Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Pierwsza sesja rady powiatu wybranej na kadencję 2018-2023 [ZDJĘCIA, FILM]

mk
Radomsko: Pierwsza sesja rady powiatu wybranej na kadencję 2018-2023
Radomsko: Pierwsza sesja rady powiatu wybranej na kadencję 2018-2023 fot. M. Kulka
We wtorek 20 listopada w starostwie powiatowym w Radomsku odbyła się pierwsza sesja rady powiatu wybranej na kadencję 2018-2023.

We wtorek 20 listopada w starostwie powiatowym w Radomsku odbyła się pierwsza sesja rady powiatu wybranej na kadencję 2018-2023. Nowi radni złożyli ślubowanie, wybrano przewodniczącego rady oraz zarząd powiatu, a także określono przedmiot działania komisji stałych rady. Niestety już podczas pierwszego spotkania nowej rady nie obyło się bez sporów i podziałów.

Do funkcji przewodniczącego rady zgłoszono dwie kandydatury, Sylwia Jaworska-Zienkiewicz zgłosiła kandydaturę Krzysztofa Zygmy (Razem dla Radomska), a Szymon Zyberyng - Michała Koskiego (PiS). Przewodniczącym rady powiatu radomszczańskiego został Krzysztof Zygma, na którego zagłosowało 14 radnych. 8 osób oddało głos na Michała Koskiego.

Do funkcji starosty zgłoszono również dwie kandydatury: Tomasza Kaczmarka (PiS) i Beaty Pokory. 14 radnych zagłosowało za Beatą Pokorą (Wspólny Samorząd), która funkcję starosty pełniła przez ostatnich kilka miesięcy, 8 radnych - na jej kontrkandydata. Wyniki głosowania jednoznacznie wskazują na podział między radnymi Prawa i Sprawiedliwości a tworzącymi koalicję radnymi Wspólnego Samorządu, Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Radomszczańskiego Porozumienia Społecznego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Stowarzyszenia Razem dla Radomska.

- Liczę na dobrą współpracę, bo i ja będę się starała współpracować ze wszystkimi radnymi ponad wszelkimi podziałami. Pierwsze lody zostały już przełamane, ponieważ nasze porozumienie programowe podpisane przez przedstawicieli sześciu ugrupowań pokazało, że potrafimy się różnic pięknie i mądrze. Jeśli radni Prawa i Sprawiedliwości wyrażą chęć współpracy na rzecz naszego , to serdecznie zapraszamy – mówi starosta, choć zaprzecza, aby po podpisaniu koalicyjnego porozumienia prowadzone były jakiekolwiek rozmowy z PiS.

I radni PiS nie widzieli chęci nawiązania dialogu. - Z naszej strony były poczynione starania o rozmowy, ale nie wszystkie ugrupowania chciały z nami rozmawiać. Przypomnę, że to Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do rady powiatu, zdobyliśmy 9 mandatów, a więc najwięcej spośród wszystkich ugrupowań, które weszły do rady - mówi Michał Koski, radny PiS.

- Nie mówmy od samego początku o podziale - prosi przewodniczący rady Krzysztof Zygma. - Mam nadzieję, że przed nami 5-letnia rzetelna, merytoryczna i spokojna kadencja rady, a przede wszystkim zakładająca wspólną prace wszystkich radnych. Wszyscy otrzymali mandat zaufania od swoich wyborów i nie wyobrażam sobie, aby ktoś pracował w radzie z mniejszym zaangażowaniem. Kiedyś też byłem radnym opozycyjnym, ale nie oznaczało to, że nie pracowałem dla dobra naszego powiatu. Zawsze byłem i jestem zwolennikiem tego, by tu, na tej sali, różnić się, ale pięknie, dyskutować ze sobą, czasami się spierać – mówi Krzysztof Zygma.

Na wniosek starosty do porządku obrad wprowadzone zostały także kolejne punkty, m. in. podjecie uchwały o wyborze wiceprzewodniczących rady, wicestarosty i członków zarządu powiatu, a także określenie przedmiotu działania komisji stałych rady.

Wiceprzewodniczącymi radny zostali: Wojciech Ślusarczyk (PSL) oraz Bożena Sewerynek (Wspólny Samorząd). - Cieszę się, ze jestem członkiem 14-osobowej koalicji, to grupa złożona z bardzo doświadczonych samorządowców. Ze względu na to, że przed nami dłuższa kadencja, mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość wykazania się. Nasza koalicja już przygotowała zręby współpracy programowej i liczę, że w ciągu 5 lat uda nam się ten program zrealizować - mówi Wojciech Ślusarczyk. Wiceprzewodniczący rady przyznaje, że PSL o tworzeniu ewentualnej koalicji rozmawiał z wszystkimi ugrupowaniami, także z PiS. - Są między nami pewne różnice, wiemy też jak przebiegała kampania wyborcza na poziomie kraju. Ta „przyjaźń” między PiS a PSL jest raczej szorstka, ale nie był to główny powód braku porozumienia.

Na stanowisko wicestarosty Beata Pokora zaproponowała Jakuba Jędrzejczaka, co wywołało ostrą reakcję opozycji. - Jestem zdziwiony, że koalicja nie wskazała kandydata na wicestarostę spośród radnych, przecież w radzie zasiada wielu doskonałych fachowców, sądzę więc że żadnego „żołnierza zaciężnego” nie potrzebujemy – mówił Szymon Zyberyng (PiS).

Ostatecznie - zgodnie z rozkładem sił w radzie - 14 radnych zagłosowało za kandydaturą Jędrzejczaka, 8 osób było "przeciw". - Bardzo dziękuję za okazane zaufanie, swoją pracą i zaangażowaniem postaram się dowieść, że Państwa decyzja była słuszna – zwrócił się do rady Jędrzejczak. Odpiera zarzut, jakoby obejmując stanowisko wicestarosty zlekceważył wyborców, którzy wybrali do na radnego miasta Radomska. - Tutaj zakres mojego działania będzie znacznie szerszy... - mówi.

Członkami zarządu powiatu zostali: Fabian Zagórowicz (PSL) i Ewa Gajzler (Wspólny Samorząd).

Podziękowania za osiem lat pracy w zarządzie powiatu przyjęli odchodzący ze stanowisk: wicestarosta Robert Zakrzewski i Urszula Rorat, która była członkiem zarządu w dwóch poprzednich kadencjach. Kolejna sesja rady powiatu wyznaczona została na najbliższy czwartek 22 listopada (początek o godz. 14). Zaplanowano wtedy m.in. wybory składów komisji rady.

Czytaj też: Radomsko: Pierwsza sesja i pierwszy spór w radzie powiatu. Poszło o liczbę członków komisji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto