Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wychowawca Roku 2013 w woj. łódzkim: Aleksandra Chowaniec ZS-G 7 w Radomsku

Małgorzata Kulka
fot. Małgorzata Kulka
Aleksandra Chowaniec, nauczycielka w ZSG nr 7 w Radomsku, znalazła się wśród siedmiu finalistów konkursu "Wychowawca Roku 2013"w województwie łódzkim.

Aleksandra Chowaniec, nauczycielka w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 7 w Radomsku, znalazła się wśród siedmiu finalistów konkursu "Wychowawca Roku 2013" w województwie łódzkim. Wszystkich kandydatów zgłosili przedstawiciele społeczności szkolnej - uczniowie, ich rodzice i współpracownicy. Nagrodą w konkursie jest tysiąc złotych na sfinansowanie inicjatywy wychowawczej laureata. To on zadecyduje, jaki pomysł zrealizować ze swoimi podopiecznymi.

Aleksandra Chowaniec uczy od 25 lat, ale nie od początku swojej kariery zawodowej postawiła na nauczycielstwo. Skończyła ogrodnictwo i najpierw pracowała w tym zawodzie, miała własny zakład zieleni i uczyła uprawy roślin w szkole rolniczej. Amatorsko zajmowała się także szyciem. Przyznaje, że do szkoły trafiła przez przypadek. – Zawód nauczyciela mam chyba w genach, bo moi rodzice byli nauczycielami. Tata uczył fizyki i wychowania technicznego, mama była nauczycielką języka polskiego. Chociaż początkowo rodzice odradzali mi tę drogę, ostatecznie i tak trafiłam do szkoły. I nie żałuję, w szkole podoba mi się najbardziej – mówi pani Aleksandra.

Aleksandra Chowaniec uczy przyrody i biologii, w ubiegłym roku wróciła do wychowawstwa po 9 latach przerwy, dziwi się więc, że od razu została zgłoszona do konkursu. Jest wychowawczynią w klasie integracyjnej, co uważa za nie lada wyzwanie, szczególnie, że przejęła uczniów po bardzo dobrej nauczycielce. W swoim zawodzie najbardziej ceni kontakt z dziećmi, szczególnie dobrze pracuje się jej z uczniami, którzy nawet mimo problemów, starają się i chcą się czegoś nauczyć. Sama uważa się na pedagoga wymagającego i surowego.

Za najtrudniejsze w zawodzie nauczyciela uważa ocenianie. – Zawsze staram się być sprawiedliwa, ale czasami wydaje mi się, że skala ocen jest zbyt mała. Chcę być w porządku wobec siebie, uczniów i rodziców, którzy często walczą o oceny bardziej niż dzieci – mówi nauczycielka.
Jak dodaje, szczególnie trudne zdarza się wystawianie ocen z zachowania, bo do tego typu oceniania trzeba podejść długofalowo i nie sprawić, by na ocenie zaważyły pojedyncze wybryki.

Zdaniem pani Aleksandry, dobry wychowawca powinien być cierpliwy, konsekwentny i poświęcać wychowankom dużo czasu. A z tym problemu nie ma. Ma już dorosłe dzieci, syn skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim a córka uczy się na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pani Aleksandra uważa, że najlepszym sprawdzianem dla wychowawcy jest wychowanie własnych dzieci na dobrych ludzi, co, jak twierdzi, jej się udało. – Trzeba umieć słuchać. Nie realizować tylko swoich celów, ale robić również to, czego chcą uczniowie – dodaje wychowawczyni z ZSG 7.

W roli wychowawcy niezbędny jest także dobry kontakt z rodzicami. O swojej klasie, w której uczy się 17 dzieci, Aleksandra Chowaniec mówi , że jest wyjątkowo zgrana. Gdy organizowane są jakieś imprezy czy wyjazdy frekwencja zawsze jest stuprocentowa.

Prywatnie kandydatka na „Wychowawcę Roku 2013” bardzo lubi zagraniczne podróże. Co roku gromadzi środki, by móc gdzieś wyjechać. A podróżuje głównie po Europie, a także Azji (Indie, Nepal). – Teraz, gdy dzieci znów chcą jeździć z rodzicami, wybieramy się na rodzinne wycieczki. Rok temu byliśmy na Krymie, w tym roku wybieramy się do Gruzji. Myślimy też o podróży koleją transsyberyjską – zdradza nauczycielka.

Przez znajomych nazywana jest „człowiekiem renesansu”. Nieprzerwanie zajmuje się ogrodnictwem, hoduje kwiaty, ma szklarnię, a z dzieciakami prowadzi ogrodnicze kółko. Dodatkowo „obszywa” siebie i szkołę. Gdy trzeba uszyć zasłony lub sztandar, wszyscy wiedzą do kogo się zwrócić.

By zagłosować na Aleksandrę Chowaniec w konkursie „Wychowawca Roku 2013” trzeba wysłać SMS na nr 72355 o treści WR.2 (koszt 2,46 z VAT). Szczegółowy regulamin plebiscytu jest dostępny na stronie internetowej kampanii "Szkoła bez przemocy". To właśnie w ramach tej ogólnopolskiej kampanii swojego laureata wybiera każde województwo. Zwycięzcę, który uzyskał najwięcej głosów, poznamy do 10 czerwca.

Zakończenie konkursu zwieńczy uroczysta Gala w Pałacu Prezydenckim, a udział w niej weźmie prezydent Bronisław Komorowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto