Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Maryli Violetty Kwiatkowskiej otwarta w MDK w Radomsku [ZDJĘCIA+FILM]

mk
Wystawa Maryli Violetty Kwiatkowskiej otwarta w MDK w Radomsku
Wystawa Maryli Violetty Kwiatkowskiej otwarta w MDK w Radomsku fot. M. Kulka
We wtorek (4 lipca) w ramach X Pleneru Malarskiego "Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej - spotkajmy się w radomszczańskim" w MDK w Radomsku otwarto wystawę Maryli Violetty Kwiatkowskiej.

We wtorek (4 lipca) w ramach X Pleneru Malarskiego "Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej - spotkajmy się w radomszczańskim" w Miejskim Domu Kultury w Radomsku otwarto wystawę Maryli Violetty Kwiatkowskiej "Wielowymiarowy kolor i kształt". Na wernisażu pojawili się nie tylko uczestnicy stacjonarnej części pleneru, ale także wielu artystów z powiatu radomszczańskiego, którzy również zdecydowali się wziąć udział w wydarzeniu promującym piękną okolicę.

Maryla Kwiatkowska urodziła się w Polsce, ale tworzy także w Kanadzie, gdzie na stałe zamieszkała w 1998 roku. Swoje prace przekazuje na aukcje charytatywne dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. W cyklu plenerów "Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej" bierze udział niemal od początku.

Artystka maluje farbami olejnymi, akrylowymi i pastelami, z powodzeniem łączy ze sobą różne techniki, co można zauważyć na prezentowanych w Radomsku pracach.
- Na swojej wystawie chciałam pokazać wielowymiarowość, to co tworzę, to co czuję, moje wnętrze. Cieszę się, że moja wystawa zbiegła się właśnie z 10-leciem pleneru. Bardzo dziękuję za możliwość prezentacji moich prac koleżankom i kolegom oraz dyrektor domu kultury w Radomsku - mówi artystka.

Wystawa w Galerii MDK będzie dostępna do końca lipca. Zobacz film z otwarcia:

Powiat radomszczański dawno nie miał tak doskonałej promocji. Jubileuszowa dziesiąta edycja Pleneru Malarskiego „Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej” rozpoczęła się w maju, a w tym tygodniu ok. 30 artystów z całej Polski, a także m. in. Francji czy Kanady, zjechało do Krzętowa, by podczas stacjonarnej części wydarzenia w artystyczny sposób uwiecznić piękno ziemi radomszczańskiej. W plenerze bierze też udział wielu lokalnych artystów, którzy tworzą we własnych domach. W sumie to 74 twórców.

Tematem dzieł powstających w czasie pleneru są pejzaże, zabytki architektury, zabytki przyrody i ważne miejsca związane z lokalną historią. Inspiracją dla uczestników była wycieczka po gościnnych gminach: Przedbórz, Dobryszyce, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Żytno, Wielgomłyny i Radomsko. - Zwiedzaliśmy piękne kościoły, charakterystyczne miejscowości, widzieliśmy przepiękne pola, poczuliśmy klimat i urok miejsca, w którym zamieszkaliśmy. Wrażeń jest bardzo dużo, więc powiat radomszczański może być źródłem wielu inspiracji - mówi nam jedna z artystek.

-Tutejsze okolice mają wiele interesujących i oryginalnych krajobrazów. Upatrzyłem sobie pejzaż, który w moim odczuciu jest kwintesencją twórczości Reymonta, jest taki „chłopski”, ale będący jednocześnie zapowiedzią „Ziemi Obiecanej” - zdradza Stanisław Wójcikowski, uczestnik pleneru który od 30 lat jest profesorem w szkole grafiki użytkowej w Paryżu. - W czasach, kiedy wszyscy są tak zabiegani, sztuka potrafi zatrzymać czas, pozwala wyjść z chaosu codzienności. My – artyści jesteśmy przekaźnikami piękna zawartego w naturze czy miejskim pejzażu, taka jest nasza misja także tutaj.

Stacjonarna część pleneru potrwa do 9 lipca, a powstałe w tym czasie obrazy zostaną zaprezentowane we wrześniu na wernisażu otwierającym Mixer Regionalny w ŁDK. Wystawa będzie miała charakter wędrowny.

Inicjatorem cyklu jest Andrzej Cieślik, dyrektor MOK w Konstantynowie Łódzkim.- Dziesiąty plener będzie wydarzeniem podsumowującym dotychczasowe edycje - zapowiada. - Nasz plener jest aktualnie największym tego typu wydarzeniem w Polsce i gromadzi kolekcję 630 obrazów ukazujących piękno ziemi łódzkiej.

W organizację Pleneru od początku włączyła się Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego. Jak podkreśla jej prezes, dzięki artystom-plastykom mieszkańcy Łodzi i regionu łódzkiego mogą zweryfikować znane powiedzenie: ”Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”.
- Dzięki Wam – zwracał się do malarzy podczas wtorkowego wernisażu w Radomsku - po raz kolejny zostanie odkryte piękno województwa łódzkiego. Jestem dumny, że mogę współorganizować ten projekt. Jestem dumny, że mogę przebywać we wspaniałym gronie ludzi życzliwych i ogarniętych pasją, którzy otaczające piękno potrafią przekazać innym poprzez swoje prace. Takie przedsięwzięcie to również okazja do tego, żeby poznać życzliwość naszych samorządowców – przyznaje Sylwester Pawłowski, prezes ROTWŁ.

A władze samorządowe z powiatu radomszczańskiego okazały się bardzo gościnne i wsparły przedsięwzięcie promujące powiat. - Cieszę się, że możemy Państwa gościć - mówił w MDK starosta Andrzej Plutecki. - Myślę, że dzięki temu, że to jubileuszowe wydarzenie, powiat radomszczański będzie jeszcze lepiej zapamiętany. Może nasz powiat nie leży nad morzem czy w górach, ale to piękne okolice, mamy malownicze pola rzepaku, piękną dolinę Warty, Pilicy, mamy również zabytki, jak Klasztor oo. Franciszkanów, z którym wiąże się ważny element historii Polski. Dzięki Państwa obecności powiat radomszczański zaistnieje i za tę nieocenioną promocję bardzo dziękuję...

O plenerze mówią: inicjator Andrzej Cieślik oraz starosta powiatu radomszczańskiego Andrzej Plutecki:

Zobacz także: Plener malarski "Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej". Artyści zwiedzali powiat radomszczański

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto