Pożyczki z JEREMIE dla sektora MŚP

Artykuł sponsorowany
Jeremie to skrót z języka ang. od Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises, oznaczający Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to instrument finansowy, z którego do tej pory skorzystały setki przedsiębiorców w województwie łódzkim.

JEREMIE został powołany do istnienia w 2007 roku przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. Jest to mechanizm odnawialny - w odróżnieniu od dotacji umożliwia wielokrotne wydatkowanie tych samych środków finansowych, przez co liczba beneficjentów może być większa. Główne formy wsparcia przedsiębiorstw w ramach JEREMIE to niskooprocentowane pożyczki, kredyty i poręczenia.

W Polsce Inicjatywa JEREMIE wyodrębniona została ze środków dostępnych w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-2013, przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości. Województwo łódzkie jest jednym z sześciu województw, w którym została ona wdrożona. Przedsiębiorcom z naszego regionu pożyczki i poręczenia są udzielane w ramach Łódzkiego Regionalnego Funduszu Powierniczego, którego Menedżerem został Bank Gospodarstwa Krajowego. Zadaniem Menedżera jest uruchomienie zwrotnego wsparcia dla Pośredników Finansowych, którymi mogą być banki, fundusze pożyczkowe i finansowe, a także inne instytucje finansowe. To właśnie z Pośrednikami kontaktują się przedsiębiorcy, którzy starają się o wsparcie. Środki wykorzystane przez beneficjentów zwracane są z powrotem do Pośredników, a oni przekazują je do Funduszu Powierniczego, aby mogły być ponownie wykorzystane. W ten właśnie sposób działa wspomniany na wstępie mechanizm odnawialny.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów na to, jak udzielona pożyczka wpłynęła na rozwój firmy, poprawiając jej konkurencyjność, a czasem po prostu umożliwiając rozpoczęcie działalności lub pomagając w przezwyciężeniu finansowego impasu.

Spółka Pałac Ksawerów
Rene Geirnaert zakupił pałac w podłódzkim Ksawerowie, który już wcześniej wynajmował, organizując w nim różne imprezy. Obecnie zajmuje się rewitalizacją budynku, aby przywrócić mu dawny blask i jednocześnie dostosować go do potrzeb firmy i gości.

- Działamy tutaj od stycznia 2012 roku. Nasza spółka kupiła pałac na kredyt, który dostaliśmy dzięki dobremu biznesplanowi, dużemu doświadczeniu w branży i dobrym opiniom. W samej Łodzi można znaleźć ciekawe, reprezentacyjne sale, nawet całe budynki, ale pałac z dwuhektarowym ogrodem zaledwie 7 km od ścisłego centrum Łodzi - to jest oryginalne. Mamy tu dużo sprzętu. Mamy namioty, meble ogrodowe, sceny, światła i nagłośnienie - możemy na przykład przygotować prawie każdy niestandardowy bankiet - mówi Rene Geirnaert.

Spółka przeznaczyła pożyczkę z JEREMIE na adaptację sal konferencyjnych - w tym na odtworzenie sztukaterii i gruntowne malowanie ścian - oraz przygotowanie obiektu do obowiązujących wymagań związanych z użytkowaniem budynków, czyli m.in. na sanitariaty. O możliwości wzięcia takiej pożyczki dowiedział się wspólnik Rene Geirnaerta.

- Ja zawsze miałem dystans do wszelkich kredytów - do tej pory decydowałem się tylko na leasing. Współpraca z pośrednikiem finansowym JEREMIE zaskoczyła mnie jednak na plus. Byli bardzo pomocni: doradzili nam, co wolno, a czego nie. Bez JEREMIE prawdopodobnie nasz rozwój byłby o wiele wolniejszy. Pomoże nam to w uzyskaniu celów szybciej niż byłoby to możliwe na podstawie inwestowania własnych zysków - podsumowuje prezes firmy.

Hempis
Marek Pietrzak prowadzi typowo rodzinny biznes, zajmując się osprzętem elektrycznym. 25 lat temu zaczynał od niewielkiej hurtowni i dwóch sklepów detalicznych. Obecnie, po przeprowadzce do większego lokum, tylko w rodzimym piotrkowskim oddziale będzie pracowało około 30 osób, a w sumie - prawie 60. Oddziały firmy znajdują się jeszcze w Bełchatowie, Radomsku, Tomaszowie, Zduńskiej Woli i Łodzi.

Na JEREMIE Marek Pietrzak natrafił, czekając na inny kredyt. Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, obsługujące JEREMIE, złożyło mu wtedy ofertę, mówiąc o dwóch tygodniach oczekiwania. - Stało się tak, jak zadeklarowali, choć ja na początku w te deklaracje nie wierzyłem - przyznaje dziś Marek Pietrzak.

Pożyczka z JEREMIE (dwa razy po 500 tys. zł) przeznaczona została na przyśpieszenie inwestycji. - Zrobiliśmy na przykład z własnych pieniędzy przedpłatę na regały, ale pełne koszty mogliśmy pokryć dopiero dzięki JEREMIE. Te regały leżały u nas, ale nie były montowane, dopóki nie zapłaciliśmy. Zależało nam na czasie, a szybkość procedury okazała się bezkonkurencyjna w zestawieniu z bankiem, który wymaga przedstawienia o wiele większej liczby sprawozdań. W JEREMIE nie ma też konieczności zapewnienia takich zabezpieczeń, jakich życzy sobie bank.
Pożyczka została przeznaczona nie tylko na regały, ale również na zakup wózka widłowego i dwóch wind, obsługujących kondygnacje magazynu.

Mirena
Irena Zielińska zaczynała w 1984 roku od jednej maszyny, ustawionej w piwnicy - dziś prowadzi firmę, która właśnie kończy 27 lat. W 1993 roku było już ją stać na wybudowanie zakładu, w którym stanęło 20 maszyn. Plisowali spódnice, po 700 sztuk dziennie; zatrudniała wtedy 50 osób. W 1999 roku, gdy nastąpiło załamanie rynku i spadła sprzedaż do Niemiec i Rosji, Zielińska postawiła nie na swoją produkcję, tylko na przerób. Bo dobre markowe firmy nie mają swoich pracowni krawieckich, tylko podzlecają niektóre zadania innym wykonawcom. W tym znalazła swoją niszę.

Pani Irena nie narzeka na obroty, problemem są raczej opóźnienia w płatnościach. Dlatego ucieszyła się z JEREMIE. - Musiałam wymienić centralne ogrzewanie, na tarasie chciałam postawić jeszcze jedno pomieszczenie z żelazkami i wymienić parę maszyn na nowsze. Myślałam, że poradzę sobie z tym sama. Rzeczywiście, obroty są coraz wyższe, ale pieniędzy nie widać. Są na razie wirtualne ze względu na długie terminy płatności. W rezultacie nie mogę dysponować pieniędzmi, które zarobiłam. Tymczasem ja pewne rzeczy po prostu muszę zrobić. Taki kredyt jak JEREMIE bardzo wtedy pomaga.

W perspektywie finansowej 2014-2020 idea preferencyjnych pożyczek oraz poręczeń będzie kontynuowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Możliwość pozyskania tego typu wsparcia rozważana jest obecnie w zakresie działań skierowanych do przedsiębiorców, inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii, osób będących w trudnej sytuacji na rynku pracy oraz beneficjentów realizujących projekty związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak również przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

Szczegóły wsparcia w formie zwrotnych instrumentów finansowych, które możliwe będzie do uzyskania w perspektywie finansowej 2014-2020 będą znane dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu przez krajowe oraz europejskie instytucje dokumentów programowych regulujących wdrażanie RPO WŁ 2014-2020, POIŚ 2014-2020 oraz POIR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto