Park Świętojański w Radomsku

Park Świętojański w Radomsku (© fot. Małgorzata Kulka)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi wpisał do rejestru zabytków województwa łódzkiego radomszczański Park Świętojański (Park Krajobrazowy „Świętojański”).

5 stycznia 2012 roku w Gminnej Ewidencji Zabytków zaproponowano, by Park Świętojański objęty został ochroną konserwatorską. Dziś już wiadomo. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi wpisał radomszczański park do rejestru zabytków województwa łódzkiego (pod nazwą: Park Krajobrazowy „Świętojański”).

Projektantem parku był Franciszek Szanior – polski ogrodnik i planista. Tworzył na przełomie XIX i XX wieku wzorując się na angielskich parkach krajobrazowych. W latach 1877 -1904 był ogrodnikiem w Ogrodzie Saskim, następnie głównym ogrodnikiem miejskim w Warszawie. Autor projektów: przekształcenia Ogrodu Krasińskich na park angielski, Parku Skaryszewskiego, Pola Ujazdowskiego w Warszawie, parku w Oblęgorku, parku zdrojowego w Ciechocinku; parków w Barwinowie, Opinogórze, Małej Wsi, Złotym Potoku, Kaliszu czy Guzowie.

Dobrze zachowany, z niewielkimi przekształceniami, stanowi przykład rozwiązań przestrzennych stosowanych w sztuce ogrodowej w dwudziestoleciu międzywojennym. Posiada wysokie wartości historyczne i przyrodniczo – krajobrazowe i jest świadectwem dawnej kompozycji przestrzeni i jej zagospodarowania.

Czytaj więcej w kolejnych wydaniach tygodnika "Co Nowego", z "Dziennikiem Łódzkim".

Komentarze (16)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

To niech jeszcze radomszczańskie parkowe szczury świętojańskie spod mostków w parku na Radomce wpiszą na listę gatunków zagrożonych wyginięciem .

Andrzej (gość)

Jedne zabytki wpisuje się do ewidencji zabytków a drugie niszczy tak jak np. rozebrano dwór w Smotryszowie

ddd (gość)

o kuzwa, to sobie polepszyli, teraz jak cokolwiek trzeba będzie zrobić to najpierw prośba do konserwatora, idiotyzm

kilof (gość)

5 stycznia 2012 roku w Gminnej Ewidencji Zabytków zaproponowano, by Park Świętojański objęty został ochroną konserwatorską .Kto i w jakim celu to zaproponował ? Chyba tylko po to aby uniemożliwić odbudowę muszli koncertowej.

panie prezesie TBS gdzie te miejsca koło rynku zeby parkować rowery (gość)

ciekawe gdzie teraz będziemy parkować rowery w dni twrgowe,prezes TBS obiecywał ze coś w tej sprawie zrobi ale zawsze sie na tym kończy,straz miej.problemu nie widzi bo olej sie z tych jednośladów nie wylewa ale nie widzi ze poniszczono nasadzenia i sie ciągle niszczy koło płotu i po problemie i po nasadzeniach

Zbych (gość)

ale fajna fontanna w tym parku,znikła za czasów panowania pani prezydent a te nasadzenia koło brzegów radomki tez wiele mówią o ochronie środowiska i lepiej nie patrzmy co znajduje sie i jaki tu porządek pod mostami,tam dopiero zabytek.

OŚ (gość)

Teraz to już gówno zrobią, będziemy patrzeć jak park niszczeje, bo miasta Radomska nie stać na doprowadzenie go do stanu świetności zwłaszcza przy "ręce" konserwatora zabytków.

..., (gość) (Tq)

ten zapach to prezent od pani prezydent dla mieszkańców naszego miasta,pamiętamy co było latem i kto był winny,radomki z lotu ptaka nie było widać.To był jeden smietnik i nadal jest rzeczki niby czyszczonej co dwa lata.

Adam (gość)

w takim razie co oznacza skrót "nm" przy (jakbym to podejrzewał) autorze artykułu. Proszę o zabawne rozwinięcia

Adam (gość)

czemu przez tak długi czas nikt nie zauważył tego błędu w nagłówku i nie poinformował o tym w komentarzu redaktora?

radomszczanin (gość) (Golonko)

jak się miasto wzięło i zrobiło porządek w parkach w centrum np. koło magistratu to i tutaj niech się wezmą i zagospodarują ,a wydaje mi się że człowiek z głową może z tego miejsca wyczarować jakieś cudo,oczywiście jak bedą pieniądze i matka boska radomszczańska nie da na jakiś przybytek boży wzorem tego idioty ministranta Wydojewskiego sługusa kapucyńskiego