Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska nie wróci do Radomska. Zdecydowana większość głosów "przeciw" [FILM]

mk
Straż miejska nie wróci do Radomska. Znamy już wyniki konsultacji społecznych w tej sprawie. Zdecydowana wiekszość głosów "przeciw".

Straż miejska nie wróci do Radomska. Znamy już wyniki konsultacji społecznych w tej sprawie, które powadzone były przez ostatnie dwa tygodnie. Zdecydowana wiekszość ankietowanych była "przeciw" ponownemu powołaniu straży. Za zagłosowały 493 osoby (21 procent), przeciw aż 1856 (79 procent) (głosowanie internetowe - za 372, przeciw 1715; głosowanie papierowe - za 121, przeciw 141 głosów).

Konsultacje społeczne prowadzone były na wniosek radnych, którzy rozważali powołanie straży miejskiej w celu skuteczniejszej walki ze smogiem. Straż byłaby służbą odpowiednią do kontrolowania, czym w piecach palą radomszczanie. Petycją w sprawie zanieczyszczenia powietrza w Radomsku radni (najpierw na komisji, potem sesji) zajęli się w marcu.

- Z petycji wynikało, że straż miejska miałaby się głównej zajmować sprawami ekologii, ale z ustawy o strażach miejskich wynika, że ta służba mundurowa ma też wiele innych zadań za zakresu utrzymania porządku i bezpieczeństwa - mówi prezydent Jarosław Ferenc. - Ponieważ różnica między liczbą głosów za i przeciw jest znacząca, będę wnioskował do rady miejskiej, aby straży nie powoływać. Będziemy zastanawiać się nad innym rozwiązaniem kwestii kontroli palenisk. Będą to kontrole urzędnicze w oparciu o ustawę o ochronie środowiska - dodaje prezydent.

Straż miejską w Radomsku zlikwidowano w 2013 roku. Prezydentem była wówczas Anna Milczanowska, dzisiaj poseł Prawa i Sprawiedliwości. Powodem były przede wszystkim oszczędności. Od momentu likwidacji straży urząd miasta co roku przekazuje Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku dotacje na patrole ponadnormatywne, podpisano też umowę na dodatkowe 5 etatów dla dzielnicowych.
- Na patrole ponadnormatywne mamy umowę do końca roku. W sierpniu umowa z dotycząca etatów dzielnicowych wygasa, dlatego na czerwcowej sesji radni mają zadecydować o jej przedłużeniu. Będę rekomendował radzie podpisanie umowy na kolejnych pięć lat na 3 etaty dzielnicowych. 2 etaty chciałbym wykorzystać, aby rozszerzyć możliwości kontroli posesji przez urzędników - tłumaczy prezydent.

Szczegóły dotyczące wyników konsultacji na filmie z konferencji prasowej w urzędzie miasta.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto