Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe okręgi jeszcze nie powstały a już budzą kontrowersje

Przemysław Jafra
Archiwum NaszeMiasto.pl
Choć do kolejnych wyborów samorządowych jeszcze ponad dwa lata, w radomszczańskim samorządzie już trwają spory, jak powinien wyglądać podział miasta na nowe okręgi wyborcze.

Przypomnijmy, jak już informowaliśmy, podczas najbliższych wyborów pojawią się tzw. jednomandatowe okręgi wyborcze, czyli w radzie miejskiej znajdą się ci kandydaci, którzy w swoim okręgu zyskają największą liczbę głosów. Jak się już mówi, wyborcy będą więc głosowali na "nazwiska".
Samorządy jeszcze tej jesieni muszą przyjąć uchwały w sprawie zmian okręgów wyborczych. W Radomsku były do tej pory cztery okręgi wyborcze. Po zmianach będzie ich aż 21, czyli tyle, ilu jest radnych.

Magistrat zaproponował już podział miasta na okręgi (projekt trafił na ostatnią przed wakacjami sesję rady miasta, ale radni zdecydowali, że zajmą się nim po wakacjach). Już dochodzą jednak głosy, że podział spotkał się z krytyką miejskiej opozycji.
- Projekt przedstawiony przez prezydenta miasta w kilku przypadkach budzi nasze zastrzeżenia, podejrzewamy, że jeden z okręgów skrojono pod konkretnego kandydata. Zamierzamy przygotować swoje poprawki - zapowiada Arkadiusz Ciach, radny SLD.

Sporo uwag do projektu ma też radny RdR Jarosław Ferenc, który sam przygotował autorski podział miasta na nowe okręgi wyborcze.
- Uważam, że przedstawiona koncepcja jest niespójna i niekompletna - mówi radny Ferenc. - W wielu przypadkach nowe okręgi wyborcze nie są zwarte terytorialnie. Przykładem może być chociażby utworzenie wspólnego okręgu wyborczego dla Suchej Wsi i Folwarek, które nie są ze sobą połączone. Warto też zwrócić uwagę, aby okręgi wyborcze nie były zbyt małe.

Władze miasta bronią swej koncepcji, tłumacząc, że punktem wyjścia podziału miasta na 21 okręgów wyborczych był dotychczasowy podział na 25 obwodów głosowania, istniejących od 1998 roku. Jedenaście z nich ma te same granice.

- Konstruując podział miasta na okręgi wyborcze, musieliśmy uwzględnić dwa czynniki. Pierwszy to norma przedstawicielstwa, która dla Radomska wynosi 2280 mieszkańców, drugi - to jednolitość obszaru stanowiącego okręg - tłumaczy Radosław Zatoń, sekretarz miasta. - Tworząc okręgi wyborcze staraliśmy się nie zmieniać przyzwyczajeń ludzi - mówi sekretarz miasta. Większość radomszczan będzie głosować w tych samych lokalach wyborczych co do tej pory.
Zważywszy na stanowisko opozycji jesienią zapowiadają się więc w radomszczańskiej radzie gorące przedwyborcze debaty.

Nowe okręgi wyborcze będą obowiązywały również we wszystkich gminach naszego powiatu. Większość samorządów przyjęło już uchwały w tej sprawie. Po wakacjach nad kształtem nowych okręgów wyborczych dyskutować będą oprócz rajców Radomska, także radni Kamieńska, Gidel, Gomunic, Wielgomłyn i Ładzic.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto