Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: W 30. rocznicę śmierci Henryka Fajta. Archiwalne zdjęcia z pogrzebu

nm
Radomsko: W 30. rocznicę śmierci Henryka Fajta. Archiwalne zdjęcia z pogrzebu
Radomsko: W 30. rocznicę śmierci Henryka Fajta. Archiwalne zdjęcia z pogrzebu fot. Jacek Kaszyński
Za kilka dni mija 30. rocznica śmierci Henryka Fajta, kompozytora, pedagoga i nauczyciela. Prezentujemy zdęcia z pogrzebu wybitnego radomszczanina. Zdjęcia wykonał i udostepnił nam Jacek Kaszyński.

Henryk Michał Fajt, ps. „Garda”, urodził się 19 stycznia 1912 w Częstochowie, zmarł 9 grudnia 1988 roku, Pochowany został na Cmentarzu Starym w Radomsku. Kompozytor, pedagog i nauczyciel. Ukończył gimnazjum handlowe w Radomsku. Uczył się gry na organach, fortepianie oraz śpiewu. Pracował w zespole muzycznym i teatrzyku w Radomsku, pełnił też funkcję tapera w niemym kinie. Występował w zawodowych zespołach muzycznych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w Krakowie. W czasie II wojny światowej działał w konspiracyjnym Związku Walki Zbrojnej i kierował tam zespołem symfonicznym i prowadził lekcje śpiewu, ucząc głównie pieśni patriotycznych. W tym czasie współpracował z Czesławem Kałkusińskim komponując muzykę do jego utworów poetyckich. Prywatnie obaj panowie przyjaźnili się, a swoją współpracę kontynuowali również w późniejszym życiu. Po zakończeniu wojny objął posadę nauczyciela muzyki i śpiewu kolejno w Szkole Wychowawców Przedszkoli w Radomsku, w Liceum Pedagogicznym i II Liceum Ogólnokształcącym. W roku 1956 uzyskał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie dyplom nauczyciela szkół średnich i zakładów kształcenia nauczycieli w zakresie muzyki i śpiewu. W tym samym roku objął kierownictwo Symfonicznej Orkiestry Międzyspółdzielnianej w Radomsku, która na początku lat 70-tych XX wieku była jedyną orkiestrą amatorską w Polsce.
Fajt był szczególnie związany z Liceum Pedagogicznym w Radomsku, w którym przygotywywał uczniów do gry na akordeonie i fortepianie. Na lekcjach nauczał podopiecznych tylko oryginalnych wersji swoich utworów. Wśród wielu jego kompozycji wymienić należy: "Jedrusiową dolę", "Marsz lotników dywizjonu 303", "Radomszczański walc", "Marsz absolwentów Liceum Pedagogicznego", "Wrzosowiska", "Pieśń obozową". Jego muzyka w trudnych czasach dawała radość młodym z jej wykonywania a osobom starszym dodawała nadziei na lepszą przyszłość.

Źródło: radomsko.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto