18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów spółki PGK w Radomsku uzyskał status RIPOK

jd
fot. Jacek Drożdż
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych spółki PGK w Radomsku uzyskał status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).

O kolejnym sukcesie może mówić Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Należący do PGK Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie zyskał status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

O tym, jak ważne jest to dla spółki, niech świadczy fakt, iż to właśnie do naszego RIPOK-a będą trafiać odpady z terenu zamieszkałego przez niemal 700 tys. mieszkańców. Dlaczego? Bo regionalne instalacje jako jedyne będą zajmować się przetwarzaniem i unieszkodliwianiem śmieci, jak przewidują przepisy dotyczące gospodarki odpadami.
W tzw. Regionie III naszego województwa, do którego należy Radomsko, jedyny RIPOK mieści się jeszcze tylko w Pukininie koło Rawy Mazowieckiej.

Obecnie do zakładu w Płoszowie przywożone są odpady z powiatu radomszczańskiego, Piotrkowa i kilku gmin powiatu piotrkowskiego. Nowy status zakładu sprawi, że będzie to również Tomaszów, Sulejów, Opoczno... Teren, praktycznie, od powiatu skierniewickiego do północnych i wschodnich granic naszego województwa.
- Pukinin to mała instalacja. Jest to więc szansa dla spółki z Radomska, by jako pierwsza zaistniała na rynku... Dla samej spółki będą to również korzyści finansowe, czym właściciel na pewno jest zainteresowany - przypomina Zbigniew Stasiak, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Nasza instalacja uzyskała status RIPOK w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, podobnie jak instalacja w Pukininie. Ale możemy przetwarzać także odpady zielone. I na razie jesteśmy jedynym ośrodkiem w naszym regionie z takimi możliwościami - mówi Jakub Jędrzejczak, wiceprezes PGK. - Przyznanie statusu RIPOK nie jest bezterminowe. Dlatego musimy np. wybudować zamkniętą instalację do kompostowania... W Płoszowie będziemy prowadzić inwestycje za kilkanaście milionów złotych.

- Jesteśmy gotowi także do budowy nowej kwatery, o pojemności 220 tys. ton, dla odpadów pozostałych po segregowaniu. Gwarantujemy tym samym odpowiedni poziom odzysku surowców wtórnych... - dodaje Wiesław Kamiński, prezes PGK. - Dziennie do odzysku kierowanych jest około 250 ton zmieszanych odpadów komunalnych, natomiast odzysk i sprzedaż surowców wtórnych to miesięcznie ponad 350 ton.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto