Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog trzyma się mocno. Radomsko na 26. miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast

jd
archiwum naszemiasto.pl
Światowa Organizacja Zdrowia właśnie przedstawiła ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast. W tym zestawieniu Radomsko zajmuje 26 miejsce

Wygląda na to, że Radomsko czeka długa droga, zanim rozstanie się ze smogiem. Mimo programów pomocowych, apeli i akcji, zanieczyszczenie nad naszym miastem jest tak dużo, że zauważyła to Światowa Organizacja Zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia właśnie przedstawiła ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast. W tym zestawieniu Radomsko zajmuje 26 miejsce, co oznacza, że smog trzyma się w naszym mieście mocno. Dla porównania dodajmy, że tuż za nami jest Tomaszów Mazowiecki, cztery miejsca niżej - Piotrków Trybunalski. A Opoczno jest w rankingu na miejscu trzecim.

Jak Radomsko walczy ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza? W 2017 roku miasto otrzymało w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emiscji ok. 2,5 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi z przeznaczeniem na dofinansowanie wymiany przez mieszkańców starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Chęć przystąpienia do programu zadeklarowało około 400 osób.

To nie koniec, gdyż w budżecie miasta na rok 2018 zabezpieczono ok. 1 mln złotych z przeznaczeniem na dalszą wymianę wysokoemisyjnych kotłów grzewczych. Miasto kupiło również autobusy niskoemisyjne, które mają przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia... Wszystkie te działania mają doprowadzić do zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a w szczególności pyłów PM 2,5, PM 10 oraz emisji dwutlenku węgla. Czy to się uda? Jak pokazują ostatnie dane, to wciąż za mało... Tymczasem ruszył kolejny program Narodowego Funduszu Och-rony Środowiska, poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, pod nazwą „Czyste powietrze”. Podstawowym celem tego programu to poprawa efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych i zmniejszenie pyłów do atmosfery. Ma temu pomóc termomodernizacja domów lub wymiana źródła ogrzewania.

Innym przykładem działań, które mogą doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza są inwestycje prowadzone przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w miejskiej ciepłowni. Zwiększenie mocy kotłów grzewczych powoduje, że do ciepłociągu będą mogli podłączać się kolejni zainteresowani.

Radomszczanie są świadomi skutków smogu. Wystarczy przypomnieć, że w 2016 roku, gdy WFOŚ zaproponował projekt „Kawka” na wymianę starych pieców, chęć udziału w nim zgłosiło około 800 osób. Niestety, rząd z tego programu zrezygnował.

O smogu w Radomsku głośno zrobiło się na początku 2017 roku. Wówczas na skutek silnego mrozu i braku wiatru norma pyłów PM 10 w powietrzu w Radomsku została przekroczona o 884 proc.

Najbardziej odczuwalnymi skutkami niskiej emisji są zwiększony poziom zachorowalności na choroby układu oddechowego oraz nowotworowe. Pyły zawieszone przyczyniają się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca oraz mogą prowadzić do nagłej śmierci sercowej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto