Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyborczy listopad w szkołach w Radomsku. Kto wejdzie do Młodzieżowej Rady Miasta?

mk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum naszemiasto.pl
Już w najbliższą środę w Radomsku odbędą się pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Wybory zostaną przeprowadzone we wszystkich szkołach podstawowych i średnich w Radomsku.

7 listopada w radomszczańskich szkołach podstawowych i średnich odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Radomska. Na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty, a kandydaci zaczęli przekonywać kolegów do swoich programów.

Kandydaci do MRM muszą chodzić przynajmniej do VII klasy podstawówki, mieć przynajmniej dobrą ocenę z zachowania, nie mogą być związani z żadnym ugrupowaniem politycznym.Do rady mają wejść reprezentanci wszystkich szkół, na każdą szkołę średnią przypadają 3 mandaty, na każdą podstawówkę - 1. - Zdecydowałem się wziąć udział wyborach, bo mimo że nie mieszkam w Radomsku, chciałem się odwdzięczyć za to, że mogę się tutaj rozwijać - mówi kandydat z I LO Krystian Stacherski. - Myślę, że trzeba trochę odświeżyć wizerunek miasta, tak by było to dobre miejsce na odpoczynek i relaks. Chciałbym,by młodzież angażowała się w różne inicjatywy.

Krystian w swojej kampanii zamierza postawić na bezpośredni kontakt z „wyborcami”.- Będę rozmawiał, wsłuchiwał się w potrzeby szkolnej społeczności. Mam nadzieję, że zdobędę zaufanie i kolegów i będę mógł ich reprezentować w radzie...

W I LO o mandat w Młodzieżowej Radzie będzie się starało 7 osób: 4 dziewczyny i 3 chłopców.

Kampanii nie widać na korytarzach II LO, a to dlatego że kandydatów zgłosiło się tylko trzech, a więc tyle i le jest do zdobycia mandatów.Wśród nich jest Jakub Rochowski, inicjator utworzenia MRM. - To naturalne, że kandyduję. Skoro widziałem potrzebę utworzenia Rady, chcę być konsekwentny i w niej działać - mówi Jakub. - Chciałbym by był to sprawny organ, realizujący wiele przedsięwzięć, ale też taki, na pracę którego poprzez radnych będzie mógł wpływać każdy młody człowiek z Radomska. Zadaniami MRM powinno być kształtowania przyszłych społeczników, liderów.

Kandydaci mogą się pochwalić doświadczeniem w pracy w samorządach szkolnych, ale też sukcesami na większą skalę. W PSP 7 kandyduje tegoroczna posłanka na Sejm Dzieci i Młodzieży. Jak mówi Klaudia Andrzejczyk, bierze udział w wyborach, bo chce się podzielić doświadczeniem zdobytym w toku rekrutacji do SDiM, wciąż się rozwijać i działać na rzecz lokalnej społeczności. - Dzięki Sejmowi Dzieci i Młodzieży wiele się nauczyłam, poznałam wielu ludzi, którzy aktywnie działają w swoich społecznościach - mówi Klaudia. - Pierwszym namacalnym efektem mojej pracy na rzecz miasta był wniosek o nadanie jednej z ulic imienia Marii Moczydłowskiej. Rada Miasta przyjęła odpowiednią uchwałę w tej sprawie. Myślę, że młodzież ma wiele świetnych pomysłów, które warto wprowadzić w życie. Oddany na mnie głos będzie dobra decyzją.

Klaudia, podobnie jak dwójka jej kolegów z „siódemki” w ramach kampanii wyborczej przygotuje plakat, na którym przedstawi swój program.

Bardzo konkretne postulaty ma kolejny kandydat - Maciej Dąbek, uczeń „mechanika”. Maciek chciałby, by Radomsko stało się miastem bardziej atrakcyjnym dla młodych ludzi. - Uczniowie z Radomska mają zapewnioną bezpłatną komunikację miejską, chciałbym by bezpłatnie do szkoły dojeżdżała także młodzież z powiatu radomszczańskiego - mówi kandydat. - W Radomsku sprawdziłby się też miejski rower.

W listopadowych wyborach każdy uczestnik głosowania będzie mógł postawić krzyżyk przy jednym nazwisku. Ogłoszenie wyników wyborów nastąpi 12 listopada, pierwsza sesja zostanie zwołana w ciągu 2 tygodniu od ogłoszenie wyników wyborów.

Jakie cele ma MRM?

Celem MRM jest upowszechnianie idei samo-rządowej wśród młodzieży wspieranie aktywności młodych ludzi, umożliwienie uczestnictwa młodzieży w podejmowaniu decyzji wpływających na sposób i jakość jej życia, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, promocja kultury, szczególnie tworzonej przez młodzież i do niej adresowanej, współpraca i integracja twórczych środowisk młodzieżowych, obrona praw i godności ucznia.

Jak działa MRM?

Do zadań MRM będzie na-leżało m. in. przedstawianie Radzi Miejskiej i prezydentowi opinii w sprawach dotyczących młodzieży, inicjowanie działań dotyczących życia młodzieży w zakresie edukacji, sportu, nauki, kultury i ochrony środowiska, współpraca z samorządami uczniowskimi szkół, młodzieżowymi radami innych miast w Polsce i poza jej granicami, prowadzenie działalności informacyjno-doradczej dla młodzieży, organizowanie szkoleń dla młodzieży, uczestnictwo w podejmowaniu decyzji dot. młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto