Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik pamięci żołnierzy KWP w Radomsku zaczął się rozpadać?

jd
Po czterech latach od momentu odsłonięcia, pomnik upamiętniający żołnierzy i dowódcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego wymaga drobnych, na szczęście, napraw. Fundacja ,,Pamiętamy", która jest właścicielem monumentu już została o usterkach poinformowana
Po czterech latach od momentu odsłonięcia, pomnik upamiętniający żołnierzy i dowódcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego wymaga drobnych, na szczęście, napraw. Fundacja ,,Pamiętamy", która jest właścicielem monumentu już została o usterkach poinformowana Archiwum
Deszcze wymyły piasek spod kostki wokół pomnika Konspiracyjnego Wojska Polskiego, naruszając jego konstrukcję. Trzeba szybko interweniować, by zapobiec kolejnym zniszczeniom.

Radomszczański pomnik żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego legendarnego dowódcy Stanisława Sojczyńskiego rozpada się. - Trzeba natychmiast temu zapobiec, dopóki zniszczenia nie są takie duże - alarmuje nasz Czytelnik i autor portalu noworadomsk.pl, Zdzisław Wiśniewski.

Choć to nasz region zasłynął w historii z działalności Konspiracyjnego Wojska Polskiego, trudno było tu znaleźć pamiątki dotyczące KWP i jego dowódcy. Tak naprawdę pomnik w Radomsku to jedna z niewielu pamiątek w naszym powiecie, przypomiająca o "żołnierzach wyklętych" i "Warszycu". Do niedawna o Stanisławie Sojczyńskim informował jedynie skromny obelisk obok kościoła w Rzejowicach. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu. W grudniu 2009 roku odłonięto pomnik-popiersie w Kamieńsku, natomiast w Rzejowicach, obok szkoły, ustawiono tablicę pamiątkową poświęconą Sojczyńskiemu - "Warszycowi".

W 2010 roku gotowy był pomnik w Radomsku. Monument ma kształt kurhanu, na którym stoi orzeł. Znajduje się na nim napis "Pamięci Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego utworzonego przez kapitana Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca", poległych i pomordowanych w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1945-1955. Oddali życie za niepodległość Polski i wolność człowieka". Zawieszono też tablicę z 230 nazwiskami żołnierzy i współpracowników KWP.

Dodajmy, że datę odsłonięcia wybrano nieprzypadkowo, w 2010 roku przypadała setna rocznica urodzin Stanisława Sojczyńskiego i 65. rocznica powstania Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Niestety, jak się okazało, po czterech latach pomnik potrzebuje pomocy. Z prawej strony zapadła się kostka granitowa, to spowodowało naruszenie konstrukcji, wyraźnie obluzowały się umieszczone na nim płyty. Szczeliny pojawiły się również w miejscu połączenia pamiątkowych tablic z pomnikiem.
- Te zniszczenia nie są dziełem chuliganów, ale natury. Najprawdopodobniej ulewne deszcze wymyły piasek, na którym ułożona była kostka. Natychmiast powiadomimy o tym problemie Fundację "Pamiętamy" - zapewnia Radosław Zatoń, sekretarz miasta.

O stanie pomnika jeden z naszych Czytelników poinformował bowiem magistrat.
- Pomnik, choć stoi w Radomsku, jest własnością Fundacji "Pamiętamy", która zajmuje się upamiętnianiem "żołnierzy wyklętych". Jedną z form oddawania im honorów jest budowa pomników. W tej chwili Fundacja ma ich około 20 - mówi Radosław Zatoń. - Radomszczański obelisk został także sfinansowany przez tę Fundację. Odzew będzie na pewno, bo pamiętam, że rok po oddaniu pomnika jego twórca przyjechał do Radomska, wykonał kilka poprawek... Sama Fundacja też się ze mną kontaktuje, pytając o stan monumentu.

- Czekamy więc na rychłą interwencję - komentuje Czytelnik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto