18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zalewajka niejeden ma smak

Redakcja
Archiwum
Jak zalewajkę przygotowują gospodynie w różnych częściach naszego regionu?

•Zalewajka po łódzku I, (wg. receptury podanej przez Tomasza Łuczkowskiego, dyr. Muz. Reg. w Opocznie). - 1 litr wywaru z szynki, rosołu lub wody, 1 kg ziemiaków, 3 szkl. zakwasu z mąki razowej lub otrąb, boczek wędz. lub słonina do okrasy, liść laur. kilka ziaren pieprzu i ziela ang., 1 cebula, ząbek czosnku. Obrane ziemniaki pokroić w talarki lub kostkę, zalać gorącym rosołem albo wodą, dodać przyprawy i gotować aż będą miękkie. Wlać zakwas, zagotować, przyprawić zmiażdżonym z solą czosnkiem i okrasić usmażonym boczkiem z cebulą.

•Zalewajka po łódzku II, (wg. przepisu Babci Uli). - Bez barszczu. Pokrojone ziemniaki i grzybki zalewam wodą, dodaję przypraw, kostkę rosołową a potem - osobno usmażoną cebulkę z kiełbasą lub boczkiem. Zaprawiam kwaśną śmietaną wymieszaną z mąką, dodaję kwasku cytrynowego.

•Zalewajka po piotrkowsku, (podaje Elżbieta Góra z KGW w Moszczenicy). - Składniki: kości wołowe, kostki rosołowe, 2 ząbki czosnku, cebula, liść laur., ziele ang., barszcz z butelki lub robiony na zakwasie, wegeta. Ugotowane kości obieram z mięsa. Mięso wrzucam do garnka, dorzucam kostki rosołowe, czosnek, cebulę, przyprawy. Na końcu - barszcz. Można doprawić wegetą, dodać pokrojoną kiełbasę.

•Zalewajka po tomaszowsku, (podają Dominika i Wiesław Głowa z gosp. agrotur. w Treście nad Zal. Sulej.). Najważniejszy jest barszcz na zakwasie z mąki żytniej. Dodajemy do niego trochę wody, kiełbaskę, ziemniaki i boczek. Na koniec zabielamy śmietaną. W tej zalewajce nie ma grzybów, choć wielu tomaszowian jednak je dodaje.

•Zalewajka po sieradzku (podaje Bogumiła Woźniak, sołtys i członkini KGW w Choj-nem). - Podsmażam pokrojone ziemniaki, gdy już się zrobią miękkie, dodaję pokrojoną cebulkę i boczek lub kiełbaskę. Wszystko razem podsmażam, dodaję przyprawy. Kiedy już składniki nabiorą złotego koloru, zaprawiam je mąką żytnią wymieszaną z wodą. Następnie wszystko gotuję jeszcze przez ok. 5 min.

•Zalewajka po zduńskowolsku (podaje Halina Marczak z SKGW w Choszczewie). - Do garnka wlewam wodę, wrzucam cebulę, liście laur., czosnek, krojone ziemniaki, wsypuję pieprz, sól do smaku i wlewam prawdziwy barszcz, najważniejszy składnik zalewajki. Zupę należy okrasić dobrymi skwarkami.

•Zalewajka spod Wielunia, czyli polewka chrzanowa (podaje Józefa Smejda z Lipnika).- Gotuję ją na maślance z wodą, żeby nie była za kwaśna. Jak już leci do góry, mąkę w śmietanie rozklepuję, aby zupa była zawiesista. Do tego słoik, lub półtora, dzień wcześniej tartego chrzanu i w kostkę krojona wątróbka, szynka, jajko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto