Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice PSP 7 w Radomsku walczą o miejsce w Sejmie Dzieci i Młodzieży

nm
Uczennice PSP 7 w Radomsku walczą o miejsce Sejmie Dzieci i Młodzieży
Uczennice PSP 7 w Radomsku walczą o miejsce Sejmie Dzieci i Młodzieży fot. Archiwum SKE "Młodzież dla Europy"
Uczennice PSP 7 w Radomsku walczą o miejsce Sejmie Dzieci i Młodzieży

Dwie reprezentantki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, Marysia i Klaudia, być może już 1. czerwca zasiądą w poselskich ławach.

Klaudia Andrzejczyk i Marysia Łuszczyn, reprezentantki Szkolnego Klubu Europejskiego „Młodzież dla Europy” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, rozpoczęły szereg działań związanych z postacią Marii Moczydłowskiej, posłanki na Sejm Ustawodawczy (w latach 1919-1922). Ma to związek z rekrutacją do kolejnej, XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku zadaniem uczestników jest zrealizowanie kampanii wyborczej posła na Sejm Ustawodawczy 1919 r. lub Sejm I Kadencji z wykorzystaniem środków przekazu dostępnych w Polsce w latach 1918-1922. Wybór Marysi i Klaudii padł właśnie na Marię Moczydłowską.

Marysia i Klaudia, dlaczego kandydują?
Klaudia Andrzejczyk z dużym entuzjazmem podkreśla, że - od zawsze nurtowało mnie jak to jest wcielić się w rolę posła/posłanki i zasiąść na wielkiej sali plenarnej.
- Uważam, że Sejm Dzieci i Młodzieży jest także dla mnie nowym doświadczeniem i wyzwaniem. Możemy w trakcie realizacji zadań rekrutacyjnych, rozwijać swoje zainteresowania proobywatelskie. Mam nadzieję, że będzie to dla mnie również niecodzienna lekcja, w trakcie której odkryję i poznam bliżej naszą bohaterkę, Marię Moczydłowską - mówi Klaudia. - To naprawdę barwna postać, aktywna feministka, jedna z pierwszych parlamentarzystek w czasach II RP – dodaje uczennica PSP 7.

- Odkąd pamiętam, oglądam z tatą wieczorem serwisy informacyjne, od dziecka z ciekawością przyglądałam się obradom Sejmu, bardzo podobała mi się sala plenarna. Kiedy pojawiła się okazja wzięcia udziału w rekrutacji do tegorocznej edycji SDiM zdecydowałam się bez wahania! Bardzo chciałabym zobaczyć wnętrze Sejmu i zasiąść w ławach poselskich, może wcielić się w rolę Marszałka Sejmu. Kto wie? - dodaje Marysia Łuszczyn.

Dlaczego Maria Moczydłowska?

Dlaczego wybór padł na Marię Moczydłowską?
- Postanowiłyśmy swoje działania poświęcić kobiecie, nawiązując do ustanowionego przez Sejm roku 2018 „Rokiem Praw Kobiet”. Chcemy, aby radomszczanie dzięki nam poznali Marię Moczydłowską, aktywną feministkę, walczącą o prawa kobiet w tamtych, trudnych czasach, odradzającej się po wojnie II RP - odkreślają uczennice SKE „Młodzież dla Europy”. - Ważne jest także to, że Maria Moczydłowska kandydowała z naszego, ówczesnego, okręgu wyborczego, a co najważniejsze, podejmowała inicjatywy na rzecz Radomska, choć nie każdy o tym wie.

Kandydatki do młodzieżowego parlamentu zaplanowały szereg działań w związku z kampanią wyborczą na rzecz Marii Moczydłowskiej, chcąc tym samym propagować wiedzę na jej temat. Pierwszy, uliczny happening oraz ankieta wśród radomszczan już na nimi.

Rekrutacja do udziału w tegorocznej sesji SDiM potrwa do 9 kwietnia, a jej celem będzie wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu1 czerwca. Ponadto najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 12-13 maja.

Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.

Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto