Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolą zawód niż maturę, czyli wstępne wyniki naboru do szkół średnich w Radomsku

jd
Gimnazjaliści dokonali pierwszych wyborów: liceum czy technikum. Na zdj. trzecioklasiści z ZSG 2
Gimnazjaliści dokonali pierwszych wyborów: liceum czy technikum. Na zdj. trzecioklasiści z ZSG 2 fot. MK
Gimnazjaliści zdecydowali, gdzie chcą kontynuować naukę. Oblężenie "elektryka", najwięcej wolnych miejsc w I LO

Gimnazjaliści odchodzą od liceów? Tak przynajmniej wygląda sytuacja w Radomsku po pierwszym etapie wyboru szkół ponadgimnazjalnych.
- W mieście najlepiej z naborem wypada Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych, najgorzej I LO - komentuje Grzegorz Szymczak, naczelnik wydziału edukacji w starostwie powiatowym.

Uczniowie trzecich klas gimnazjów właśnie podjęli pierwsze decyzje o tym, gdzie kontynuować naukę. Elektroniczny system naboru pokazuje, jakie były preferencje młodych ludzi. Są pewne niespodzianki. - Najwięcej chętnych zgłosiło się do "elektryka", na drugim miejscu jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, potem II LO, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska. Stawkę szkół w mieście zamyka I LO, w powiecie najsłabszy nabór ma Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu - wyjaśnia Grzegorz Szymczak. - Najbardziej jesteśmy zaskoczeni wynikiem I LO, do którego zalogowało się o 50 osób mniej niż w ubiegłym roku. Faktem jednak jest, że mniej chętnych zgłosiło się również do II LO oraz III LO w "mechaniku". Jednak w przypadku tych szkół różnice nie są aż tak drastyczne.

Oczywiście nic nie jest jeszcze przesądzone, bo uczniowie mają za sobą dopiero pierwsze logowania do systemu. Zdanie mogą zmienić, mają na to czas 22 i 23 czerwca. Ostateczne wyniki naboru będą znane po 2 lipca. Choć też nie do końca, bo zdarza się, że i we wrześniu zgłaszają się do szkół uczniowie niezadowoleni ze swoich wyborów.

Dobra wiadomość dla szkół ponadgimnazjalnych jest taka, że chociaż w tym roku uczniów trzecich klas gimnazjów było o ponad setkę mniej niż rok temu, to nabór udało się utrzymać na ubiegłorocznym poziomie. Jak to możliwe? - Trzeba doliczyć uczniów drugorocznych, mamy około 30 gimnazjalistów spoza naszego powiatu... Zobaczymy, jak będą wyglądać dane na zakończenie rekrutacji - dodaje Grzegorz Szymczak. - Na razie jesteśmy z naboru bardzo zadowoleni i jeśli rzeczywiście zakończy się tak, jak pokazują deklaracje, to dla naszych szkół będzie to prawdziwy sukces. Jednak na świętowanie jest za wcześnie.

Z tegorocznego naboru zadowolony jest Wiesław Olejnik, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach. - Zgłosiło się do nas więcej gimnazjalistów niż rok temu. Dodatkowo mamy kandydatów z innych województw - mówi.

Najpopularniejsze kierunki to technik mechanizacji rolnictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, a w zawodówce mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych.

Szkoły ponadgimnazjalne powinny 3 lipca wywiesić listy przyjętych uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto