Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: uczniowie PSP 7 ubiegają się o miejsca w Sejmie Dzieci i Młodzieży [ZDJĘCIA]

jd
Mateusz Patalan i Igor Kędy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku ubiegają się o miejsca w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Przez ostatni miesiąc dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku – Mateusz Patalan i Igor Kęsy – realizowało szereg działań w ramach rekrutacji do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Bohaterem swoich działań uczynili Kazimierza Pużaka, polskiego posła socjalistycznego, twórcę Rady Jedności Narodowej i organizacji Wolność, Równość, Niepodległość, przez całe życie związanego z PPS. Aktywnie działał na rzecz robotników w swoim macierzystym okręgu wyborczym Częstochowa-Radomsko, m.in.: w 1923 roku, kiedy interpelował w sprawie brutalnego pobicia demonstrujących robotników przez radomszczańską policję lub gdy rok wcześniej wystąpił przeciwko zarekwirowaniu przez wojsko radomszczańskiej fabryki mebli i zorganizowaniu tam koszar.

Na samym początku Mateusz i Igor skoncentrowali się na poszukiwaniu informacji – przez pierwsze dwa tygodnie wykorzystywali każdą wolną chwilę na czytanie artykułów i książek o Kazimierzu Pużaku, przeglądanie sejmowych stenogramów oraz zasobów cyfrowych. Udało im się dzięki temu stworzyć pokaźną bibliografię, która stanowiła podstawę pod późniejsze działania, mające na celu popularyzację wiedzy o Kazimierzu Pużaku. W ostatnim tygodniu marca pojawili się na sesji Młodzieżowej Rady Miasta, gdzie przybliżyli radnym postać swojego bohatera. Zainteresowanie było na tyle duże, że kwestia uhonorowania Pużaka stanie się przedmiotem dyskusji podczas następnego posiedzenia Rady.

Mateusz i Igor zorganizowali z uczniami PSP nr 7 i ZSP w Dobryszycach debatę ph. „Dekalog Pużaka”, która odbyła się 29 marca w Miejskim Domu Kultury. Uczestnicy dyskusji wymienili się poglądami na temat działalności i życia Kazimierza Pużaka, a na sam koniec stworzyli tytułowy „Dekalog”:
1. Jeśli chcesz mieć ludzi za sobą, wsłuchuj się w ich głos
2. Jeśli chcesz mieć ludzi za sobą, działaj na ich rzecz
3. Jeśli chcesz mieć ludzi za sobą, stój z nimi w jednym szeregu
4. Każdego trzeba traktować, jak człowieka
5. Człowieka nie tworzą jego poglądy, a jego czyny
6. Zawsze należy dochowywać wierności swoim ideałom
7. Polityka, to służba
8. Lepiej umrzeć, niż zdradzić ojczyznę
9. Należy opiekować się słabszymi i wykluczonymi
10. 3 x TAK: Wolny, Równy, Niepodległy.

Uczniowie z „siódemki” spotkali się także z Anną Milczanowską, poseł na sejm,z którą rozmawiali o postaci Kazimierza Pużaka oraz o możliwych sposobach jego upamiętnienia w Radomsku. Pani poseł wyraziła pełne poparcie dla inicjatywy uczniów, a także zaoferowała swoje wsparcie.

Kolejnym krokiem była wizyta w Urzędzie Miasta, gdzie Mateusz i Igor rozmawiali z prezydentem miasta Radomsko Jarosławem Ferencem o nadaniu jednej z ulic imienia Kazimierza Pużaka. Jak argumentowali, jego związki z naszym miastem są naprawdę silne, a Radomsko pozostaje prawdopodobnie ostatnią miejscowością, rzecz której działał Pużak, ale nadal nie został odpowiednio upamiętniony. Prezydent zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć ich inicjatywę.

Mateuszowi i Igorowi udało się również dotrzeć do autorki książki o Kazimierzu Pużaku, dr Grażyny Drozdek. Spotkali się z nią, aby zapytać w jaki sposób szukała informacji o tym przedwojennym pośle oraz skąd wzięło się jej zainteresowanie tą postacią.

Ważnym wydarzeniem było zorganizowane w Muzeum Regionalnym w Radomsku spotkanie, na którym Mateusz i Igor wygłosili prelekcję na temat życia i działalności Kazimierza Pużaka.

Uczniowie PSP nr 7 złożyli także w Urzędzie Miasta w Radomsku list otwarty do przewodniczącego rady miejskiej o uhonorowanie Kazimierza Pużaka nazwą ulicy.

Mateuszowi i Igorowi udało się dotrzeć do wielu miejsc związanych z bohaterem projektu, zaangażowali w swoje prace wiele osób z całej Polski, dzięki czemu dysponują dokumentacją fotograficzną (między innymi ulic, pomników, ale także grobu i domu Pużaka) z Rawicza, Krakowa, Warszawy, Pruszkowa, Białegostoku, Poznania, Częstochowy. Przygotowali także aplikacje internetowe w programie learningapps, poświęcone Pużakowi. Udało im się także dotrzeć do jednej z nauczycielek, mieszkającej w Tarnopolu, która zaproponowała wsparcie przy szukaniu śladów Kazimierza Pużaka właśnie w mieście jego urodzenia.

Nie wolno też zapominać o wirtualnej działalności chłopców – poza słuchowiskiem, efektem ich pracy są dwa popularnonaukowe artykuły na temat Kazimierza Pużaka.

Słuchowisko uczniów PSP 7 - kliknij tu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto