekceważą badania słuchu. Tymczasem po czterdziestym roku życia, powinniśmy badać słuch raz w roku – mówi Agnieszka Idelze – Gomulak.

Słuchobus, mobilne laboratorium badań słuchu będzie czekać na pacjentów w centralnych punktach miast (lista adresów miejsc: www.sluchobus.pl) Ekipa słuchubusu wykonuje badania dwustopniowe: 1. trwający minutę test ecola – przechodzą go wszyscy. Jeśli wykazuje jakiekolwiek wady, pacjent przechodzi drugi, dokładniejszy: 2. test audiometryczny. Nie trzeba mieć żadnych skierowań. Każdy pacjent otrzyma konkretne, zindywidualizowane informacje o tym, w jakim stanie jest jego słuch i co robić, aby o niego dbać. Organizatorem Narodowego Testu Słuchu są producenci aparatów słuchowych Signia/Siemens i Audioservice.

W Radomsku organizator Narodowego Testu Słuchu zaprasza na bezpłatne testy słuchu i darmowe konsultacje specjalistów już w najbliższy czwartek, 3 sierpnia, w godz. 9:00-15:00 (ul. Targowa 4, Targowisko Miejskie).

Zobacz także: Dziecko a decybele. Jak chronić słuch?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto