Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Janusz Piechociński otworzył odlewnię przy FON SKB w Radomsku [ZDJĘCIA+FILM]

mk
Wicepremier Janusz Piechociński otworzył odlewnię przy FON SKB w Radomsku
Wicepremier Janusz Piechociński otworzył odlewnię przy FON SKB w Radomsku fot. MK
Wicepremier Janusz Piechociński 15 kwietnia odwiedził Radomsko. Otworzył odlewnię przy FON SKB...

Wicepremier Janusz Piechociński 15 kwietnia odwiedził Radomsko. Minister gospodarki najpierw zwiedził Fabrykę Osi Napędowych SKB, a następnie wziął udział w uroczystym otwarciu odlewni żeliwa, która w ciągu ostatniego roku powstała przy FON SKB. Wśród gości uroczystości znaleźli się też m. in. Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, prezydent Radomska Anna Milczanowska, starosta radomszczański Andrzej Plutecki oraz przedstawiciele firm z Polski, Irlandii, Konga, Ukrainy, Białorusi, Algierii czy Niemiec.

FON SKB jest największym w Polsce producentem osi i mostów napędowych do maszyn górniczych, budowlanych i rolniczych oraz autobusów. Zakład jako jeden z nielicznych przetrwał transformację i dzięki lokalnemu inwestorowi wciąż się rozwija.

W ciągu ostatniego roku przy FON powstała jedna z najnowocześniejszych na świecie odlewni żeliwa i staliwa. Inwestycja kosztowała ponad 40 mln zł. Odlewnię, która powstała na 15 tysiącach metrów kwadratowych niewykorzystywanej od lat hali, wyróżnia przede wszystkim wysoki stopień automatyzacji, co pozwoli na uzyskanie wysokiej produktywności.

- Ta hala wybudowana była jakieś czterdzieści lat temu, można powiedzieć, że była w stanie agonalnym, ale nadawała się na to, by uruchomić tu odlewnię - opowiada Sławomir Dobosz, prezes SKB. - W 2013 roku zdaliśmy sobie sprawę z tego, że powinniśmy mieć odlewnię, bo to zwiększa naszą konkurencyjność, możliwości wyjścia na rynki nie tylko przemysłu motoryzacyjnego, ale i okrętowego, samolotowego, gazowego czy petrochemicznego. Dzięki temu zamiast wozić odlewy tysiące kilometrów, obrabiać i odwozić dalej, przewozimy je kilkadziesiąt metrów do naszych maszyn.

Rozbudowa fabryki to sposób na rozwój przedsiębiorstwa, zwiększenie obrotów i znaczenia jako dostawcy wśród klientów. - Odlewnia jest bardzo nowoczesna, więc jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów - dodaje Sławomir Dobosz.

Przedstawiciele firmy zwracają uwagę na innowacyjność i efektywność odlewni na poziomie światowych fabryk. - Nasza odlewnia będzie produkować 10 tysięcy ton odlewów rocznie dla wielu branż, od górniczej, przez budowlaną, rolniczą po wojskową. Idziemy w szeroką dywersyfikację i cieszymy się, że możemy kontynuować produkcję ze stuletnim doświadczeniem. Myślimy też o następnych projektach - zdradza Jakub Kowalski, wiceprezes FON SKB. Jak dodaje 80 proc. produkcji trafi za granicę.

Budowa odlewni to także duże korzyści dla miasta. Dzięki jej powstaniu zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób. Firma będzie potrzebowała przede wszystkim pracowników produkcji, część z nich będzie wymagała przeszkolenia i przyuczenia do zawodu. Z tym nie będzie problemu, bo przy fabryce działa filia łódzkiego CKU Nowoczesnych Technologii. Właśnie na szczególną rolę pracowników uwagę zwraca Janusz Piechociński.

Czytaj więcej w czwartkowym "Dzienniku Łódzkim" oraz w tygodniku "Co Nowego".

Zobacz film:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto