Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowe opony zimowe w krajach Europy

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
W Polsce ogumienie zimowe nie jest obowiązkowe, ale fachowcy zalecają jego stosowanie. Za granicą przepisy nie są tak liberalne.

Panujący w Polsce klimat nie pozwala precyzyjnie określić czasu, w którym kierowca jest narażony na trudne warunki drogowe. Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu śnieżnie i bardzo zimno było od listopada do marca, ostatnie lata to znacznie łagodniejsza aura, często z temperaturami powyżej zera i sporadycznymi opadami śniegu.

Nie tylko na śnieg
Nad Wisłą pomysł wprowadzenia obowiązku jazdy na oponach zimowych był rozważany już kilka razy. Najbliżej takiej zmiany posłowie byli w 2012 roku, kiedy szykując projekt przepisów określili już nawet, że oponowy okres zimowy będzie trwał od początku listopada do połowy lub końca marca. Ostatecznie ze względu na protesty kierowców wprowadzenie zmian odłożono. W obliczu przyszłorocznych wyborów parlamentarnych na razie nie należy sie spodziewać podjęcia przez polityków tej niepopularnej decyzji. Jak przekonują eksperci, taki ruch byłby jednak dobry.

– Chociaż rzeczywiście śniegu jest ostatnio mniej, temperatury w okresie jesienno-zimowym nie sprzyjają jeździe na ogumieniu letnim. A opona zimowa spełnia swoje zadanie nie tylko na śniegu. Dzięki specjalnej, elastycznej mieszance z dodatkiem krzemu i silikonu zapewnia dobrą przyczepność na drodze, kiedy temperatura spadnie poniżej plus siedmiu stopni – przekonuje Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Od Skandynawii po Turcję
Dlatego wiele europejskich krajów wprowadziło u siebie obowiązek stosowania zimówek. Ze względu na surowy klimat to przede wszystkim państwa skandynawskie. Np. w Szwecji okres zimowy trwa od 1 grudnia do 31 marca, a w Finlandii od 1 grudnia do końca lutego. Co ciekawe, minimalna wysokość bieżnika wynosi tu 3 mm, a jeśli policjant stwierdzi, że opony są w gorszym stanie, może ukarać kierowcę surowym mandatem. Bez zimówek nie wolno poruszać się także po Łotwie, Litwie i Estonii. Wśród innych krajów sąsiadujących z Polską obowiązek wprowadzili Niemcy i Słowacy, a w Czechach między 1 listopada a 31 marca nie wolno się bez nich poruszać podczas opadów śniegu. Dalej na południe obowiązkowe opony na zimę trzeba montować w Austrii, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Rumunii i Turcji. Ze względu na przyjaźniejszy kierowcom klimat w tym ostatnim kraju 27 prowincji jest zwolnionych z tego obowiązku. Zimówki zakłada się między 1 grudnia a 1 kwietnia w pozostałych 54 regionach.

Wybrane odcinki
W krajach śródziemnomorskich, na czele z Włochami, Francją i Hiszpanią obowiązku nie ma. Wyjątkiem są odcinki dróg, na których ustawione są odpowiednie znaki drogowe.

- W Szwajcarii także stosowanie takiego ogumienia nie jest nakazane prawem, ale w razie wystąpienia warunków zimowych, zaleca się wymianę opon. Co istotne, w razie wypadku kierowca samochodu na oponach letnich może zostać uznany za współwinnego – mówi Filip Fischer.

Najbardziej liberalne prawo jest pod tym względem w Holandii, Belgii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Tu przepisy nie mówią nic o stosowaniu sezonowego ogumienia.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto