Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Kietlinie ma sto lat

Przemysław Jafra
Tradycyjny tort uświetnił jubileusz 100-lecia szkoły w Kietlinie
Tradycyjny tort uświetnił jubileusz 100-lecia szkoły w Kietlinie Archiwum szkoły
Dwie sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczycieli w drewnianym budynku. Tak wyglądały początki szkoły w Kietlinie. W listopadzie obchodzi ona swe stulecie.

W 1911 r. do szkoły w Kietlinie, oprócz uczniów z tej wsi, uczęszczały też dzieci z Kolonii Kietlin, Florentynowa, Elżbietowa, Kon-radowa i Płoszowa. Od 1925 r., gdy szkołą kierował Witalis Studziński systematycznie rosła liczba uczniów. Zmusiło to kierownictwo szkoły i mieszkańców do poprawy warunków lokalowych. W latach 1937-1938 powstała inicjatywa zbudowania szkoły murowanej. Realizacji podjął się ówczesny wójt gminy Dmenin, Piotr Solara. Powołano Komitet Organizacyjny Budowy.

Za zgromadzone pieniądze wybudowano jednopiętrową szkołę z parterem przeznaczonym na mieszkania dla nauczycieli. W latach 30. szkołą kierowali Stanisław Ozga, lokalny działacz społeczny (zginął w Katyniu) i Kazimierz Więcławek, przewodniczący KOB.

W roku szk. 1938/1939 dzieci rozpoczęły naukę w nowym budynku szkoły. W okresie okupacji Kietlin znalazł się w granicach Generalnego Gubernatorstwa. Działała wtedy Publiczna Szkoła Powszechna II stopnia. Przez cały okres okupacji placówką kierował J. Jungier. Zajęcia często były przerywane m.in. z powodu zmuszania nauczycieli do ściągania kontyngentów. Z programu nauczania wycofano m.in. historię i geografię.

W pierwszych latach po wojnie szkołą kierował Stanisław Olszewski, potem Tomasz Soboń, a od 1964 r. - Józef Bęben. Ówczesny budynek szkoły nie spełniał wymogów sanitarnych, było zbyt wielu uczniów. Dlatego zapadła decyzja o rozbudowie. W latach 1966-68 na potrzeby szkoły powstał budynek gospodarczy. W styczniu 1974 r. powołano Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Latem 1978 r. położono fundamenty pod budowę sali gimnastycznej. Po remoncie, w 1984 r. dzieci uczyły się już w całym nowym budynku. W 1985 r. ówczesny dyrektor Jerzy Kowalski złożył wniosek o nadanie szkole imienia Wincentego Witosa, jej patronem jest on do dziś.

Dziś w Publicznych Zespole Szkolno-Gimn. w Kietlinie funkcjonuje 10 oddziałów, w których uczy się 115 uczniów. Placówką kieruje Magdalena Ziółkowska. - Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Kobiet Kietlina, Ochotniczą Strażą Pożarną i Ludowym Klubem Sportowym - mówi pani dyrektor. - Oddział przedszkolny ma odrębne wejście, klasy młodsze uczą się w osobnym skrzydle.

Jak podkreśla dyr. Ziółkowska w małej szkole nauczycielom łatwiej jest zapewnić opiekę. W gimnazjum działa Klub Poszukiwacza "Harnasie". Placówka zdobyła certyfikaty "Szkoła bez przemocy" i "Szkoła z klasą".

Uroczystości 100-lecia szkoły odbyły się 11 listopada, połączono je z uroczystą sesją Rady Gminy Radomsko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto