Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telewizja NTL Radomsko nie przestanie nadawać, ale na cyfrową jakość poczekamy

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Dla dziennikarzy telewizji NTL cyfryzacja nie będzie oznaczać utraty pracy
Dla dziennikarzy telewizji NTL cyfryzacja nie będzie oznaczać utraty pracy Jacek Drożdż
Czy NTL Radomsko, telewizja sześciu powiatów: radomszczańskiego, bełchatowskiego, piotrkowskiego, pajęczańskiego, włoszczowskiego i częstochowskiego, po cyfryzacji naziemnej telewizji analogowej przestanie działać? Takie obawy ma wielu mieszkańców naszego regionu, którzy codziennie lokalnych informacji szukają właśnie w programach TV NTL.

Sygnał telewizji analogowej w województwie łódzkim zacznie zanikać 19 marca. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, wyłączenie sygnału analogowego telewizji we wszystkich powiatach będzie następowało stopniowo w czterech etapach. W powiecie radomszczańskim i pajęczańskim sygnał będzie zanikał 22 kwietnia, w piotrkowskim i bełchatowskim - 20 maja.

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej od dawna budzi obawy szczególnie wiernych widzów lokalnej telewizji. Okazuje się bowiem, że ustawa o cyfryzacji nie uwzględniła lokalnych koncesjonowanych nadawców, a takich oprócz TV w Radomsku, jest na terenie Polski osiem (m. in. w Rybniku, Łużycach czy Wrocławiu).

Radomszczanie pytają, co dalej. Wśród wiernych widzów słychać nawet pogłoski, że stacja zostanie zamknięta.
- Codziennie oglądam NTL, szczególnie informacje w "Kurierze". Ostatnio usłyszałam, że od kwietnia w ogóle nie będzie można oglądać programów tej telewizji . Czy to oznacza, że stacja będzie zlikwidowana? - pyta zatroskana radomszczanka.

- Zawsze lubiłem oglądać, co się dzieje w mieście. A co będzie teraz, kiedy zacznie działać tylko telewizja cyfrowa? - zastanawia się pan Roman, stały widz NTL.

Daniel Łuszczyn, dyrektor NTL Radomsko Sp. z o. o. uspokaja i tłumaczy, że wyłączenie sygnału analogowego dotyczy nadawców ogólnopolskich, korzystających z nadajników dużej mocy, a telewizja NTL ma własny nadajnik, którego nikt nie wyłączy.

- Mamy koncesję do 14 lutego 2015 roku i do tego momentu możemy nadawać . 22 kwietnia będzie normalnym dniem pracy dla redakcji telewizji NTL. Nadal będziemy emitować swoje programy, niestety nadal w sposób analogowy. Wyłączenie nadajników analogowych ogólnopolskich stacji nie ma związku z funkcjonowaniem telewizji NTL - mówi Łuszczyn.

Dla przeciętnego widza oznacza to, że aby odbierać NTL....
Czytaj dalej na następnej stronie...
Dla przeciętnego widza oznacza to, że aby odbierać NTL, musi odpowiednio zaprogramować telewizor.
- Każdy widz, który ma telewizor z możliwością odbioru DVB-T, będzie mógł zaprogramować nasz kanał - tłumaczy dyrektor NTL.

Choć telewizja ma koncesję na nadawanie analogowe do 2015 r., dyrektor zapewnia, że wychodząc naprzeciw zmianom od miesięcy czynione są starania o możliwość nadawania cyfrowego.
- Oczywiste jest, że gdy nasi widzowie uzyskają dostęp do dwudziestu dwóch kanałów w jakości cyfrowej, będą chcieli, żeby sygnał NTL też był nadawany w tej jakości. Tym bardziej że będą przestrajać swe telewizory na odbiór telewizji cyfrowej - przyznaje.

O możliwościach takich mówiono niejednokrotnie podczas spotkań z przedstawicielami Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- Celem spółki jest rozpoczęcie nadawania w jakości cyfrowej. Wszystko uzależnione jest od tego, kiedy otrzymamy właściwe akty prawne - tłumaczy Daniel Łuszczyn. I zapewnia, że w ciągu 2-3 miesięcy po uzyskaniu odpowiednich decyzji, widzowie dowiedzą się, czego się spodziewać.

Uzyskanie zgody na nadawanie cyfrowe to jednak dopiero pierwszy krok w całym procesie. Później telewizję czeka skok technologiczny, czyli zmiana systemu nadawczego i antenowego. A nowa technologia to także duże koszty. Na razie zarząd nie mówi o konkretnych kwotach.

- Zbieramy oferty od producentów sprzętu nadawczego i systemów antenowych. Kiedy wybierzemy najkorzystniejsze rozwiązanie, zapadnie decyzja, w jaki sposób sfinansować to przedsięwzięcie z środków własnych, przy wsparciu spółki-matki, czy w jakiś inny sposób - mówi dyrektor NTL.

Jak zapewnia, lokalna telewizja może liczyć na wsparcie właściciela, czyli TVN SA, a cyfryzację traktuje jako szansę na rozwój.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto