Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Wyróżnieni strojem - Huculszczyzna" otwarta w Muzeum Regionalnym w Radomsku [ZDJĘCIA+FILM]

mk
Wystawa "Wyróżnieni strojem - Huculszczyzna" otwarta w Muzeum Regionalnym w Radomsku
Wystawa "Wyróżnieni strojem - Huculszczyzna" otwarta w Muzeum Regionalnym w Radomsku fot. M. Kulka
W Muzeum Regionalnym w Radomsku można oglądać wystawę „Wyróżnieni strojem - Huculszczyzna. Tradycja i współczesność".

Od niedzieli (23 lipca) w sali wystaw czasowych w Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku można oglądać wystawę ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi „Wyróżnieni strojem - Huculszczyzna. Tradycja i współczesność". Ekspozycja jako "opowieść" o ubieraniu się pokazuje znaczenie rzeczy na kolejnych etapach życia człowieka. Na wystawie pokazane zostały stroje noszone przez Hucułów, górali pochodzenia rusińskiego, wołoskiego i rumuńskiego, zamieszkujących tereny znajdujące się współcześnie na Ukrainie, na obszarze Karpat Wschodnich, u stóp Gorganów i Czarnohory.

Inspiracją do powstania wystawy były zbiory zabytków z 1934 roku, znajdujące się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, ale łączy ona zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość. Współczesność to wynik badań Alicji Woźniak prowadzonych w latach 2008-2011.
- Huculi wyróżniają się strojem podobnym do naszego góralskiego, dyktowało to położenie geograficzne. Różnice widać przede wszystkim we wzornictwie - wyjaśnia Alicja Woźniak. - Strój ten składał się z koszuli, portek sukiennych mężczyzny, serdaka, keptara i bardzo pięknej biżuterii. Kobieta wkładała na siebie koszulę i dwie zapaski - niezwykle archaiczny element stroju, a także keptar. Biżuteria odlewana była z mosiądzu, właśnie od tej biżuterii zaczęło się moje zainteresowanie Huculszczyzną.

Na ekspozycji strój huculski został ukazany w czterech różnych odsłonach: w krajobrazie, w codzienności, w świętowaniu i w huculskich impresjach (stroje współczesna inspirowane tkanina i strojem huculskim autorstwa ukraińskiej artystki prof. Zenovii Shulgi).

Wystawa będzie dostępna przez najbliższe 3 miesiące, choć dyrekcja czyni starania, by gościła w Muzeum do końca roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto