Zapowiadają się wyjątkowo duże zbiory na polach w Łódzkiem. GUS szacuje, że zboża będzie w tym roku o jedną piątą więcej niż w poprzednich latach. Rolników jednak to nie cieszy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapowiadają się wyjątkowo duże zbiory na polach w Łódzkiem. GUS szacuje, że zboża będzie w tym roku o jedną piątą więcej niż w poprzednich latach. Rolników jednak to nie cieszy. Więcej zboża to mniejszy zarobek - uważają.

Urząd Statystyczny w Łodzi szacuje zbiory zbóż w naszym regionie na 2015 tys. ton. To o 8,2 proc. więcej niż w 2008 r. i o 18,4 proc. więcej niż wynosi średnia za lata 2003-2007. W przypadku rzepaku zbiory były o 13 proc. wyższe niż rok temu. Porównując to z latami 2003-07 - mamy wzrost o 91 proc.

Wg GUS, na zbiory korzystnie wpłynęła długa i ciepła jesień 2008 roku, pozwalająca na dobre wyrośnięcie roślin przed wejściem w stan zimowego spoczynku. Nie bez znaczenia były też duże opady w maju. Zbiory mogłyby być jeszcze większe, ale jednocześnie hamująco na uprawy oddziaływały chłody w kwietniu, a także ulewne deszcze połączone z burzami w lipcu.

- To są szacunki, zbiory jeszcze trwają. Jeśli rzeczywiście będą tak duże, to mogę powiedzieć, że z ekonomicznego punktu widzenia nadprodukcja nie jest dla rolników dobra. Producenci wymuszą na nas niższe ceny - uważa Sylwester Okrojek z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych w regionie łódzkim. - Logicznie patrząc, powinno się to potem przełożyć na niższe ceny gotowych produktów, ale ciężko powiedzieć, czy tak będzie. Handel kieruje się własnymi prawami - dodaje Okrojek.

Izabela Dąbrowska-Kasiewicz, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej, przekonuje jednak: - Rolnicy powinni być zadowoleni z dużych zbiorów, bo dzięki temu zarobią więcej. Gdyby zebrali mniej, ceny nie byłyby wyższe. Są one zależne od sytuacji na świecie - uważa Dąbrowska-Kasiewicz.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!