Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2016 [zobacz pełny PROGRAM]

mk
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2016
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2016 fot. Metariały prasowe
Przed nami kolejna edycja festiwalu poświęconego pochodzącym z Radomska trzem braciom Różewiczom. Zaplanowano prawdziwą ucztę nie tylko dla miłośników teatru i literatury.

"Dzieciństwo jest jak zatarte oblicze na złotej monecie, która dźwięczy czysto” - te słowa Tadeusza Różewicza stały się mottem do tegorocznej edycji organizowanego przez Miejski Domu Kultury Różewicz Open Festiwalu. Festiwalowe wydarzenia rozpoczną się już za kilka dni.

Różewicz Open to cykl imprez w całości poświęconych twórczości braci Różewiczów: Janusza, Tadeusza i Stanisława. Festiwal przypomina o ich bogatym i ponadczasowym dorobku artystycznym i uniwersalnym znaczeniu dla współczesnych odbiorców. - Proponując hasło festiwalu, zawsze wracamy do tego, że Różewicz spędził w Radomsku swoją młodość. Tutaj się rozwijał i doświadczał młodzieńczych zainteresowań. O tym mówi tegoroczne motto - tłumaczy Elżbieta Kwiatkowska, dyrektor MDK w Radomsku.

Podczas festiwalu jak zwykle każdy znajdzie coś dla siebie. Program obejmuje m. in. spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawy, spotkania z tłumaczami i twórcami, dla których inspiracją jest spuścizna braci. Tradycyjnie rozstrzygnięty zostanie też Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, którego laureat w nagrodę wyda debiutancki tomik poetycki. W tym roku udział w festiwalu potwierdziły znakomite zespoły teatralne - Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. C. Norwida w Jeleniej Górze, Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, a także tłumacze Bernhard Hart-mann, Barbara i Tony Howard.

Paulina Danecka poprowadzi warsztaty poezji i ekspresji scenicznej. Wystąpią też lokalni artyści, Poetycka Scena Młodych działająca w MDK przygotowała program ,,Myślę o Bogu”. W ramach ROF zostanie podsumowany projekt edukacyjny realizowany od roku przez nauczycieli z I LO. Będą też niecodzienne wydarzenia, np. urodziny Tadeusza Różewicza w przestrzeni miejskiej - czyli ,,Radomsko czyta Różewicza” w kawiarni Kofeina.

W tym roku na realizację ROF dom kultury dostał 30 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury, miasto dołożyło 50 tys. zł.
- To bardzo ważne, by Festiwal był kontynuowany. Z wielką radością odnotowujemy to, że mieszkańcy, którzy nie sięgają po twórczość Różewicza, odkrywają ją poprzez to, co prezentujemy. A taki jest nasz cel: by młodsi i starsi mieszkańcy poznawali tę bardzo współczesną i aktualną twórczość - podkreśla Elżbieta Kwiatkowska.

Różewicz Open Festiwal będzie się odbywał w dniach 6-10 października. Na początek, już w czwartek, organizatorzy proponują projekcję filmu ,,Szklana kula” S. Różewicza (godz. 17), po której odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Potocką, odtwórczynią roli Ireny. Na godz. 19. zaplanowano prezentację spektaklu ,,Lament”.
- Teatr Ewy Wycichowskiej po raz pierwszy zaadoptował w takim wyrazie twórczość Różewicza. To będzie wielkie wydarzenie - mówi dyrektor.

Nasza Redakcja objęła Festiwal patronatem medialnym.

Zobacz pełny program Różewicz Open Festiwal 2016:
06.10.2016 – czwartek
godz. 17.30 – Projekcja filmu SZKLANA KULA, reż. S. Różewicz
(film psychologiczny, 1972, 81 min., sala kameralna, wstęp za wejściówkami ) i spotkanie z Małgorzatą Potocką, znaną aktorką, byłą dyrektor TVP w Łodzi, odtwórczynią roli Ireny w filmie.
Dzieje piątki maturzystów, którzy w ostatnich dniach wakacji zastanawiają się nad wyborem dróg życiowych. Muzykę do "Szklanej kuli" napisał Wojciech Kilar, który otrzymał za nią w roku 1973 nagrodę na festiwalu filmowym w Cork.
godz. 19.00 – Spektakl LAMENT.PAMIĘCI TADEUSZA RÓŻEWICZA, reż. Ewa Wycichowska – Polski Teatr Tańca w Poznaniu (2015 r., 80 min, sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami)
Występują: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Urszula Bernat-Jałocha, Adriana Cygankiewicz, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech / Teresa Manjua, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Adrian Radwański, Bartłomiej Raźnikiewicz, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Anna Gruszka
Kanwą widowiska baletowego, które jest próbą przełożenia literatury na taniec, są wiersze Tadeusza Różewicza z tomu „Matka odchodzi”. „Lament” zaczyna się Prologiem, czyli „Opowiadaniem o starych kobietach” - twórcy spektaklu wędrują po miejscach, które dla Tadeusza Różewicza były ważne.
07.10.2016 – piątek
godz.9.00 – Podsumowanie projektu "Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości – doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno – translatorskie"
(sala kameralna, wstęp wolny)
Głównym celem finalnej części inicjatywy jest rozbudzanie zainteresowania twórczością Tadeusza Różewicza, zapoznanie z warsztatem przekładu Bernharda Hartmanna oraz aktywizowanie umiejętności lingwistycznych i plastycznych dla potrzeb interpretacji. Organizatorzy: I LO im. F. Fabianeigo w Radomsku i Miejski Dom Kultury w Radomsku
Projekt objęty patronatami Starosty Powiatu Radomszczańskiego, Prezydenta Miasta Radomsko, Rektora Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Telewizji Lokalnej NTL Radomsko
godz. 17.00 – Otwarcie wystaw: zdjęć autorstwa Adama Hawałeja oraz plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza pt.”Teatr Różewicza w Polsce i na świecie” ze zbiorów Elżbiety Małeckiej
Czarno-białe i kolorowe fotografie aurostwa Adama Hawałeja pokazują poetę w sytuacjach oficjalnych i prywatnych – podczas spotkań z czytelnikami, w teatrze, na spacerach, w domu. (Galeria MDK)
Dwadzieścia plakatów z kolekcji Elżbiety Małeckiej – archiwistki, bibliotekarki Teatru Polskiego we Wrocławiu, prezentuje graficzne interpretacje sztuk Tadeusza Różewicza w Polsce i na świecie (Foyer MDK)
Wystawa czarno-białych portretów „11 ujęć. Tadeusz Różewicz w fotografii Elżbiety Lempp”.
Elżbieta Lempp fotografuje od początku lat 80. Pierwsze wystawy miała w Stanach Zjednoczonych, potem w Niemczech i Polsce. Najbardziej znana jest jej seria Galeria Portretu, w której zebrała twarze świata kultury: Giedroyć, Wajda, Panek, Grass, Różewicz i wielu innych.
godz. 17.30 – Spotkanie tłumaczy: Bernhard Hartmann, Barbara i Tony Howard / moderator Maria Dębicz (sala kameralna, wstęp wolny)
Spotkanie tłumaczy z dwóch kręgów językowych: niemieckiego i angielskiego, których łączy przeklad wspomnieniowego tomu „Matka odchodzi”.
Bernhard Hartmann - studiował slawistykę, polonistykę i germanistykę. Tłumaczył poezję Tadeusza Różewicza i tom „Matka odchodzi”. Przekłada z polskiego na niemiecki teksty z dziedziny beletrystyki i humanistyki.
Barbara Howard - tłumaczka, przełożyła w 2013 r. tom „Matka odchodzi” (ang. „Mother Departs”). Przedmowę napisał Tony Howard - szekspirolog, teatrolog.
Maria Dębicz - historyk teatru, przez wiele lat związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Zajmuje się recepcją twórczości Tadeusza Różewicza. Autorka scenariuszy wystaw, filmów dokumentalnych, spektakli poetyckich, seminariów, realizowanych w Polsce i za granicą.
godz. 19.00 – Spektakl MATKA ODCHODZI, reż. Michał Zdunik – Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (2015, 70 min., sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami)
Występują: Małgorzata Wojciechowska, Łukasz Borkowski
Spektakl na podstawie tomu „Matka odchodzi” z wykorzystaniem wiersza „Czas na mnie”. Bohatera znajdujemy w starym mieszkaniu Matki, gdy próbuje uporządkować przedmioty, jakie po niej zostały. W pozornie chłodny proces katalogowania wdzierają się emocje – niewyrażalna tęsknota za matką i wyrzuty sumienia do siebie samego.
08.10.2016 – sobota
godz. 18.00 – Rozstrzygnięcie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza
(sala taneczna, wstęp wolny)
Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Różewicza adresowany jest do twórcow przed debiutem. Zwycięzca w nagrodę wyda swój pierwszy tomik poezji.
W I etapie konkursu wzięło udział 128 autorów, z których Jury w składzie: Bohdan Zadura - przewodniczący, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk, wybrało 6 finalistów, zapraszając ich do II etapu poetyckich zmagań.
godz. 19.00 – Spektakl W STARYCH DEKORACJACH, reż. Igor Gorzkowski – Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie (2015, 100 min., sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami)
Występują: Henryk Talar, Maciej Półtorak, Sylwia Karczmarczyk, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota- Hutyra, Małgorzata Marciniak, Agnieszka Łopacka, Cecylia Putro, Mateusz Trzmiel
Igor Gorzkowski to reżyser znany m.in. z błyskotliwych adaptacji prozy, eksperymentator. Jego najnowsze przedstawienie nawiązuje m.in. do opowiadania „Śmierć w starych dekoracjach” - spisanego w formie monologu wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. W główną postać, podróżującego po Rzymie i własnym życiu Bohatera, wciela się Henryk Talar.
09.10.2016 – niedziela
godz. 17.00 Urodziny Tadeusza Różewicza w przestrzeni miejskiej – „Radomsko czyta Różewicza”
(ERA Park Handlowy, Kawiarnia KOFEINA)
95. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza radomszczanie uhonorują czytaniem Jego poezji w przestrzeni miejskiej. W happeningu udział wezmą zaproszeni goście oraz dobrowolni uczestnicy.
godz. 18.00 – ZAPISANE – czytanie performatywne, reż. Anna Wieczur-Bluszcz (2016, 50 min, sala kameralna, wstęp za wejściówkami)
Występują: Przemysław Bluszcz, Kamil Suszczyk
Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, Anna Wieczur – Bluszcz od początku związana z Różewicz Open Festiwal.
Czytanie to opowieść o najstarszym z braci Różewiczów - Januszu. Zapisane przez niego słowa tworzą wyjątkowy autoportret - niedokończony, ale trwały. Wiersze i listy Janusza Różewicza stały się dotkliwym świadectwem losu całego pokolenia. Przerwane marzenia, niezaspokojone pasje i pożądania, niezrealizowane ambicje i talenty, niespełnione miłości, niedokończone życia… ale ocalone od zapomnienia, bo zapisane.
godz. 19.00 – Spektakl AKT PRZERYWANY, reż Rolf Alme – Teatr im. C. Norwida w Jeleniej Górze (2015, 90 min, sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami)
Występują: Elwira Hamerska – Kijańska, Elżbieta Kosecka, Marta Łącka, Małgorzata Osiej – Gadzina, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk, Grzegorz Margas
Traktat Tadeusza Różewicza o pisaniu sztuki teatralnej po 40 latach od powstania wraca w adaptacji norweskiego reżysera Rolfa Alme. Błyskotliwy komizm Tadeusza Różewicza porwie zarówno aktorów, jak i widzów.
10.10.2016 – poniedziałek
godz. 11.30 – Warsztaty literackie PRZETWORY POETYCKIE – prowadzenie Paulina Danecka
(Galeria MDK, zapisy – MDK Radomsko)
„Przetwory poetyckie” to warsztaty poezji i ekspresji scenicznej, korzystające z technik literackiego kolażu, remixu i cytatu. To czytanie poezji przez pryzmat „tu i teraz” uczestnika oraz czerpanie inspiracji z tekstu – bez dywagacji „co poeta miał na myśli”. Końcową formą prezentacji (dla publiczności lub w grupie uczestników) jest slam poetycki.
godz. 17.30 – Program poetycki MYŚLĘ O BOGU – czytanie poezji Tadeusza Różewicza w wykonaniu Poetyckiej Sceny Młodych z MDK, reż. Małgorzata Wesołowska (2016, 60 min., sala kameralna, wstęp za wejściówkami)
Wybrane utwory poety zaprezentują aktorzy Poetyckiej Sceny Młodych z MDK Radomsko: Paulina Bąk, Janusz Kucharski, Anita Łęgowik, Marita Matak, Mikołaj Stępień, Mariusz Wilk oraz gościnnie Przemysław Klekot i Łukasz Solecki.
„Myślę o Bogu” to prezentowany przez radomszczan wybór wierszy o Bogu i wierze, jej utracie i poszukiwaniu…
godz. 19.00 – Projekcja filmu SZUKAMY ŻYCIA W GROBACH. TADEUSZ RÓŻEWICZ. POWROTY, reż. Piotr Lachmann (2016, 60 min., sala kameralna, film dokumentalny, wstęp za wejściówkami)
Film Piotra Lachmanna (reżyser, poeta, tłumacz, przyjaciel Tadeusza Różewicza) to domknięcie tryptyku. Jego pierwsze dwie części „Tadeusz Różewicz. Twarze” i „Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy” powstały w latach 2011-2014. Trzecia część powstała już po śmierci poety.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (wejściówki do odbioru w MDK)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto