Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda zmienił nazwę ulicy w Radomsku. Urzędnicy: nie mamy ul. Józefa Fudali

mk
fot. Google Maps
Wojewoda zmienił nazwę ulicy w Radomsku. Urzędnicy: nie mamy ul. Józefa Fudali

Od początku lutego w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego opublikowano 17 zarządzeń zastępczych wojewody łódzkiego, którymi zmienia on - po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej - nazwy ulic propagujące ustroje totalitarne, w tym komunizm. W ich miejsce wojewoda nadaje nazwy zaproponowane przez siebie. Zarządzeniem z 31 stycznia wojewoda zmienił także jedną z nazw ulic w Radomsku - chodzi o ul. Józefa Fudali. Zamiast niej ma funkcjonować ul. Królowej Bony.

Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wydał 25 pisemną opinię, w której potwierdził niezgodność nazwy ulicy „Józefa Fudali” z ustawą.
„Józef Fudala” ps. „Szczupak” (1911–1945) urodził się w 1911 r. w Popielarni w powiecie radomszczańskim w rodzinie chłopskiej. W dwudziestoleciu międzywojennym działał w organizacjach ludowych: Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici” oraz w Stronnictwie Ludowym. Brał udział w strajkach chłopskich w latach trzydziestych. (...) Nawiązał w 1942 r. kontakty z działaczami komunistycznymi m. in. z przedstawicielem komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej – Henrykiem Sochą-Domagalskim. W październiku 1943 r., jako przedstawiciel ludowców, nawiązał współpracę z Komitetem Okręgowym PPR w powiecie radomszczańskim. Współpraca ta miała polegać na kolportażu i wymianie komunistycznej prasy czy podejmowaniu działań mających na celu dyskredytowanie Narodowych Sił Zbrojnych. Na innym zebraniu w marcu 1944 r. Fudala domagał się zacieśnienia współpracy pomiędzy ludowcami, socjalistami i komunistami. Na początku 1944 r. Fudala związał się ze środowiskiem prokomunistycznego Stronnictwa Ludowego „Wola Ludu”. W kwietniu 1944 r. wszedł w skład utworzonej przez komunistów Powiatowej Rady Narodowej w Radomsku oraz uczestniczył w tajnych zebraniach PRN, odbywających się w mieszkaniu członka PPR – Stefana Rybaka ps. „Znachor”. W maju 1944 r. wystosował pismo do ludowców z innych powiatów, w którym przedstawił propozycję podjęcia współpracy z komunistami oraz połączenia BCh z komunistyczną Armią Ludową. Skutkowało to m.in. wchłonięciem kilku oddziałów BCh przez Armię Ludową. W lipcu 1944 r. brał udział w sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. W mieszkaniu Fudali w Popielarni odbywały się zebrania konspiracyjne ludowców oraz komunistów. Przechowywano również tam żołnierzy i partyzantów sowieckich. Apelował wówczas do ludowców i BCh o walkę z okupantem oraz „reakcyjnymi” NSZ. Został postrzelony 30 maja 1945 r. w Łodzi, gdzie brał udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej. Zmarł następnego dnia." - czytamy w opinii IPN.

Decyzją wojewody zdziwieni są urzędnicy radomszczańskiego magistratu, w których ocenie w Radomsku nie ma ulicy "Józefa Fudali", a funkcjonuje nazwa "Fudali". - W urzędzie nie ma już uchwały o nadaniu nazwy tej ulicy, prawdopodobnie została ona przekazana do archiwum. Nie wiadomo więc właściwie, o jaką osobę chodzi. Czy rzeczywiście chodzi o Józefa Fudalę, związanego z władzami komunistycznymi, czy może patronem ulicy jest Józef Fudali, duchowny doprowadzony do śmierci w komunistycznym więzieniu - wyjaśnia Karolina Turowska z wydziału informacji i promocji urzędu miasta w Radomsku.

W ocenie magistratu zarządzenie wojewody zawiera błąd, bo nazwy ulicy "Józefa Fudali" nie ma w żadnym z rejestrów publicznych.

Przypomnijmy, samorządy, według tzw. ustawy dekomunizacyjnej, nazwy ulic i placów propagujące m.in. komunizm, mogły zmieniać i nadawać nowe do 2 września 2017 r. Po tym terminie ustawa daje inicjatywę zmian nazewnictwa wojewodom, według ich uznania. Nadane przez wojewodów nazwy samorządy mogą ewentualnie zaskarżać w wojewódzkich sądach administracyjnych.
- Na zaskarżenie decyzji mamy 30 dni od dnia dostarczenia korespondencji. Będziemy badać sprawę i na pewno poprosimy wojewodę o wyjaśnienie, na jakiej podstawie stwierdził, że w Radomsku funkcjonuje ulica tego konkretnego "Józefa Fudali" - zapowiada Karolina Turowska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto