Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strach przed wizytą u dentysty

Redakcja
Każdy z nas marzy o białym uśmiechu, który doda nam nieco atrakcyjności i pewności siebie. Pragniemy mieć zdrowe zęby, ale regularna higiena jamy ustnej (mycie, nitkowanie, piaskowanie, wybielanie) nie jest wystarczająca. Równie ważny jest regularny przegląd uzębienia u stomatologa. Badania pokazują, że co drugi Polak obawia się wizyty u dentysty, a 46% deklaruje, że powodem jest strach. Czego się boimy? Co sprawia, że nie chcemy przekraczać progu gabinetu dentystycznego?

Strach przed bólem
Pierwszym aspektem z pewnością jest ból. Boimy się borowania i nieprzyjemnych doznań. Zapewne większość z nas ma negatywne doświadczenia ze stomatologiem jeszcze z dzieciństwa. Rodzice często przekazują swoje lęki dzieciom pokazując z jakim strachem i bólem wiąże się wizyta u dentysty. Kilkanaście lat temu sprzęt, techniki dentystyczne mogły pozostawiać wiele do życzenia. Obecnie specjaliści posiadają coraz lepsze materiały, znieczulenia, które skutecznie odetną nas od bólu oraz narzędzia, które już swoim wyglądem nie zniechęcają do wizyt u stomatologa. Coraz częściej (szczególnie w prywatnych gabinetach) spotykamy się z przyjaznym personelem, który dokłada wszelakich starań, aby wizyta była przyjemna, a pacjent z przyjemnością powrócił, jak będzie taka konieczność. Niejednokrotnie już sam zapach materiałów dentystycznych wywołuje u nas paniczny lęk. Niekiedy obawiamy się już podania znieczulenia i ciężko nam uwierzyć, że ten środek sprawi, że nie odczujemy bólu. Spora część społeczeństwa czuje lęk przed leczeniem kanałowym. Zdecydowanie większość lęków wynika z nieprawdziwych przekonań czy doświadczeń.

Jak pokonać lęk przed wizytą u dentysty?
Najważniejsze jest, aby uświadomić sobie i nazwać to czego się boimy. Jeżeli czujemy niechęć do stomatologa, to możemy wybrać dentystę, który wzbudza zaufanie i jest przyjazny w kontakcie. Z pewnością nić porozumienia ze specjalistą obniży nasz poziom lęku. Jeżeli przerażające są odgłosy narzędzi, zawsze można włączyć muzykę wyjaśniając lekarzowi powód.
Zmień tok myślenia, chociaż na chwilę nie rozmyślaj o bólu, nieprzyjemnych doznaniach, tylko wyobraź sobie efekt końcowy – zdrowe, białe zęby, które sprawią, że poczujesz się atrakcyjniej. Pomyśl, że obecnie leczenie może być bezbolesne ze względu na nowoczesne znieczulenie i lepszy sprzęt.
W przypadku każdego lęku doskonale sprawdzają się techniki relaksacyjne. Kiedy tylko zapanujesz nad oddechem, własnymi myślami poczujesz ulgę i rozluźnienie. Jeszcze przed wizytą u stomatologa spróbuj się zrelaksować, aby wejść do gabinetu spokojniejszym.
Jeżeli czujesz, że na fotelu dentystycznym nie masz kontroli nad sytuacją, poproś stomatologa, aby wyjaśnił po kolei co będzie robił, w jakich momentach może pojawić się chociażby najmniejsze ukłucie, jak długo może trwać zabieg – wszelakie informacje o przebiegu leczenia mogą poprawić komfort i obniżyć poziom dyskomfortu.
Im wcześniej zaczniemy zwalczać poziom strachu, tym lepiej, ponieważ wizyty u stomatologa są nieuniknione, jeżeli chcemy posiadać zdrowe zęby. Warto podkreślić, że stomatologia w obecnych czasach oferuje wiele rodzajów znieczuleń i nawet ekstrakcja zęba może być bezbolesna.

Bianco - Periodontologia Warszawa

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto