Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Jak przebiega w Radomsku?

Justyna Drzazga-Nowińska
Grzegorz Depta jest jednym z rachmistrzów, którzy właśnie spisują mieszkańców Radomska
Grzegorz Depta jest jednym z rachmistrzów, którzy właśnie spisują mieszkańców Radomska Justyna Drzazga-Nowińska
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. W Radomsku przeprowadza go dwudziestu trzech rachmistrzów spisowych. Do końca czerwca będą chodzić od domu do domu i spisywać dane dotyczące mieszkańców. Jak przebiega spis? Z czym kłopoty mają rachmistrzowie?

- Na początku mieliśmy kłopot z siecią telefoniczną. Elektroniczne urządzenia, do których rachmistrzowie wpisują dane, miały problem z połączeniem i nie mogliśmy przesyłać informacji na serwer Głównego Urzędu Statystycznego - mówi Ireneusz Owczarek, jeden z liderów spisowych w Radomsku. - Obecnie wszystko jest już w porządku. Chyba, że rachmistrz trafi w rejon miasta, gdzie jest nieco słabszy zasięg.

Każdy rachmistrz dziennie odwiedza około 5-8 osób. Spis, w zależności od tego, czy obywatel został wytypowany do krótszego czy dłuższego formularza, trwa od pół godziny do godziny.

Jak się dowiedzieliśmy, zdarza się jednak, że mieszkańcy nie chcą wpuścić rachmistrza do domu czy mieszkania.
- Faktycznie niektórzy boją się wizyty rachmistrza. Wtedy pouczani są, że spis jest obowiązkowy, a spisać musi się dosłownie każdy. Zazwyczaj w takich przypadkach rachmistrzowie zalecają, by samodzielnie spisać się przez internet - dodaje Owczarek.

Rachmistrz powinien pokazać identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu. Jego tożsamość można też sprawdzić, dzwoniąc na infolinię z telefonu stacjonarnego na numer 800 800 800 (bezpłatnie) lub z komórki na 22 44 44 777 (płatne).

Okazuje się jednak, że niektórzy radomszczanie boją się nie tyle samych wizyt rachmistrzów, co trudnych pytań, na które będą musieli odpowiedzieć.
- Zazwyczaj chodzi o te bardziej osobiste pytania, m.in. dotyczące źródła utrzymania. Często mieszkańcy zastanawiają się, czy mogą ujawnić osobie spisującej wszystkie informacje, np. dotyczące tych nie do końca legalnych źródeł. Tymczasem ich obawy są niepotrzebne. Rachmistrz musi bowiem dochować tajemnicy służbowej - wyjaśnia Ireneusz Owczarek.

Wszystkie dane objęte są tajemnicą statystyczną i mają posłużyć tylko do opracowań statystycznych GUS.

Przypomnijmy, jeszcze do 16 czerwca każdy może skorzystać z najdogodniejszej formy spisu czyli tzw. samospisu internetowego. Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl i kliknąć zakładkę "formularze spisowe". Wybieramy formularz identyfikacyjny, wpisujemy dane (PESEL, a dla bezpieczeństwa też NIP, imię ojca, nazwisko rodowe matki) i definiujemy hasło dostępu. Następnie logujemy się i przystępujemy do wypełniania formularza.

Do części mieszkańców dotrą rachmistrzowie, do innych zadzwonią ankieterzy. Spis potrwa do 30 czerwca. Jeżeli ktoś planuje w tym czasie jakiś wyjazd, np. wakacyjny, a nie chce spisywać się sam, może sam umówić się z rachmistrzem, by ten przyszedł do niego w wyznaczonym terminie. W tym celu wystarczy zadzwonić do Gminnego Biura Spisowego, które mieści się w urzędzie miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto