Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa topola włoska w centrum Radomska, czyli jak uratowano Teletopcię

mk
Topola Teletopcia
Topola Teletopcia fot. Ernest Rudnicki
Wyjątkowa topola włoska rośnie w centrum Radomska. Drzewem-pomnikiem mogą się też pochwalić m. in. Kobiele Wielkie.

42 drzewa z województwa łódzkiego znajdują się w Rejestrze Polskich Drzew Pomnikowych (www.rpdp.hostingasp.pl), wśród nich ona – topola włoska z Radomska, pieszczotliwie nazwana Teletopcią. Blisko 30-metrowa topola, której obwód nadziemny wynosi 440 cm, to jeden z najokazalszych egzemplarzy tego gatunku w Polsce, jest też jednym z czterech takich drzew wpisanych do rejestru. Pomnikowe topole włoskie znajdują się jeszcze w Chorzowie, Kórniku (pow. poznański) i Lubinie (woj. zachodniopomorskie).

Wielką topolę czarną w odmianie „Italica” rosnącą przy dawnej siedzibie Telekomunikacji Polskiej przy ul. Piastowskiej w Radomsku niedawno udało się ochronić przed wycinką. W ubiegłym roku grupa kilkunastu mieszkańców miasta wystąpiła do p. o. prezydenta z wnioskiem o usunięcie drzewa. Wnioskujący twierdzili, że jest ono „częściowo martwe". Wycince sprzeciwił się jednak Ernest Rudnicki, dendrolog, który stara się o tytuł doktorski na UR w Krakowie. Specjalista od ochrony i pielęgnacji drzew przekonał urzędników, że takie drzewo to skarb, który trzeba chronić. W swojej opinii pan Ernest udowodnił, że stan zdrowotny drzewa jest dobry i istnieje możliwość przeprowadzenia ewentualnych cięć fitosanitarnych.

W porozumieniu ze starostwem wraz z arborystami z Krakowa kilka dni temu przeprowadzono pielęgnację drzewa, dzięki której nie będzie stanowiło zagrożenia podczas silnych wiatrów.
- Drzewo przeszło w pierwszej dekadzie marca kompleksową pielęgnację, którą przeprowadzała firma arborystyczna pod nadzorem specjalisty z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Usunięto suche gałęzie i poprawiono statykę drzewa, a wszystko to dla poprawy bezpieczeństwa pod drzewem i podniesienia jego zdrowotności – wyjaśnia pan Ernest.

Dendrolog z Radomska przekonuje o niewątpliwej wartości drzewa.
- Drzewo posiada masywny pień z napływami korzeniowymi oraz charakterystyczną smukłą i strzelistą koronę, co czyni je punktem orientacyjnym na osi krajobrazu. Topola włoska jest osobnikiem męskim. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą obawiać się o zaśmiecanie osiedla puchem nasiennym – wyjaśnia i tłumaczy, że po przycięciu suchych gałęzi nie ma już niebezpieczeństwa oderwania się konarów. - Wszystko, co mogło się odłamać usunęliśmy podczas cięć. Ta topola jest doskonale przystosowana do silnych podmuchów – przez 50 lat tak ukształtowała pień i konary, aby niwelować przeciążenia powstające na skutek wiatrów. Pod koniec ubiegłego tygodnia wiało bardzo mocno. Ucierpiało wiele drzew np. w Parku Świętojańskim, a ustawiona w korytarzu powietrznym topola stoi w całości. Podobnie zresztą było w poprzednich latach po wichurach, które nawiedziły Radomsko.

Pielęgnacja drzewa nie została jednak zakończona, jak zapowiada Ernest Rudnicki w kwietniu lub maju specjaliści będą aplikować jej dokorzeniowo specjalnie wcześniej przygotowane szczepionki zawierające grzyby mykoryzowe. To pomoże drzewu zregenerować uszkodzenia po cięciu i uszkodzeniu systemu korzeniowego podczas przekopu, który miał miejsce w ostatnich latach.
- Topole z tego gatunku, nawet w warunkach miejskich, mogą dożyć do 100 lat. Ta ma spore szanse i jeśli nikt nie przyczyni się do zniszczenia tego drzewa, za kilkanaście, najdalej kilkadziesiąt lat będziemy mieli okazję pochwalić się największą topolą włoską w Polsce – mówi pan Ernest.

Topola włoska nie jest jedynym wyjątkowym okazem w powiecie radomszczańskim wpisanym do Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych. Na liście znalazł się też modrzew europejski z wyjątkowo pochylonym pniem, modrzew rośnie w Kobielach Wielkich (zob. zdjęcie).
Na terenie województwa łódzkiego mamy jeszcze 40 drzew-pomników. To m. in. brzoza brodawkowata z Głowna czy Ukrainy (pow. zgierski), lipy drobnolistne (Dziadkowice – pow. zduńskowolski, Przyłęk Duży – pow. brzeziński, Bobrowa – pow. łowicki, aleja lipowa Buczek, Remiszew – pow. łaski), dęby szypułkowe (Łódź, Bratoszewice – pow. zgierski, Łowicz, Kamionacz – pow. sieradzki, Mzurki – pow. piotrkowski, Maków – pow. skierniewicki), wiąż szypułkowy (Rawa Mazowiecka, Głowno - pow. zgierski, Wygiełzów – pow. bełchatowski), olsza czarna z Łodzi czy Łuszkowic (pow. łowicki), topole białe z Zalesie (pow. poddębicki) czy Bełdowa - pow. zgierski), jesion wyniosły z Przatowa (pow. zduńskowolski), topola holenderska z Łodzi, topole balsamiczne (Byszewy – pow. łódzki wschodni), topola szara ze Słupii (pow. brzeziński).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto