Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po dobry zawód uczniowie radomszczańskich szkół jadą za granicę

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Archiwum ZSP1
Coraz więcej szkół wysyła uczniów za granicę. Nauka zawodu np. w Niemczech to lepszy start.

Radomszczańskie szkoły średnie, by kształcić specjalistów w swoich dziedzinach, postawiły na praktyki zawodowe za granicą. Na praktyki zagraniczne w tym roku wyjadą uczniowie kilku radomszczańskich szkół: Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.

W niemieckich firmach informatycznych praktykować będą uczniowie elektryka. Choć szkoła od wielu lat współpracuje i prowadzi wymiany z zaprzyjaźnioną niemiecką szkołą, takie praktyki to nowość.
- Uczniowie dowiedzą się, jak organizować komputerowe stanowiska pracy i jak diagnozować usterki sprzętu komputerowego. Nauczą się instalacji oprogramowania, konfiguracji i obsługi sieci komputerowych w małych firmach - tłumaczy Kamil Grudzień, koordynator projektu.
Jak dodaje, szczególnie cenna będzie umiejętność posługiwania się typowo branżowym językiem niemieckim.

Do Niemiec w kwietniu pojedzie dwadzieścia osób, kolejnych dwadzieścia na praktyki wyjedzie jesienią.
W tym samym kraju miesiąc później będą się szkolić uczniowie mechanika.
- Praktyki zawodowe w Lipsku odbywać będzie dwudziestu uczniów z klas o profilu technik: budowlany, mechanik i pojazdów samochodowych - mówi Aldona Skiba, koordynator projektu w ZSP 1.

Zarówno w elektryku, jak i mechaniku trwają przygotowania do wyjazdów. Młodzież szlifuje język i poznaje specjalistyczne terminy. Każdy uczestnik po praktykach otrzyma uznawany na terenie całej Unii Europejskiej dokument Europass, umożliwiający lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych.

Uczniowie "drzewniaka" w Hiszpanii będą się uczyć stolarstwa.
- W czerwcu na praktyki wyjedzie dziesięć osób. W zakładach w Grenadzie nauczą się samodzielnie wykonywać pomiary i prace stolarskie - mówi Agnieszka Łukomska, dyrektor ZSDiOŚ. W najbliższy piątek w szkole rozpoczną się zajęcia z podstaw hiszpańskiego.

Praktyki we wszystkich szkołach to efekt programu "Leonardo da Vinci", finansowane będą z środków unijnych. Na uczniów, poza ciężką pracą, czeka także wiele dodatkowych atrakcji, zwiedzanie i poznawanie najciekawszych pod względem historycznym i kulturowym miejsc.

O dotację na międzynarodowe praktyki stara się też dyrekcja ekonomika. Uczniowie kierunków hotelarskich i turystycznych niejednokrotnie wyjeżdżali już do francuskich hoteli.
- Tym razem, oprócz takich staży, staramy się o dofinansowanie niemieckich praktyk dla techników ekonomistów. Rozstrzygnięcie konkursów w maju - mówi Małgorzata Kołodziejska, dyrektor ZSE.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto